Spadkobierca

Dreams
2019-03-28
2019-03-28
Elżbieta Zawadowska-Kittel
literatura kanadyjska romans romans historyczny romans chrześcijański fikcja historyczna XIX wiek powieść obyczajowa spadkobierca beletrystyka chrześcijańska

Historia przyjemna, jednak odnoszę takie nieodparte wrażenie, że książki wielu autorów wydawnictwa Dreams żeby nie przekroczyć pewnej, określonej granicy moralności pozbawione są akcji i emocji. Fabuła jest jak najbardziej poprawna, choć momentami można mieć wrażenie, że bardziej niż powieść obyczajowo-historyczną czyta się bajkę (przemiana bohatera, moralizatorski charakter, przeplatanie się co chwila dobrych i złych wydarzeń). Bohaterzy są w moim odczuciu papierowi, a rozmowy między nimi momentami nienaturalne. Hannah wiecznie płacze, na myśl o mężu tylko się rumieni, Nolan jest totalnie pogubiony, lord nijaki i najsympatyczniejszą postacią całej książki była chyba tylko księżna. Między bohaterami brakuje mi emocji, które pozwoliłyby czytelnikowi wczuć się w historie. Akcja niby jako taka jest, ale nie trzyma w napięciu, bo łatwo wydedukować co będzie dalej. W moim odbiorze bohaterzy są wykreowani na idealnych, grzecznych, ułożonych, żyjących po Bożemu, co się chwali, ale daje to poczucie takiej sztuczności i odrealnienia, bo brak w nich absolutnie ludzkiego buntu czy jakiegoś momentu zwątpienia. Często nawet same osoby głęboko wierzące doświadczają poczucia niemocy czy ludzkiej złości, a tutaj mamy przykład chrześcijan idealnych, niezłomnych, niemal świętych. Nie mam nic przeciwko powieściom chrześcijańskim, jednak w tej brakuje mi emocji, akcji, życiowości i realności. Myślę, że można stworzyć historię, w której nie zabraknie Boga, ale każdą stronę będzie czytało się z zapartym tchem.

Cóż mnie podkusiło żeby wypożyczyć tę książkę?! Lubię powieści historyczne z romansami w tle lub w roli głównej, gdy są tajemnice i przeciwności, ale nie lubię gdy powieść historyczna jest bajką. Jeśli chcę przeczytać bajkę to po nią sięgnę.
Jest to moja pierwsza książka, którą przestałam czytać w połowie. Syn stajennego okazuje się synem lorda, który ma same córki. Stajenny umie pisać i czytać oraz wysławia się bardzo ładnie. Zakochuje się w pomocy kuchennej, która również potrafi pisać i czytać i mówić niczym dama :D Oboje są w sobie zakochani i chcą się pobrać choć lord nie wyraża zgody na taki mezalians. 20 letni chłopak woli być nadal stajennym niż opływać w luksus, żeby tylko być z ukochaną. To miłe i się ceni, ale zęby zgrzytają. W dalszej części okazuje się jednak, że matka pomocy kuchennej jest siostrą przyrodnią księżnej :D bezdzietną. Dalej przestałam czytać, tym bardziej, że to wszystko jest okraszone wezwaniem na każdej stronie do Boga. Boże dopomóż, Boże dodaj mi sił, módlmy się i zawierzmy sprawę Bogu, Boże wybacz itd. Zerknęłam na ostatnie zdanie w książce i kogo ono dotyczy? Tak, Boga.
Mój Ty Boże, jak dla mnie za dużo tego :D

Książka Susan Anne Mason sprawiła mi mnóstwo emocji. Lekka, właściwie nieskomplikowana i nawiązuje do wydarzeń, które raczej nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistym świecie. Napisana w tak ujmująco i z umiejętnym odwzorowaniem emocji, że trudno się oderwać.

To prosta powieść o nieskomplikowanej fabule. Poza motywem niespełnionej miłości oraz pobytem w wyższych sferach właściwie nie dzieje się zbyt wiele. Jednak te dwa wątki idealnie się ze sobą łącza i wystarczą na całą powieść, by od początku do końca wciągnąć czytelnika w bieg wydarzeń. Z przyjemnością śledziłam losy Nolana, który odnalazł się w zupełnie nowej dla siebie sytuacji i nie bardzo wiedział jak się zachować. Z czasem jednak jego nowe życie zaczęło budować dla niego nowy scenariusz i ukochana kobieta oddalała się z każdym dniem. Robił co mógł, dostrzegałam wszystkie jego starania, ale widziałam również rozdarcie które go męczyło - wciąż, nieustannie musiał stawiać czoła przeciwnością losu, które rozdzielały go z Hannah.
Czy romans zakończy się pozytywnie dla bohaterów powieści? polecam sięgnąć po książkę.

