Atlas mitów

Okładka książki Atlas mitów Thiago de Moraes
Okładka książki Atlas mitów
Thiago de Moraes Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Myth Atlas
Nasza Księgarnia
2018-10-17
2018-10-17
Anna Nowak
indianie janomamowie aztekowie egipcjanie polinezja słowianie grecy indie mitologia mitologia nordycka irlandia jorubowie japonia

Okładka książki Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Którędy do Yel... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Niezwyczajne zawody Ałła Gutniczenko, Julia Kołomojec
Niezwyczajne z... Ałła Gutniczenko,&n...
Okładka książki Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas mot... Ewa Kozyra-Pawlak, ...

Od Heraklesa do Ozyrysa

Od zarania dziejów ludzkość poszukiwała odpowiedzi na zjawiska, powstanie świata czy niezwykłą różnorodność fauny i flory. Tak narodziły się mity, wierzenia, legendy i szeptanki, tradycje przekazywane ustnie i spisywane dla przyszłych pokoleń.
"Atlas Mitów" Thiago de Moraesa to niezwykły przewodnik po wszystkich kontynentach, który zabiera młodego czytelnika w fascynującą podróż po 12 kulturach i cywilizacjach, z których każda wykształciła własne poglądy na temat stworzenia świata, ludzi i zwierząt.

Spotkacie tutaj potężnych bogów, sprytnych i silnych bohaterów, najstraszliwsze kreatury, uczynne chochliki, potwoey, bestie, wojowników i wiele więcej.
Autor zabiera nas w podróż dookoła świata, począwszy od mitów greckich, poprzez wierzenia Janomamów, Azteków, Słowian, Indian Ameryki Północnej, Jorubów, Świat mitów japońskich, hinduistycznych, polinezyjskich, irlandzkich, nordyckich, a skończywszy na Egipcie. A tak swoją drogą to czy wiedzieliście, że Egipcjanie wierzyli, że poza światem ludzi istnieje identyczny jak lustrzane odbicie świat podziemny, królestwo Ozyrysa?

Ten atlas to prawdziwa uczta wizualna, fantastycznie zilustrowana. Zawiera krótki wstęp o każdej z kultur, następnie genialną mapę danego uniwersum wraz z krótkimi opisami charakterystycznych postaci czy miejsc, wybrane legendę lub mity oraz kilka charakterystycznych stworzeń lub artefaktów.

Nam się szalenie podoba, co prawda nie jest to wyczerpujące kompendium wiedzy, ale obawiam się, że takowe o wszystkich mitach nie istnieje 😉, a ten atlas jest świetnym preludium do poznawania dawnych wierzeń, które kształtowały cywilizacje. Mój młody wielbiciel legend słucha jak zaczarowany i wynajduje szczegóły na ilustracjach.

Spotkaliście się kiedyś z takim twierdzeniem, że mity to zwierciadło, lustrzane odbicie, w którym przeglądały się całe pokolenia? Ja tak i być może coś w tym jest😉.

Bogato ilustrowana i całkiem pomysłowo przedstawiona treść.

Bogato ilustrowana i całkiem pomysłowo przedstawiona treść.

To, co dla mnie było w tym kompendium najważniejsze – to opowieści. Mity związane z postaciami opisywanymi na wcześniejszych stronach. A jak są przestawieni bogowie? Na mapie, która odzwierciedla wygląd świata wierzeń. Świetnie unaocznia status bóstw i bogów, ich hierarchię oraz wzajemne powiązanie. Nie bez znaczenia jest też żartobliwa forma przyjęta przez autora. Warto też zwrócić uwagę, że ilustracje świetnie uzupełniają tekst, co więcej sprawiają, że z zapałem wyszukujemy różnych charakterystycznych dla danego boga cech. Bardzo ciekawa książka, nie tylko dla najmłodszych, pozwalająca uporządkować wiedzę i sprecyzować, kim był Ozyrys a kim Manitou oraz kto w ich istnienie wierzył. Jest to książka, która zachęci do dalszych dociekań, zaciekawi i sprawi, że będziemy poszukiwać informacji na temat mitologii, która szczególnie nas zafrapowała. Polecam.

