Okładka książki Teologia judeochrześcijańska. Historia doktryn chrześcijańskich przed Soborem Nicejskim
Jean Daniélou Wydawnictwo: WAM Seria: Myśl Teologiczna religia
religia
Myśl Teologiczna
Théologie du judéo-christianisme
WAM
2002-01-01
2002-01-01
Stanisław Basista
Chrześcijaństwo Chrześcijaństwo i historia Kościoła Wczesne chrześcijaństwo Judeochrześcijaństwo Teologia Teologia judeochrześcijańska Herezje chrześcijańskie

Na półkach: , , , , , , ,

"Teologia judeochrześcijańska" to moim zdaniem bardzo ważna i odkrywcza książka. Autor starał się w niej odtworzyć, jak wyglądała teologia wczesnego Kościoła, który nie został jeszcze poddany silnemu wpływowi myśli greckiej, ale stał bardzo blisko późnego judaizmu. Fakt, że istniał w dziejach Kościoła taki czas, jest chyba trochę zapomniany i dobrze, że został tą pracą przypomniany. Analizie poddane zostały teksty wczesnochrześcijańskie, w których elementy judeochrześcijańskie są bardziej lub mniej obecne. Daniélou wskazuje na silne wpływy apokaliptyki okresu Drugiej Świątyni, a także na liczne paralele między wczesnym chrześcijaństwem a wspólnotą z Qumran. Wartościowe studium, które zachęca do sięgnięcia po teksty źródłowe, które Autor wykorzystał, przygotowując swoją monografię.

Tomasz Babnis