Na półkach: , , , ,

Zapraszam na bloga O Czym Szumią Kartki
Gdy Nolan dowiaduje się od swojej umierającej mamy, że jego ojcem jest lord Stainsby Edward jego życie wywraca się do góry nogami, a plany na przyszłość legły w gruzach. Gdy zostanie oficjalnie przedstawiony jako dziedzic majątku nie będzie mógł poślubić swojej ukochanej Hannah, która jest pokojówką u lorda Edwarda. Obmyśla plan, który pomaga w tajemnicy poślubić ukochaną, ale to tylko jest początek problemów jakie ich spotkają. Gdy Edward dowiaduje się o poczynaniach syna nie jest z nich zadowolony ale podstępem udaje mu się rozdzielić zakochanych. Postawa lorda zmienia się gdy wychodzi na jaw, że Hannah jest w ciąży, poznaje on też ciotkę dziewczyny, która nie tylko zmieni jego zachowanie ale również zmiękczy serce. Los jednak ma dla zakochanych jeszcze nie jedną przeszkodę do pokonania. I tylko cud i wielka wiara może połączyć ich na nowo.
Bohaterami powieści są Nolan i Hannah, los rzuca im pod nogi wiele przeszkód do bycia razem, ale nie poddają się i walczą o swoją miłość. Autorka w opisanej przez siebie historii daje nam przykład, że nie zawsze droga do szczęścia usłana jest różami, trzeba pokonać wiele przeszkód, które stają nam na drodze ale prawdziwa miłość zawsze zwycięży. Książka nie jest tylko o miłości, jest również o życiu, stracie, szczęściu i walce toczącej się między synem a ojcem. Autorka w powieści pokazuje nam, że wiara i miłość potrafią zmienić każdego nawet zgorzkniałego lorda.
Powieść od pierwszej strony urzeknie niejednego czytelnika, napisana w prostym i przyjemnym stylu z ciekawą fabułą, przepełniona emocjami. Połączenie romansu historycznego z intrygami i wątkiem kryminalnym dało bardzo ciekawą historię, szybko się czyta i bardzo wciąga. Książka idealnie łączy wartości chrześcijańskie z życiem, pokazuje nam jak wiele człowiek jest zdolny poświęcić dla miłości, musimy pamiętać, że wiara i rozmowa z Bogiem pomaga nam przejść przez trudne chwile w życiu i pogodzić się z każdą porażką. Narracja prowadzona bardzo dobrze, czytelnik podczas czytania na pewno nie będzie się nudził gdyż autorka zadbała o dreszczyk emocji.
Książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, czyta się szybko i płynnie, piękne opisy miejsc pomagają bardzo dobrze wyobrazić sobie czasy naszych bohaterów.

Zapraszam na bloga O Czym Szumią Kartki

"Spadkobierca" Susan Anne Mason to książka z gatunku: romans historyczny. Przyznam, że już dawno nie czytałam książki tego typu , natomiast zawsze mi się podobały takie klimaty. Gorsety, długie suknie, parasolki nad głową, powozy, przepiękne ogrody, okazałe posiadłości. Najbardziej jednak podobał mi sie fakt, że w tego rodzaju ksiazkach zawsze wszystko szczęśliwie się kończy. Wychodzi ze mnie typowa romantyczka....
Tytułowy spadkobierca to biedny chłopak służący jako stajenny imieniem Nolan. Kiedy umiera jego matka, niespodziewanie dowiaduje się kim jest jego prawdziwy ojciec. Diametralnie zmienia się jego pozycja społeczna, zostaje dziedzicem ogromnej fortuny. Na początku jego serce pozostaje skromne i dobre. W dodatku należy do cudownej dziewczyny, która świata poza nim nie widzi.... Jednak fakt, że ukochana dziewczyna nie należy do wyższych sfer staje się przyczyną wielu perypetii i przygód. Nieco później niejako przymuszony przez sytuację, podejmuje ryzykowne decyzje, które mają bezpośredni wpływ na związek z Hannah. Jednak wszystko kończy się szczęśliwie a nawet czeka nas na końcu romantyczna niespodzianka.
Bardzo podobało mi sie, że oboje w tych najcięższych i najtrudniejszych momentach polegali na Bogu. I ten fakt pozwalał im stawić czoło przeciwnościom losu i wrogim ludziom. Ostatnie zdanie tej powieści: " dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych" również pozwala nam uwierzyć, że rzeczywiście tak jest.
Książkę czyta się łatwo, przyjemnie i lekko. Cudowna opowieść z romantycznym zakończeniem to wspaniała propozycja na jesienne wieczory.