Atlas Mitów to przede wszystkim tytuł niezwykle oryginalny i unikatowy na tle wielu innych pozycji dostępnych na rynku. Porusza niecodzienną tematykę, przybliża nam bogaty świat rozmaitych kultur, wspaniale ukazuje ich bogactwo i różnorodność, jednocześnie idealnie oddaje liczne podobieństwa w poszczególnych wierzeniach, wyobrażeniach na temat świata, rządzących nim praw i zależności, jakie mieli nasi przodkowie w różnych miejscach na ziemi. Konstrukcja książki i ilustracje z fantastycznymi mapami łatwo pozwolą nawet dziecku dostrzec zarówno te powtarzające się elementy mitologicznych światów jak i różnice dzielące poszczególne kultury. Co równie ważne, to książka, która ucieszy zarówno młodszych jak i dorosłych czytelników i także przed nimi odkryje nieznane lądy.

Pięknie wydana. Ciekawie i przystępnie opisane rożne mity dotyczące stworzenia świata z rożnych kultur. Ilustracje wzbogacają i zachwycają. Wspaniały materiał do rozmowy o różnorodności. najlepszy prezent pod choinkę.

Wspaniała książka!

- mnóstwo ciekawostek dotyczących mitów z całego świata
- z pewnością zainteresuje dzieci, ale i dorosłych
- świetna na prezent

POLECAM!

Dawno, dawno temu, za siedmioma rzekami, za siedmioma górami, siedmioma równinami... No w każdym razie kiedyś w przeszłości, dość odległej i dalekiej oczywiście, żyli sobie bogowie i bohaterowie. W zasadzie cała masa. Normalnie tłumy. I nikt nie odważył się ich zliczyć. A że ludzi i zakątków na świecie jest tyle, to od tej ilości bogów może zakręcić się w głowie, no i nie sposób wszystkich spamiętać. Sami rozumiecie. I nagle oto znalazł się taki ktoś, kto postanowił jakoś ten ogrom ogarnąć, by zwykły śmiertelnik nie zaginął w odmętach historii. ;)

Thiago de Moraes, bo o nim mowa, przygotował „ściągę” o dwunastu mitologicznych krainach. Każda z omawianych mitologi zaopatrzona jest w mapę ilustrującą wizję świata w danej kulturze wraz z przedstawieniem części z bogów i bóstw, które zawiera się w imieniu bóstwa wraz z krótką adnotacją.

Każdy rozdział, w którym autor omawia jedną z dwunastu mitologii, rozpoczyna się niezobowiązującym wstępem, a właściwie podstawowymi informacjami na temat danej mitologii wraz z adnotacją o obszarze, na którym wiara ta była rozpowszechniona.

Jak wiecie, niezależnie od tego, czy mitologia grecka, egipska, polinezyjska, każda z nich zawiera w sobie niezliczoną liczbę legend, mitów i opowieści, z część została spisana, część była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jedne przetrwały w miarę niezmienionej wersji, inne opowieści zaś mają niezliczoną ich [wersji] liczbę. Thiago de Moraes musiał ograniczyć ich ilość, ze względu na format Atlasu mitów, przytaczając te najpopularniejsze lub najbardziej znane.

Opowieści, legendy i mity to jednak nie wszystko. Autor przytacza również w każdym „rozdziale” m.in. potwory charakterystyczne dla danych wierzeń lub artefakty z nimi związane. Thiago de Moraes nie ogranicza się tylko do wyobrażeń, dodaje również krótkie notatki zawierające najistotniejsze, często dość przerażające dotyczące tychże stworzeń.

W związku z tym, że niektóre nazwy bogów mogą być dla przeciętnego czytelnika problematyczne, nie każdy bowiem zna np. język japoński albo staroirlandzki, autor przygotował na samym końcu listę ów imion wraz z wymową, by a nuż widelec, pomóc bardziej zdeterminowanym posługiwać się poprawną terminologią.

Oczywiście nie można zapomnieć o szacie graficznej i ilustracjach, które zaspokoją nie jego czytelnicze podniebienie. Już sama okładka zwraca na siebie uwagę... chociaż i gabaryty sprawiają, że przejść obojętnie obok tego tytułu nie sposób... A co dopiero środek... Uczta nie tylko dla umysłu, ale i dla wzroku...

Jeśli więc Wasze pociechy lubują się w mitycznych światach, potwory, legendy i pradawne bóstwa im niestraszne. Chcielibyście wspomóc ich ciekawość świata, by rozwijali swoje pasje i zainteresowania i liczycie na dobrze opracowany materiał – Atlas mitów z pewnością wywoła euforię w Waszych domach.

