W niewoli ambicji

Okładka książki W niewoli ambicji Céline Raphaël
Okładka książki W niewoli ambicji
Céline Raphaël Wydawnictwo: Amber, Edipresse Seria: Dramaty kobiet. Prawdziwe historie. biografia, autobiografia, pamiętnik
Dramaty kobiet. Prawdziwe historie.
La démesure
Amber, Edipresse
2017-11-15
2017-11-15
Agnieszka Podolska
biografia prawdziwe historie przemoc

Książka, która wpadła mi w oko (na szczęście nie bolało :>) w momencie, kiedy do bibliotecznego katalogu wpisałam autora „Wojny” Louisa-Ferdinanda Céline. Okładka mnie zmroziła, więc natychmiast wyszukałam informacje o autorce, Céline Raphaël. Ukazała mi się młoda, delikatnej budowy kobieta, z uśmiechem na twarzy, oparta o instrument, który zmienił jej życie w piekło...

„W niewoli ambicji” to obraz dziecka maltretowanego przez własnego ojca, ogólnie szanowanego dyrektora, który w oczach postronnych był rodzicem idealnym. Jego rodzina mieszkała w pięknych domach, nigdy niczego im nie brakowało, uzdolniona muzycznie córka odnosiła sukcesy jako pianistka (zazwyczaj jako najmłodsza uczestniczka konkursów, w tym najbardziej wymagającego, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina).

Ta historia boli, z wielu powodów. Jest wyraźnym sygnałem, że przemoc fizyczna i psychiczna wyrządzana dzieciom nie wiąże się tylko z dysfunkcyjnymi rodzinami. Niespełnione marzenia przerzucane na potomków zazwyczaj robią więcej krzywdy niż pożytku. Instytucje społeczne, takie jak szkoły, zupełnie nie dostrzegają sygnałów, jakie wysyłają dzieci z przemocowych rodzin. Jasno i wyraźnie widać tu, jak bardzo potrzebna jest w szkole pielęgniarka, taka, która jest tam na stałe, a nie tylko z doskoku. Na studiach medycznych nie poświęca się w ogóle czasu na przerobienie materiału na temat nadużyć względem nieletnich (może teraz się zmieniło, choć mam wątpliwość). Skoro zaś już jestem przy medycynie, punkt najważniejszy, traumy z dzieciństwa, których dorośli nie przerabiają, bo wydaje im się, że jakoś z tego wyrośli, bardzo mocno oddziaływają na następne pokolenie. Krzywda wyrządzona dziecku przenosi się na kolejne... Warto sięgnąć po ten tytuł, żeby wyczulić się na sygnały, jakie dzieci wysyłają dorosłym, kiedy jest im źle...

IG @angelkubrick

„W...

Bardzo dobra książka i czytało się ją jednym tchem. Polecam.

Bardzo dobra książka i czytało się ją jednym tchem. Polecam.

Wstrząsająca historia.
Mimo jej ciężkiego kalibru nie mogłam się od niej oderwać.

Wstrząsająca historia.
Mimo jej ciężkiego kalibru nie mogłam się od niej oderwać.

Smutna, poruszająca, skłaniająca do myślenia groteska domowa, ale z nutką nadziei. Podczas lektury nie opuszczała mnie świadomość autentyczności opowiedzianej historii, co w połączeniu z wyobraźnią powoduje, że książka na długo zostaje w pamięci.

Od czasu do czasu lubię sięgać właśnie po takie książki. Od początku się wciągnęłam, bo historia jest po prostu nieprawdopodna. Czytamy z wypiekami na twarzy, bo nie chce nam się w to wierzyć. Właśnie dlatego warto chociaż od czasu do czasu sięgać po takie pozycje.

Naprawdę polecam tę książkę. Daje do myślenia i zmienia myślenia. Pokazuje jaka jest cena doskonałości.

Wiele rodziców chce dla swoich dzieci lepszej przyszłości często nie zastanawiając się czy dla nich rzeczywiście jest to wymarzona droga.

W książce Céline Raphaël opisuje swoje dramatyczne dzieciństwo, gdzie ojciec siłą chciał zrobić z niej pianistkę. Była zmuszana do gry na pianinie do późnych godzin nocnych, pozbawiona posiłków i często doznawała przemocy od ojca psychicznej i fizycznej za najdrobniejsze pomyłki.

Historię Céline czyta się niezwykle szybko, zarwałam noc, aby doczytać ostatnie rozdziały. Najbardziej irytująca była bierność nauczycieli, którzy nic nie podejrzewali, że dziecko chce zwrócić na siebie uwagę. Za minus uważam występujące literówki w książce, które sprawiają, że albo zdanie jest urwane i traci sens. Na szczęście nie było ich dużo. Czytając książkę każdy się przekona czy dziewczyna wyrwała się spod tyranii swojego ojca i znalazła swój wymarzony cel. Książka pokazuje, że talent w jakiejkolwiek dziedzinie to nie tylko praca z jego rozwijaniem,ale także przyjemność, która daje poczucie spełnienia w życiu. Taką małą ciekawostką jest to, że książkę rekomenduje znana piosenkarka Anna Wyszkoni. Warto przeczytać.