Przyznam się Wam do czegoś, od kiedy intensywniej prowadzę mój profil na Instagramie poznałam nie tylko wiele fantastycznych osób, które równie mocno jak ja mają hopla na punkcie książek jak ja, ale również nieznane mi dotąd wydawnictwa. I właśnie dzisiaj przedstawię Wam powieść takiego właśnie, nieznanego mi dotąd wydawnictwa.

Wydawnictwo Dreams, bo tak się nazywa ten wydawca, od którego dostałam możliwość zapoznania się z ich tytułami przesłało mi książkę Spadkobierca i Misja Tality (dla dzieci). Obie książki pięknie wydane, o Talicie opowiem Wam innym razem, a dzisiaj skupię się na Spadkobiercy.

Opis z okładki:

Kiedy chłopiec stajenny Nolan Price dowiaduje się od swojej umierającej matki, że jest synem lorda Stainsby, czuje, że jego plany na przyszłość właśnie legły w gruzach. Gdy zostanie już oficjalnie dziedzicem majątku i tytułu, nie będzie mógł poślubić Hannah Burnham – dziewczyny z niskich sfer.

Nolan nie chce rezygnować z ukochanej i planuje ożenić się z nią potajemnie. Ucząc się jednak zwyczajów panujących w arystokratycznym świecie, dostrzega, że uwiązł pomiędzy marzeniami o jutrze a surowymi wymaganiami lorda.

Los rozdziela zakochanych na każdym zakręcie, a szczęśliwe rozwiązanie problemów coraz bardziej się oddala. I chyba tylko cud może połączyć ich na nowo.

Nie wiem jak Was, ale mnie ten opis bardzo zaintrygował, więc z miłą chęcią sięgnęłam po ten tytuł. Historia poprowadzona bardzo sprawnie, z wieloma zwrotami akcji, chociaż niekoniecznie zaskakującymi. Czytało mi się bardzo przyjemnie, chociaż wiele zagadek było przewidywalnych. Jak sama nazywa je autorka to romans chrześcijański. Jeśli właśnie się przeraziliście bogobojnych historii w których bohaterowie wiecznie się modlą to spokojnie, nie na tym skupia się fabuła. Chociaż muszę przyznać, że myśli bohaterów krążące wokół Boga przy okazji każdej trudności bywały czasem irytujące, ale nie na tyle by stłumić istotę tej książki jej własną historię. Nie ukrywam, że tego obawiałam się najbardziej. Na szczęście książka jest napisana w takiej epoce i w taki by nie drażniło nas to za bardzo.

Perypetie Nolana i Hannah przechodzą różne wzloty i upadki, są momenty kiedy mamy wrażenie, że wszyscy sprzysięgli się przeciwko nim i bardzo kibicujemy, żeby się udało przetrwać tej młodzieńczej miłości. By za chwilę mieć smaczek idyllicznej chwili. Bardzo byłam ciekawa jak się ta historia skończy. Jeśli lubicie powieści w stylu Jane Austen to z pewnością ten tytuł przypadnie Wam do gustu. Mnie ta historia aż tak nie zaskoczyła, ale jest napisana poprawnie i sprawnie się ją czyta. Zresztą to miła odmiana po współczesnych romansach w których wulgaryzmy są na porządku dziennym. Polecam!

Wydawnictwo Dreams, bo tak się nazywa ten...