Poznanie zaczyna się od kształtowania umiejętności połączenia znaczeń z obrazami/ symbolami. Język w naszym życiu ma bardzo duże znaczenie. Dużo większe niż byśmy przypuszczali i tego chcieli, dlatego niezwykle ważna w edukacji jest świadomość językowa, rozwijanie zasobu słownictwa, przyswajanie sobie kodów kulturowych, poznawanie języków i odkrywanie, w jaki sposób wpływają na interpretację świata. „Granice naszego języka są granicami naszego świata” przekonywał Ludwig Wittgenstein. Znajomość związków frazeologicznych, językowych niuansów decyduje o tym czy jesteśmy świadomymi odbiorcami kultury. Z tego powodu w nasze kulturze bardzo ważne jest poznanie greckiej i rzymskiej mitologii, których są wciąż żywotne w naszym języku i kształtują nasze postrzeganie świata. Aby zmienić coś w życiu społecznym trzeba je zrozumieć. Aby móc się od nich wyzwolić trzeba być ich świadomym, wiedzieć, gdzie tkwi ich moc oraz nabyć umiejętność demaskowania i dekonstruowania.
Ze względów na poszerzanie świadomości językowej mitologie Greków i Rzymian są bardzo popularnymi książkami, a kolejne opowieści z tych książek przerabiane są na lekcjach języka polskiego. Coraz więcej pojawia się publikacji wychodzących naprzeciw rodzicom, nauczycielom i w bardzo przystępny sposób pozwalają wprowadzić młodego człowieka w świat zawiłości językowych.
Mitologia Greków i Rzymian ze względu na brak aktualnych powiązań religijnych ma dużo mniejszy zasięg niż przed wiekami, ale mimo wszystko jest obecna w naszej edukacji i każdego roku na rynku wydawniczym ukazuje się minimum jedna interesująca propozycja dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Starsi sięgają po utwory Jana Parandowskiego. Jednak ze znajomością mitów innych kultur jest nieco gorzej.
Wchodzenie w świat mitologii to nie tylko poznawanie opowieści należących do dawnych wierzeń, ale też odkrywanie funkcjonujących na danym obszarze systemów wartości, systemów dyskryminacyjnych, wzorców społecznych, które w formie adaptacji do dziś w funkcjonują w naszej kulturze. Umiejętność rozpoznawania znaków językowych, odczytywania ich prawdziwego znaczenia oraz znaczenia etycznego często wiąże się z koniecznością zgłębiania tajników kultury, poznawania ich składników, symboli, ludowych rytuałów przemyconych do chrześcijaństwa, a także odkrycia, a jaki sposób nasi przodkowie postrzegali świat. Z tego powodu regularnie sięgamy po kolejne adaptacje mitologii.
Do naszych rąk trafiła pięknie oprawiona książka „Atlas mitów” autorstwa Thianga de Moraesa. To, co różni tę publikację od wcześniejszych to ilość przemycanych mitologii oraz konsultacje autora z naukowcami zajmującymi się badaniem poszczególnych kultur: od greckiej po japońską. Pierwsze, co przykuwa uwagę młodego czytelnika to bardzo dobrze opracowana w tej publikacji sfera wizualna oddająca to, co czytelnik może znaleźć w treści. Dużej ilości barwnych ilustracji o prostej kresce i przyjemnych dla oczu kolorach towarzyszą niedługie rozdziały zawierające tekst wydrukowany małą czcionką, przez co ilustracje dominują nad tekstem, ale go nie przysłaniają, ale zachęcają do wyszukiwania szczegółów. Każda strona to mnogość informacji wzbogacona o tętniące życiem zobrazowanie treści zawartych w tekście. Duży format, bardzo dobry papier, dobrze zszyte strony i solidna oprawa doskonale wpisują się w to, co my nazywamy atlasami. Do tego na początku książki znajdziemy mapę świata, na której oznaczono poszczególne mitologie i wskazano na których stronach zaczynają się informacje o nich. Taki nietypowy spis treści pozwala na oswojenie się z rozkładem kontynentów oraz kultur, możemy zobaczyć w obszarze jakich znajduje się nasz kraj.
Następnie przejdziemy do niedługiej informacji o pochodzeniu świat w różnych opowieściach, a dalej znajdziemy przewodnik po atlasie. Dowiemy się, że każdy rozdział podzielono na wstęp, mapy, opowieści oraz stworzenia i artefakty. We wstępnie znajdziemy podstawowe informacje na temat wierzeń i mitów każdej kultury oraz objaśnienie zakorzenionego w niej sposobu postrzegania świata. Mapy pozwolą nam usytuować wierzenia w określonym miejscu oraz przybliżą wyobrażenie o początkach i kształcie świata funkcjonujące w danej cywilizacji. W opowieściach wejdziemy w świat odtworzonych mitów i legend kreślonych ludów. Na stronie ze stworzeniami i artefaktami czytelnicy poznają ogólny wygląd mitycznych istot, wśród których roi się od potworów. Do tego w książce znajdziemy informacje o wymowie poszczególnych imion.
Do świata mitów wchodzimy zaczynając od mitologii greckiej. Dalej poznamy mity Janomamów, słowiańskie, azteckie, ludu Joruba, Indian Ameryki Północnej, japońskie, hinduistyczne, polinezyjskie, irlandzkie, nordyckie i egipskie. Jak widać publikacja bogata jest w informacje o opowieściach funkcjonujących w różnych kulturach, a przez to pomaga nie tylko zapoznać się z kodami językowymi, ale i zrozumieć postrzeganie świata.
Dla mnie mitologia ma także znaczenie etyczne. Opowieści pokazujące postawy starożytnych bóstw są odzwierciedleniem świata ludzkiego, jego systemu wartości, wyznaczania określonym grupom miejsca w społeczeństwie. Często towarzyszy im bezmyślna i prosta brutalność, pokazuje świat pełen nierówności. Warto wykorzystać mitologię do dyskusji o zmianach tego, co obecnie uważa się za moralne, zachęcić do zabawy polegającej na zmianie ról. Takie eksperymenty z mitologią, do której czytelnicy mają już spory dystans, ponieważ nie wiąże się z żadnymi wierzeniami będzie dla dzieci interesującym doświadczeniem i pozwoli na wyrobienie wrażliwości etycznej, pomoże odkryć, że utarte kody i schematy nie zawsze są dobre. Dzięki temu, że są to opowieści niedługie i bardzo proste doskonale sprawdzą się na lekcjach etyki w przypadku uczniów nauczania początkowego. Upieczemy wtedy trzy pieczenie na jednym ogniu: zapoznamy dzieci ze starożytnymi wierzeniami oraz zachęcimy do sceptycznego spojrzenia podsuwanych im rozwiązań, wrażliwego myślenia oraz wzbogacania języka. Piękna szata graficzna sprawi, że młodzi czytelnicy bardzo chętnie będą po tę publikację sięgać. Mnie pozostaje marzyć, aby w podobnej formie do młodych czytelników trafiły opowieści o filozofach.
Wielkim plusem tej publikacji jest to, że poza zwięźle napisanymi ciekawostkami zachęca do ćwiczenia spostrzegawczości, wyszukiwania bohaterów oraz refleksji nad wierzeniami. W naszym domu „Atlas mitów” cieszy się naprawdę dużym powodzeniem.

