Narodziny

Tatarak
2018-01-01
2018-01-01
Karolina Jaszecka

Z prawdziwą przyjemnością prezentuję Wam niestandardową w swojej formie książkę od Wydawnictwa Tatarak pt.: "Narodziny".

Książka ta zrobiła na mnie i moich dzieciach ogromne wrażenie ze względu na ciekawą formę ilustracji - składa się ona z kartek w postaci kalek, które to nakładając się na siebie, tworzą warstwowe ilustracje. Z każdą kolejną stroną odkrywamy kolejną warstwę. A co na nich jest? Jak sam tytuł sugeruje, narodziny, czyli opowieść o tym w jaki sposób przychodzą na świat wybrane zwierzęta. Dowiadujemy się jak rodzą się pingwiny cesarskie, żółwie lądowe, kangury rude, koniki morskie, ropuchy zwyczajne i danaidy wędrowne oraz płetwale błękitne. Przy każdej ilustracji zamieszczono krótki opis danego etapu.
Na końcu książki postawiono pytanie czytelnikowi o to, czy wie w jaki sposób on sam przyszedł na świat - świetny punkt wyjściowy do dalszych rozważań i dyskusji z maluchem, oczywiście wszystko na miarę jego możliwości.

Jak Wam się podoba taka innowacyjna forma książki? Mnie bardzo, choć pewnym minusem jest to, że trzeba się obchodzić delikatnie z taką książką, co nie zawsze jest najmocniejszą stroną najmłodszych czytelników.

Wykluwający się cud. Powoli, w objęciach bólu, ku słonecznym refleksom.
W tej niezwykłej książce jest kruchość - skorupki jajka przebijanego przez wkraczającego w świat żółwia, nieporadnych pierwszych kroków i jeszcze dobrze nie otwartych małych oczu. Jest ożywcza energia, która wszystko wprawia w ruch. Stanowi centrum, od którego każda egzystencja bierze swój początek. Jest wola odkrywania, zdobywania, osiągania nowego.
Strony delikatne niczym kalka symbolizują zależności, przenikanie się wszelkich przejawów istnienia, współbycie tak licznych wymiarów natury. Od konika morskiego przez kangura rudego i walenia. Ilustracje - misterne mozaiki.
Całość - czuła lekcja empatii. Wobec przyrody - wobec każdego bycia. Wzrusza. Uczy. Zachwyca.
Czy jest coś co zaskakuje bardziej? Co porusza mocniej? Co jest większą eksplozją siły, witalności i blasku niż rodzące się życie? To kolejna lektura z tych wyjątkowych. Wydawca zadbał o każdy szczegół i przenosi nas w przestrzenie najważniejsze. Nie może być inaczej - #książkanaprezent - bardzo, bardzo ❤

Wykluwający się cud. Powoli, w objęciach bólu, ku słonecznym refleksom.

Książka o tym w jaki sposób pojawiają się na świecie zwierzęta. Wybór dokonany przez autorkę ogranicza się do siedmiu przedstawicieli fauny. Wielkim atutem tej książki są ilustracje. Wykonane na kalce technicznej, co sprawia, że się przenikają, a przede wszystkim przykuwają wzrok dziecka. Jeśli chodzi o treść, to są tu same podstawy, zatem przeznaczona jest dla najmłodszych. Należy się również przygotować na to, że dziecko zada sporo pytań, na które to rodzic będzie musiał znać odpowiedź, ponieważ w treści jej nie znajdzie. Niemniej jednak jest to pozycja godna uwagi.

• Dla dzieci
  • Przedszkole