Niezwyczajne zawody

Okładka książki Niezwyczajne zawody Ałła Gutniczenko, Julia Kołomojec
Okładka książki Niezwyczajne zawody
Ałła GutniczenkoJulia Kołomojec Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2019-04-24
2019-04-24
Katarzyna Lajborek
Katarzyna Lajborek

Okładka książki Radość Corrinne Averiss, Isabelle Follath
Radość Corrinne Averiss, I...
Okładka książki Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas mot... Ewa Kozyra-Pawlak, ...
Okładka książki Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Po ciemku, czy... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki Sklep z babciami Dominika Gałka, Maciej Szymanowicz
Sklep z babciami Dominika Gałka, Mac...

Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz?

Kim chciałyby zostać Wasze dzieci kiedy dorosną? Mój syn powtarza, że on będzie po prostu Antosiem :) I to jest piękne! Chciałabym, aby moje dzieci zawsze pozostały sobą i żyły w zgodzie z własnymi przekonaniami, niezależnie od tego czym będą zajmowały się w przyszłości.

Dziś chcę Wam pokazać pozycję, która przybliża dzieciom 12 zawodów wykonywanych przez członków rodziny Andrzeja - narratora książki „Niezwyczajne zawody” Ałły Gutniczenko. Część z nich może być znana Waszym dzieciom, a może sami wykonujecie któryś z nich. O ile architekt, florystka czy pizzer to zawody, z którymi można się spotkać dosyć często, o tyle kiper, przytulacz pand, dmuchaczka szkła czy pilot balonów to profesje rzadko spotykane.

W książce znajdziecie krótkie opisy poszczególnych zawodów, a także ogrom ilustracji przedstawiających najważniejsze narzędzia i akcesoria potrzebne do pracy. To również wiele ciekawostek (także w formie graficznej) oraz zadań do wykonania. Podczas lektury można też poznać polski alfabet manualny.

Przyznam, że ilustracje Julii Kołomojec robią tu kawał dobrej roboty. Dzięki nim czytelnik ma możliwość zobaczyć jak wygląda wykonywanie danego zawodu, a także może się przyjrzeć przedmiotom, których używają przedstawiciele poszczególnych profesji.

Kto wie? Może któryś z prezentowanych zawodów spodoba się Twojemu dziecku?

Książka z potencjałem. Kronika rodzinna małego chłopca, której poszczególni członkowie uprawiają nietypowe, wyszukane i bardzo ciekawe zawody.
Nie jest to stereotypowy podręcznik czy odmiana poradnika. Książka dużego formatu, w twardej oprawie z mnóstwem ilustracji.

Autorzy książki pochodzą z Ukrainy.

Mały chłopiec imieniem Andrzej przedstawia poszczególnych członków rodziny i ich ciekawe zawody. Widać ,że rodzina składa się z wielkich indywidualistów.

Przedstawiono tu zawody: paleontologa, florysty, pszczelarza, kipera, kynologa, pilota balonów turystycznych, weterynarza z naciskiem na przytulacza pand, specjalistę od wypieku pizzy, tłumacza migowego, architekta, dmuchacza szkła, astronoma.

Dokładnie poznajemy szczegółowo 12 zawodów.

Na opisanie każdej z tych specjalności poświęcono konkretne działy, poparte ilustracjami.
W pierwszym dziale opisany jest jednoznaczny warsztat umiejętności danej profesji;
w drugim - atrybuty, narzędzia pracy, akcesoria, niezbędny ubiór, przybory, wyposażenie, sprzęty;
w trzecim - doprecyzowane tablice związane z danym fachem.
Dotyczy trzeciego działu i tak to wygląda:
Paleontolog przedstawia dinozaury roślinożerne , dinozaury mięsożerne i gady morskie.
Florystka - zielnik kwiatowy.
Kiper – rodzaje herbat , czas parzenia i temperaturę.
Kynolog - rasy psów.
Pizzerman - rodzaje wypieku pizzy.
Tłumacz migowy - polski alfabet manualny.
Architekt - słynne budowle architektoniczne oraz historię sławnych architektów.
Dmuchacz szkła - rodzaje bombek na choinkę.
Astronom - znaki zodiaku i wybrane gwiazdozbiory.

A dodatkowo , żeby uprzyjemnić czas dzieciakom umieszczono specjalne wkładki rozrywkowo-umysłowe.
W dziale pszczelarskim mamy labirynt z odnalezieniem dróg dla pszczół do ula.
Przytulacz pand zafundował nam wielki czarno-biały obrazek , na którym trzeba odnaleźć zagubione pandy.
Pilot balonów przedstawia labirynt odnalezienia lotu balonu od startu do mety.
Tłumacz migowy zaszyfrował słowa w języku migowym do odgadnięcia.