Poznaj bogów, herosów, ich wrogów, sprytne i fantastyczne bestie z 12 mitologii. Atlas mitów to przepięknie wydana i ciekawa propozycja dla całej rodziny. Książka zachęca nas pięknymi ilustracjami i ciekawymi opowieściami do zagłębienie się w królestwie mitów i legend. Niezwykłe mapy z 12 mitycznych światów urozmaicają lekturę i sprawiają, że nikt nie potrafi się od niej oderwać.

Książka jest opracowana specjalnie dla dzieci, dlatego nie znajdziemy tu krwawych szczegółów, czy innych smaczków, z których słyną mitologiczne opowieści. Autor wszystkie bardziej drastyczne informacje podał w bardzo złagodzonej formie, a wybrane do publikacji historie są przedstawione w taki sposób, aby zaciekawić małego czytelnika. W wielu miejscach opowieści czy przedstawienia postaci okraszone są dowcipnymi wtrąceniami. Wszystko jest przedstawione w konkretny sposób, bez zbędnego „zanudzania”. Dzięki temu i przystępnej formie graficznej książkę czyta się łatwo i szybko. Chociaż do jej przeglądania trzeba dużo miejsca, z uwagi na specyficzny format.

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Dla dziecka
  • Dziecięce/młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Atlas mitów