Książka przeczytana jednym tchem, bez mrugania oczami i na wstrzymanym oddechu. Wiem że historia w niej zawarta pozostanie na zawsze w mojej pamięci oraz już zmieniła moje postrzeganie otoczenia ( bardziej wyczuliła).
Wielkie brawa i ukłony dla autorki za jej siłę woli i walki, a także za to że potrafiła stawić czoła wszystkim przeciwnością i jeszcze głośno o tym mówić. Jest po prostu wielka pod każdym względem.
Wierzę mocno, że książka ta pomoże niejednemu istnieniu i otworzy oczy niejednej osobie. Myślę, że każdy powinien przeczytać chociaż raz tą opowieść, a raczej pamiętnik.

"Wziął ją do ręki i rzucił o ziemię. Rozległ się okropny hałas. Brzmiał jak krzyk. Kasetka rozbiła się i klown się złamał. Pozytywka umarła. Trochę jak ja "

Bardzo ciężka a zarazem emocjonalna książka. Momentami ciężko było zrozumieć postępowania głównej bohaterki - Céliny Raphaël.

Ale jednak czytając jej historie możemy łatwo wyobrazić lub powiedzieć jak byśmy postąpili na jej miejscu.
Ale czy jesteśmy tego tacy pewni? Jednak łatwo się mówi a inaczej robi...

"Nigdy nie podejrzewał, że mój sukces okupiony był przemocą i bólem"

Życie małej dziewczynki Celine od 2 roku życia staje się okropne, kiedy to ojciec kupując jej pianino i wybiera dla niej karierę pianistki (...) nie zważając na to, że krzywdzi własną córkę fizycznie także i psychicznie.

"Kiedy wrócił o dziewiętnastej, był wściekły i wydzierał się na matkę. Nie pozwolił mi zjeść kolacji. Od razu usiedliśmy do pianina. Tego wieczora każda pomyłka stawała się pretekstem do bicia. Ojciec bił mnie pięścią, pantoflem, pasem. Zapłaciłam za zniewagę."

Ojciec głównej bohaterki opracował własny system kar który był niedopuszczalny, niewiarygodny, a tym bardziej okrutny dla małego dziecka (...) Który już na zawsze odcisnął na niej swoje piętno i nie da tak łatwo o sobie zapomnieć.

Jej walka trwa przez wiele lat a trauma po tym wszystkim jeszcze dłużej. Po drodze spotyka ją następujące przeszkody,takie jak anoreksja, bulimia a nawet osądzanie przez innych jako mitomanka.

Czy dziecko które przeżyło takie piekło na szanse na szczęśliwe i normalne życie?

Książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic i każdy nauczyciel, pedagog i lekarz. Gdy nasz rząd, walczy z ustawą antyprzemocową m.in w imię wolności rodziców do stosowanych metod wychowawczych, trzeba powiedzieć wyraźnie: nie ma pozwolenia na przemoc! Przemoc, która zwykle dzieje się za zamkniętymi drzwiami i dotyka najsłabszych. Ze szkół zniknęły już rózgi i inne "dyscypliny", czas by zniknęły i z domów! O tym jest ta książka. O chorej ambicji ojca i poczuciu własności wobec córki. O matce, która w imię miłości, strachu, bezsilności czy może wygody (?!) nie chciała zauważyć agresji pod swoim dachem i stanąć po stronie dziecka. O ślepocie otoczenia i bezdusznym systemie "pomocowym". O pręgach które zostają i bolą całe życie. O tym, że słowa potrafią ranić mocniej niż pas...Dla mnie, osoby doświadczającej przemocy w dzieciństwie, bardzo trudna i bardzo ważna książka. Polecam.

Ta książka powinna być przestrogą dla każdego rodzica (lub przyszłego rodzica),aby nigdy nie przekładał własnych niespełnionych ambicji i kompleksów nad dobro dziecka.
Tej książki nie da się wyrzucić z pamięci. Ona w sposób dobitny i przejmujący pokazuje jak zbyt ambitny rodzic może zniszczyć dziecku życie, dzieciństwo, psychikę. Dotyka jeszcze jednego problemu: największe dramaty i patologie bardzo często rozgrywają w tzw. szanowanych domach, w których rodzice pracują na poważanych stanowiskach, a rodzina teoretycznie żyje na wysokim poziomie. Tymczasem konfrontacja z brutalną rzeczywistością bywa czasem przerażająca i daleka od naszych wyobrażeń na temat pewnych kręgów społecznych.

• Literatura faktu
  • Pisane przez życie