Jest co robić, bawić się i spędzać rozrywkowo czas.
Może przedstawione umiejętności zawodów zainspirują wasze pociechy i dopracują plany na przyszłość . A może dzieci pozostaną przy swoich marzeniach zawodowych jak żołnierz, policjant, strażak, nauczyciel, bibliotekarz, aktor.
Jeszcze daleka droga przed naszymi maluchami na szczęście. Ale niech już główkują.

Powodzenia!

Autorzy książki pochodzą z Ukrainy.

Mały chłopiec imieniem Andrzej przedstawia poszczególnych członków...

Po Niezwyczajne zawody sięgnęłam ze względu na Potworki, pamiętam, jak sama będąc dzieckiem, wykonywałam wszystkie, jakie przyszły mi tylko na myśl i jak to z dziećmi bywa, one też w końcu zaczną się tak bawić. Czemu więc nie wzbogacić ich wiedzy o te nietypowe i mało spotykane?

"Niezwyczajne zawody" to album dla każdego dziecka, które chcemy zainteresować tematem wyboru ścieżki zawodowej. Opisane zawody są wyjątkowe, niepowtarzalne i bardzo atrakcyjne dla dzieciaków. Krótki opis, charakterystyka sprzętów potrzebnych do pracy czy okoliczności w jakich się pracuje to wszystko, co może zainteresować młodego odkrywcę. Piękne ilustracje są świetnym dopełnieniem książki.

Książka jest swego rodzaju kroniką rodzinną. Mały Andrzej przedstawia nam członków swojej rodziny i opowiada czym oni się zajmują zawodowo. Wskazuje też zawody, które sam chciałby wykonywać. Oprócz przystępnego opisu wybranych przez autorki zwodów znajdziemy tutaj między innymi podstawowe zestawy narzędzi pracy tych osób, a także wyjaśnienie charakterystycznych dla danych zawodów pojęć. Całość okraszona jest pięknymi ilustracjami, które przyciągają uwagę.

“Niezwyczajne zawody” to kolejna przepięknie wydana książka kierowana do nieco starszych dzieci. Polecana jest dla dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym (6-10 lat),choć i młodsze szkraby dzięki przepięknym ilustracjom znajdą coś ciekawego dla siebie.
W książce poznajemy Andrzeja i jego niesamowitą rodzinę. W rodzinie Andrzeja wszyscy robią to co kochają i wykonują niezwykłe zawody. Poznają poszczególnych członków rodziny, poznajemy również ciekawe i nietuzinkowe zawody, między innymi zawód kipera, pszczelarza, paleontologa, florystki, kynolożki, pilota balonów, tłumaczka języka migowego. To jednak nie wszystko. Dzięki wspaniałym ilustracjom dziecko może poznać narzędzia potrzebne do wykonywania poszczególnych zawodów, a także poznać niektóre tajniki tych zajęć!

Każdy chyba w dzieciństwie marzy o jakimś konkretnym zajęciu, kiedy już będzie dorosły. Chłopcy chcą zostać strażakami lub policjantami, dziewczynki modelkami, tancerkami czy nauczycielkami. Jest jednak wiele profesji, które są bardzo nietypowe i rzadko spotykane. O nich właśnie opowiada książeczka autorstwa Ałły Gutniczenko i Julii Kołomojec.

Bohaterem tej pięknie wydanej książki jest Andrzej, który opowiada o członkach swojej rodziny, a dokładniej o ich pracy. Trochę tajemnicze nazwy świetnie wyjaśnia w krótkich opisach Ałła Gutniczenko, a Julia Kołomojec je ilustruje. Wszystkie prezentacje zawierają nie tylko treściwy opis profesji, ale także rysunkową listę potrzebnych do ich wykonywania narzędzi. Oprócz tego w książce natraficie na różne ciekawostki, np. rasy psów, nazwy dinozaurów czy kwiatów, a nawet grę planszową.

Wiedzieliście, że jest zawód, który polega na... przytulaniu pand? Coś cudownego! Chętnie spróbowałabym, jak to jest pracować na tak "przytulnym" stanowisku.
Najbardziej spodobał mi się zawód babci Andrzeja, która jest tłumaczką języka migowego i pracuje w telewizji. Do opisu tego zawodu dołączono alfabet palcowy i kilka słów, które nim "zapisano". Ciekawe, czy dalibyście radę je odczytać?

Książka "Niezwyczajne zawody" z pewnością dostarczy wielu wrażeń zarówno małym, jak i nieco starszym, czytelnikom. Pięknie wydana, w twardej oprawie, może być również świetnym prezentem dla małego badacza świata.

Bohaterem tej pięknie...

