Pismo. Magazyn opinii, nr 2 /luty 2019

czasopisma
Fundacja Pismo
2019-02-06
2019-02-06
kultura książki reportaż poezja esej opinie

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (52) / kwiecień 2022 Marek M. Berezowski, Aleksandra Boćkowska, Sebastian Cichocki, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Kateryna Kałytko, Marta Klimowicz, Jarosław Kociszewski, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marian Misiak, Magdalena Moskal, Mateusz Roesler, Zofia Sawicka, Wasyl Stus, Marcin Wicha, Serhij Żadan
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Ocena 5,9
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Ocena 6,3
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Kate ...

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019 Sowa Barbara, Adam Bodnar, Emma Brockers, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Przemysław Kozłowski, Magdalena Lemańska, Ida Linde, Renata Lis, Małgorzata Majewska, Jakub Małecki, Paweł Pieniążek, Kaja Puto, Maciej Robert, Adrian Stachowski, Marek Szymaniak, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marcin Wicha, Ludwika Włodek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marta Zabłocka
Ocena 7,9
Pismo. Magazyn... Sowa Barbara, Adam ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 3 (15) / marzec 2019 Ghaith Abdul-Ahad, Patrycja Bukalska, Jacek Dehnel, Emily Dickinson, Wojciech Engelking, Weronika Gogola, Liliana Hermetz, Lee Anderson Jon, Eliza Kącka, Wojciech Kalarus, Łukasz Najder, Grzegorz Press, Marcin Wicha, Sylwia Witkowska, Szymon Żuchowski
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Ghaith Abdul-Ahad, ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Milan Děžinsky, Jon Emont, Olga Gitkiewicz, Krzysztof Gonciarz, Karol Grygoruk, Jonáš Hájek, Paweł Jaroński, Zofia Król, Tomasz Kwaśniewski, Jakub Majmurek, Jitka N. Srbová, Oktawia Ogniew, Łukasz Orbitowski, Patrycja Pustkowiak, Rebecca Solnit, Michał Szczęch, Jacek Turczyk, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Milan Děžinsky, Jon...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 /listopad 2018 Alicja Biała, Dominik Bielicki, Kalina Błażejowska, Dorota Borodaj, Halina Bortnowska, Natalia Fiedorczuk, Sebastian Frąckiewicz, Karolina Gawlik, Hanka Grupińska, Urszula Honek, Eliza Kącka, Andrzej Leder, Jakub Pszoniak, David Remnick, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Aleksandra Zielińska, Jakub Żulczyk
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Alicja Biała, Domin...

Spośród materiałów zamieszczonych w lutowym numerze, najbardziej wyróżniam:

- "Będę grał w grę" (str. 14-20) - ciekawy reportaż Miłosza Szymańskiego o nowej jednostce chorobowej zwanej gaming disorder. Czyli przykładów kilka osób uzależnionych od gier.
- "Trujmiasto" (str. 22-27) - niezły reportaż Juliusza Ćwielucha o smogu w Krakowie.
- "Smog nasz codzienny" (str. 28-35) - fotoreportaż Maćka Nabrdalika, którego tematem jest smog - tym razem w Beskidzie Małym.
- "Jak zostałem tłumaczem i co mi z tego przyszło" (str. 90-94) - Krzysztof Cieślik opowiada o trudach pracy tłumacza i o swoich początkach w tej branży.
- "Apteczka" (str. 95) - Karolina Breguła w krótkim tekście o posiadaniu nadmiaru rzeczy.

Plusem jest okładka - z mocnym przekazem. Ale wewnątrz numer okazał się przeciętny.
Niewiele znalazłam artykułów, które mnie zaintrygowały.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Spośród materiałów zamieszczonych w lutowym numerze, najbardziej wyróżniam:

- "Smog nasz codzienny" (str. 28-35)...

Nie czytam Pisma na bieżąco, ale nie umniejsza to przyjemności z lektury. Czytam od "deski do deski" i w każdym numerze znajduję coś, co mnie wzruszy lub czegoś nauczy. Moja ulubiona trójka z tego numeru to:
1. Raport: "Owadzi armagedon już nadszedł", sprawił, że już zawsze, inaczej będę patrzyła na przednią szybę, jadąc samochodem.
2. Piękne opowiadanie: Dzień drugiej ucieczki, autorstwa Juli Fiedorczuk a będące fragmentem powieści "Pod słońcem", którą będę chciała przeczytać.
3. Wokół książek: Wszyscy jesteśmy zwierzętami, tekst Zuzanny Kowalczyk otwiera oczy i sprowadza na ziemię.

2. Piękne opowiadanie: Dzień drugiej...

Przeczytajcie historię Krzysztofa Cieślika i reportaż o owadach.

Przeczytajcie historię Krzysztofa Cieślika i reportaż o owadach.

Ciekawe komiksy, dobre teksty, bardzo dobrze oceniam.

Ciekawe komiksy, dobre teksty, bardzo dobrze oceniam.

Marcin Wicha Pismo. Magazyn opinii, nr 2 /luty 2019 Zobacz więcej
Marcin Wicha Pismo. Magazyn opinii, nr 2 /luty 2019 Zobacz więcej