Fantastyczna książka! Pierwszy raz spotykam się z tak pięknie napisanym dziełem, które łączy idealnie wartości chrześcijańskie z życiem ludzkim. Nie jest to zwykły romans historyczny. To opowieść dotykająca wielu innych obszarów takich jak budowanie relacji rodzic - dziecko, wiara, przebaczenie. Żeby nie było łatwo, autorka zawarła tu również intrygi, dzięki którym SPADKOBIERCĘ czyta się z szybko bijącym sercem i niebanalnymi emocjami.
Lektura zakończona z pełną satysfakcją! :)
10/10

Pewien piękny, słoneczny dzień staje się dla Nolana końcem jak i kolejnym początkiem za razem. Na łożu śmierci jego matka wyjawia mu tajemnicę, którą obiecała dotrzymać swojej siostrze (która była biologiczną matką chłopaka, jednak zmarła przy porodzie). Dowiaduje się on, że nie jest zwykłym stajennym chłopcem pracującym u lorda Stainsby, lecz jego synem, a za razem prawowitym dziedzicem majątku. Stąd tytuł książki #spadkobierca . Nie jest on szczęśliwy tym faktem. Jego życie wywraca się o 360*. Zakochany w zwykłej kucharce Hannah, dziewczynie z niskich sfer, nie wie co począć. Potajemnie biorą ślub. Jednak lord Stainsby o wszystkim się dowiaduje, za wszelką cenę chce unieważnienia małżeństwa, ponieważ arystokracie nie przystaje być z kimś z niższych sfer. Rozpoczyna się walka pomiędzy ojcem a synem.
Czy Nolan zrezygnuje ze spadku byleby być z ukochaną?
Czy jego ojciec zrobi wszystko by rozdzielić zakochanych?
Czy może w końcu zaakceptuje decyzję syna i przyjmie do rodziny synową?
Los będzie próbował rozdzielić młodych w każdy możliwy sposób, gdzie tylko to będzie możliwe. Wydaje się że wszystko co zbudowali razem legnie w gruzach, ale czy na pewno?

Bardzo wciągająca książka z piękną okładką! Jako pożeracz okładek jestem zakochana w jej wykonaniu! 😍
Wracając do książki to jest ona o wszystkim, o życiu, śmierci, stracie, miłości, szczęściu oraz o nieustannej walce. Walce między ojcem a synem, która przyniesie wiele cierpienia ludziom wokół. Tylko pytanie brzmi, który z nich w końcu ulegnie? Czy lord Stainsby jako ojciec, doświadczony człowiek a za razem bardzo szanująca osoba w całej okolicy wygra? Czy miłość przezwycięży wszystko? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po "Spadkobiercę". Miłośnicy gatunku nie pożałują ;)

9/10

Chłopiec stajenny, Nolan Price, wiedzie ubogie życie w posiadłości lorda Stainsby. Życie upływa mu nad marzeniem, aby w końcu poznać swego ojca. Zakochany na zabój w służącej Hannah Burnham, postanawia oświadczyć się i wieść z nią przyzwoite i pracowite życie w gospodarstwie, które zamierza kupić. Niestety, niespodziewana śmierć matki Nolana wszystko zmienia. Kobieta, na łożu śmierci postanawia wyjawić skrywany przez wiele lat sekret. Bohater, po latach oczekiwań, w końcu dowiaduje się kto jest jego ojcem. Prawda okazuje się trudna do zaakceptowania... Otóż Nolan jest synem Edwarda Fairchilda, lorda Stainsby. Bohater po początkowym szoku, uświadamia sobie, iż jego plany diametralnie zmienią się. Po tym jak zostanie oficjalnie dziedzicem i spadkobiercą majątku oraz tytułu, nie będzie mógł poślubić swojej ukochanej. Nolan niezrażony mnożącymi się przeciwnościami postanawia potajemnie ożenić się z wybranką. Szczęście jednak nie trwa zbyt długo, okrutny los na każdym kroku wystawia uczucie zakochanych na próbę...
Czy ich małżeństwo ma szansę przetrwać?
Prawdziwa miłość podobno zawsze zwycięża...
Spadkobierca to bardzo uczuciowa i refleksyjna powieść. Pokazuje nam jak wiele człowiek jest w stanie zrobić dla prawdziwej miłości. Wiara w miłość i w drugiego człowieka potrafi uleczyć każdego, nawet zgorzkniałego lorda, dla którego ważne są tylko konwenanse.
To prosta powieść, nie mamy tutaj zawiłych wątków i mnożących się tajemnic. Jednak ta nieskomplikowana fabuła, napisana w lekki i przyjemny sposób kipi od emocji, urzeka czytelnika, pcha do przodu i nie pozwala odłożyć książki na bok. Z ogromną przyjemnością śledziłam losy wszystkich bohaterów. Jeśli jesteście fanami powieści sentymentalnych, dodających otuchy i nadziei, koniecznie sięgnijcie po Spadkobiercę.

Na półkach: , , , ,

Dodaj cytat z książki Spadkobierca