Wiek przedszkolny to czas intensywnego odkrywania otoczenia, poznawania świata dorosłych, zadawania pytań, szukania odpowiedzi. Wtedy pokazujemy dzieciom, czym są role społeczne, czym zajmują się dorośli, co można robić, w co bawić, jakimi interesującymi rzeczami zajmować. Dzieci fascynuje wchodzenie w role dorosłych. Mogą wówczas ćwiczyć wiele umiejętności, patrzeć na świat z innej perspektywy i czuć się dorosłe i rozwijać swoje zainteresowania oraz kształtować talenty.
W tym zadaniu bardzo pomocna będzie publikacja Julii Kołomojec „Niezwyczajne zawody” z ilustracjami Ałły Gutniczenko. Autorki zabiorą nas w świat takich zawodów jak przytulacz pand, kynolog, astronom, pilot balonów, florysta, archeolog, pszczelarz, kiper, pizzer, tłumacz języka migowego, architekt, dmuchacz szkła. Każde z tych zajęć wymaga sporej wiedzy oraz wprawy, a także cierpliwości, ale pozwala też na poznawanie świata, umożliwia obserwowanie i czerpanie inspiracji z otoczenia. Każdy z członków rodziny głównego bohatera (Andrzeja) oprowadzającego nas po zajęciach swoich bliskich posiada zestaw narzędzi, które wykorzystuje w pracy i wiedzę na określony temat. Chłopiec dzieli się z czytelnikami zdobytą wiedzą. W kliku zdaniach opowiada czym zajmują się jego bliscy, jak wygląda ich praca, jakich narzędzi używają, co muszą wiedzieć. Dzięki temu poznamy zarówno popularne dinozaury, jak i najbardziej znane gwiazdozbiory, kwiaty, rodzaje pizzy, najbardziej znanych architektów i ich projekty.
Całość jest bardzo dobrze przemyślana. Opis i następujące po nim strony z narzędziami pomogą wczuć się w rolę i zainicjować zabawę w wykopywaczy szczątek lub osoby tworzące niezwykłe kompozycje kwiatowe. Dzieci odkryją, że świat zajęć dorosłych nie ogranicza się do pracy w markecie, w szkole, czy banku. Dowiedzą się o mało popularnych zajęciach pozwalających rozwijać zainteresowanie prehistorycznymi gadami, zwierzętami, budowlami, rzeźbami, a także takimi ulotnymi rzeczami jak smaki oraz zapachy. To wszystko sprawia, że książka jest bardzo dobrą pomocą dla nauczycieli przedszkolnych, szkolnych oraz rodziców. Autorki postawiły na przybliżenie podstawowej wiedzy i pokazanie niezwykłości w zajęciach, które nie każdemu mogą wydawać się atrakcyjne.
Publikacja ta będzie też świetnym wstępem do przyglądania się bliskim i ich zawodom. Warto zachęcić swoje pociechy, by stworzyły podobną opowieść o swoich bliskich, aby dowiadywały się, z jakich narzędzi oni korzystają, jaką wiedzę muszą posiadać. Dobrze do tego zadania włączyć wszystkich członków rodziny i razem z nimi sięgnąć także po inne publikacje z Naszej Księgarni. Zapewniam Was, że do każdego zawodu będzie, co dopasować, a wiedza przekazywana przez znane dzieciom osoby będzie łatwiej przyswajalna.
Książka jest bardzo przejrzysta. Po zajmującym dwie strony wstępie skrótowo opisującym zawody przejdziemy do stron z narzędziami (także dwie strony),a później ciekawostek związanych z danym zajęciem. Piękne ilustracje, niewielka ilość tekstu oraz zagadki wzbogacają książkę. Bardzo dobrze zszyte strony i solidna, kartonowa, matowa okładka sprawiają, że posłuży nam ona bardzo długo.

