Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem

Okładka książki Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem Izabela Frankowska-Olech, Izabela Sztandera
Okładka książki Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem
Izabela Frankowska-OlechIzabela Sztandera Wydawnictwo: Znak emotikon poradniki dla rodziców
54 str. 54 min.
poradniki dla rodziców
Znak emotikon
2019-05-13
2019-05-13
54 min.
rodzicielstwo bliskości masaż niemowlęcia

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze trzy lata życia dziecka (czy wg niektórych źródeł pierwsze 1000 dni) mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju naszych pociech.
Autorki niniejszego wydania pokusiły się o kilka słów na temat właściwej pielęgnacji, postępowania w pierwszym roku życia dziecka. Od momentu narodzin do momentu tytułowych pięćdziesięciu dwóch tygodni.
Nie do końca jest to książka, w mojej opinii jest to raczej obszerna broszura, w której tydzień po tygodniu rodzic poznaje zabawy, jakie można przeprowadzić z dzieckiem. Wskazano prawidłowe zachowania, pielęgnację, postawiono na chustonoszenie oraz założenia w duchu rodzicielstwa bliskości, by w pełni wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Przeczytamy o jednej z prostszych zabaw ("noski-noski") po "a kuku" czy popularny "samolot". Zostaniemy zachęceni do chustowania dziecka oraz stymulowania go poprzez kontakt "skóra do skóry". Zaznajomimy się z tematem współspania z maluchem, jak również zachęcaniem ojców do włączania się nie tylko w opiekę, ale i w zabawę.
Wydanie prowadzi świeżo upieczonych rodziców przez kolejne tygodnie życia dziecka, uwzględniając jego umiejętności oraz potencjalne działania, jakie możemy wdrożyć, by całej rodzinie żyło się nieco łatwiej z nowym małym lokatorem.

O ile rodzice, którzy nie przygotowują się zbytnio do nowej roli, o tyle osoby, które aktywnie drążyły tematykę dotyczącą noworodka czy niemowlaka nie odkryją tutaj raczej nic nowego, gdyż wiele (jak nie wszystkie) wiadomości są dziś dostępne na wielu blogach czy grupach parentingowych. Bez wątpienia jest to ciekawy i profesjonalnie przygotowany zbiór krótkich wskazówek, które powinien znać każdy rodzic, by w jak najlepszy sposób dbać o małego człowieka już od narodzin.

Nie...

Gdy rodzi się nowy człowiek, niemal automatycznie, tak instynktownie, chcemy go chronić, otaczać opieką i czułością. Kontakt świeżo upieczonych rodziców z maluszkiem jest czymś naturalnym i sprawia, że ich relacje kształtują się na całe życie. Przytulanie, głaskanie, masowanie, czy wspólna kąpiel sprawiają, że więź łącząca dziecko z rodzicami się pogłębia, a ono samo, już od pierwszych dni życia, buduje w sobie poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. Autorki Ćwiczeń z tulenia, w swojej książce nie przedstawiają rewolucyjnych teorii, ale w niezwykle przystępny sposób uczą młodych rodziców, jak taką więź z maluszkiem budować. Podpowiadają jak zaktywizować te relacje, zaangażować i dziecko, i siebie nawzajem. Dzielą się swoim bogatym doświadczeniem z pracy, jako certyfikowane doule i doradczynie w gabinetach fizjoterapii.

Ćwiczenia z tulenia, to książka składająca się z 52 kart odpowiadającym kolejnym tygodniom życia noworodka i niemowlaka. Znajdziemy na nich porady dotyczące wspólnych aktywności dziecka z rodzicami, zabaw które budują bliskość i pozwalają poznać otaczający świat. Forma stojącego kalendarza, w którym mamy możliwość przekładania kolejnych stron, jest niezwykle praktyczna, a dzięki pięknym ilustracjom, również estetyczna. Autorki zadbały, by nie przytłoczyć młodych rodziców wiedzą, a jedynie rozbudzić w nich chęć do poznawania nowych rozwiązań.
Poradnik Izabeli Frankowskiej-Olech i Izabeli Sztandery, będzie świetnym prezentem dla świeżo upieczonych rodziców. Wskaże im kierunek, w jakim ma zmierzać ich nowa rodzina, pomoże zbudować więź i bliskość, które będą procentować na długie lata.

• Parenting
  • Dzieckowe