Przygody węglem pisane

2019-04-03
śląsk Górny Śląsk kamienia węgiel wyobraźnia ślonsko godka

Okładka książki Mirabelka Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Mirabelka Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Dobranocki na Gwiazdkę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach Teresa Blanch, Anna Gasol, Valentí Gubianas
Wielka księga ... Teresa Blanch, Anna...
Okładka książki Horror Emilia Dziubak, Madlena Szeliga
Horror Emilia Dziubak, Mad...

,,Przygody węglem pisane'' jest to książka zawierająca opowieści małego Mikołaja, który żyje w familoku na Górnym Śląsku wraz z rodzinką. Jest otoczony gwarą i kulturą śląska, o czym możemy się przekonać, czytając jego perypetie. Chłopak o niesamowitej wyobraźni opowiada o swoich przygodach, które pewnie niejeden z nas przeżył na swój sposób jako dziecko. Ja sama przypomniałam sobie wtedy kilka moich akcji!

Książka skierowana jest bardziej dla dzieci, ale nie przeszkadza to w sumie. Fajnie jest sobie przypomnieć, jak patrzyło się na świat oczami dziecka i zobaczyć jak wygląda życie w województwie śląskim. Możemy poznać tradycje, język i kuchnie, a także relacje między poszczególnymi ludźmi i pewne ciekawostki dotyczące Niemców, którzy mieszkali na tych terenach przed wojną. Książka Patrycji Ryndak jest napisana w bardzo przystępnym językiem i kiedy ktoś nie godo (gada) po śląsku to na dole jest polski przypis, dzięki wszystko można zrozumieć jeśli się tej godki nie zna.

W ogóle uważam, że jest to bardzo mądra książka przekazująca nam w przystępny sposób pewne prawdy i złote myśli. Właśnie dlatego chyba mi się tak spodobała, bo chociaż krótka to bawi i uczy tak, jak to powinna robić książka dla dzieci. W sumie uważam, że nie tylko dzieci powinni ją przeczytać, ale też i starsi, bo to naprawdę cudowna i luźna książeczka idealna na wieczór na rozluźnienie.

Za tę ciepła miła opowieść o ośmioletnim chłopcu pełnym wyobraźni i marzeń skłaniająca do refleksji daję książce 7 na 10.

Zapraszam na mojego instagrama: Wilczekczyta

Bohaterem książki jest ośmioletni Mikołaj, mieszkający w kamienicy w jednym ze śląskich miast. Możemy zobaczyć oczami dziecka jak wygląda życie w tym województwie, poznać tradycje, język, kuchnię, a także relacje między ludźmi.

Chłopak ma naprawdę sporo przygód, a Śląsk w tle, który jest mi tak bliski, dodaje tylko klimatu. Naprawdę dobrze są tutaj nakreślone relacje między ludźmi. Każdy dzieciak może tutaj nauczyć się wartości miłości, a także przyjaźni.

Super zabiegiem jest umieszczenie w dialogach gwary śląskiej, która w przypisach jest przetłumaczona. Ja wiele rzeczy rozumiem, ale te, których nie byłam pewna, mogłam sobie sprawdzić i je przyswoić. Myślę, że dla osób mieszkających w innych częściach Polski może to być coś nowego i ciekawego.

Muszę jeszcze wspomnieć o okładce, która mnie urzekła od pierwszego spojrzenia na nią! :)

Ta pozycja może być fajną opcją dla troszkę starszego dziecka lub dla kogoś kogo interesuje kultura Górnego Śląska. Dla mnie był to świetny powrót do czasów dzieciństwa. ;)

Całość recenzji znajduje się na blogu:

• ✳️ LGM
  • GŚ O/S
  • Rok 2019
  • 📋 2021
  • Bajtle

Dodaj cytat z książki Przygody węglem pisane