Tak wspaniałej książki dotyczącej tematyki profesji człowieka, moje oczy dawno nie widziały! Ałła Gutniczenko napisała, wspaniałą publikację, w której przedstawia nam rodzinę chłopca, Andrzeja. To z jego punktu widzenia poznajemy każdy wykonywany zawód poszczególnych członków rodziny. Co ciekawe, wiele profesji jest mało znanych, jednak każdy zawód jest interesujący, wiąże się z przeróżnymi obowiązkami i kontaktem z wieloma sprzętami i narzędziami. Tata Andrzeja jest paleontologiem, a mama florystką. Pierwszy dziadek jest pszczelarzem, natomiast drugi, zajmuje się testowaniem herbaty, czyli jest kiperem. Siostra chłopca, Irena, jest weterynarzem, kuzynka Lila również ma kontakt ze zwierzętami. Nie leczy ich, tylko trenuje, jest kynolożką. Zadaniem kynologa jest znajomość psich raz i ich trenowanie. Takie psy "pracują" później w straży granicznej lub policji. Babcia Zosia ma również ciekawy i pomocny zawód. Jest tłumaczem języka migowego i występuje w telewizji, tłumacząc głuchoniemym różne programy telewizyjne. W książce poznamy również innych członków rodziny chłopca oraz dowiemy się, czym zajmują się na co dzień. Na stronach tekstu jest niewiele, natomiast odpowiednia wielkość czcionki, jest pomocna podczas samodzielnej lektury dzieciom, który opanowały naukę czytania. Jest on przystępnie napisany i zrozumiały. Bogactwo szaty graficznej zapiera dech. Julia Kołomojec, ilustratorka książki, spisała się na medal. Od razu widać, że spełnia się w tym, co robi. Każda ilustracja, każdy nawet najdrobniejszy element, jest dopracowany i skupia na sobie uwagę. Wszystko to na kredowym papierze, zamknięte w mojej ulubionej, twardej oprawie. 😊 Osobiście jestem książką oczarowana. Cieszę się, że autorka wybrała profesje, o których czasami się zapomina, są pomijane, a przecież są równie ważne, co inne. Niezwykłym dodatkiem, są zamieszczone w publikacji akcesoria związane z poszczególnymi zawodami. Dzięki nim mali czytelnicy jeszcze bardziej zgłębią swoją wiedzę na temat profesji (kodeks profesjonalnego zachowania, atrybuty każdej profesji, podział i nazwy Dinozaurów, gatunki roślin, sposoby na parzenie różnych gatunków herbat, rasy psów, słynni architekci itp).Dla tych, którzy uwielbiają rozwiązywać zadania, obie panie przygotowały niespodzianki w postaci labiryntów, zadań na spostrzegawczość czy (co ogromnie mnie zachwyciło) alfabetu migowego! Sama zaczęłam uczyć się, w jaki sposób pokazać dłonią poszczególne litery. Fascynujące! Ta publikacja to majstersztyk! Warto podsunąć niniejszą publikację dzieciom. Myślę, że wywrze ona na nich ogromne wrażenie, a być może i zainteresuje na tyle, że będą chciały poznać dany zawód bliżej? "Niezwyczajne zawody" to też wspaniała propozycja na prezent. POLECAM! Zapraszam na całą recenzję na: mamatosiaczka.blogspot.com

W dzieciństwie często wyobrażamy sobie, jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości. Chłopcy z reguły widzą siebie jako strażaków, policjantów czy kierowców. Dziewczynki z kolei chcą zostać baletnicami, nauczycielkami, lekarzami. Z reguły jest tak, że myślimy o tych zawodach jakie znamy, które są widoczne i w życiu codziennym bardzo potrzebne. Często jednak zdarza się, że te profesje, mające wieloletnią tradycję, są dzieciom mało znane. „Niezwyczajne zawody” ukazują je w sposób bardzo szczegółowy. Dmuchacz szkła, florystka, pszczelarz, przytulacz pand, paleontolog, to prace niespotykane na co dzień. Każdy z tych zawodów jest bardzo szczegółowo przedstawiony również w formie graficznej. Młody czytelnik może zobaczyć wszystkie narzędzia potrzebne do jego wykonywania oraz etapy pracy. Czy można zarabiać pijąc różne herbaty, co robi tłumacz języka migowego, na czym polega praca architekta, na te, jak i wiele innych pytań, dzieci otrzymują szczegółowe odpowiedzi. Dodatkową rozrywkę stanowią zadania ćwiczące spostrzegawczość. Narratorem jest Andrzej, który nie zdecydował się jeszcze kim będzie w przyszłości ale już wie, że będzie to na pewno zawód niespotykany. Cała jego rodzina, wykonuje nietuzinkowe prace, dlatego ciężko mu będzie podjąć decyzję. Praktycznie wszystkie, są ogromnie interesujące lecz i wymagające sporo czasu zarówno na naukę jak i praktykę.
Trzeba podkreślić, że książka jest bardzo porządnie wydana, gruba twarda oprawa, większy format, ciekawe ilustracje nieznanej mi dotąd artystki Julii Kołomojec sprawiają, że z przyjemnością spędza się przy niej czas. Z racji zawodu wiem, że dzieci uwielbiają tego typu publikacje, ponieważ nie pozwalają one na nudę a mocno aktywizują. Przeznaczona jest dla czytelników w wieku przedszkolnym ale myślę, że z powodzeniem mogą po nią również sięgnąć dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Interesująca, poszerzające wiedzę o zawodach o których się praktycznie mało mówi. Czas jej poświęcony na pewno nie będzie straconym. Zdecydowanie polecam

• Biblioteka
  • Dzieciowe
  • Dziecięce
  • Biblioteczka domowa
  • Jaśko

Dodaj cytat z książki Niezwyczajne zawody