Co kryje nocne niebo? Gwiezdny zwierzyniec

Okładka książki Co kryje nocne niebo? Gwiezdny zwierzyniec Aina Bestard
2021-11-24
2021-11-24
Karolina Jaszecka
Aina Bastard Wszechświat

Okładka książki Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie. Aina Bestard, Antonio Hales
Wokół Słońca. ... Aina Bestard, Anton...
Okładka książki Narodziny Aina Bestard, Ana Gallo
Narodziny Aina Bestard, Ana G...

Uwielbiam wydawnictwo Tatarak. Ich oferta wydawnicza jest (wyjątkowo) bardzo atrakcyjna w ostatnich latach. Z ciekawością czytam zapowiedzi i recenzje, które pojawiają się w mediach społecznościowych. A recenzje dotyczące tej książki były tak bardzo zachęcające, że postanowiłam kupić tę książkę zaraz po premierze.

Uważam jednak, że nie jest to książka "dla wszystkich", raczej "dla wtajemniczonych". Uważam, że dziecko/osoba, która dopiero zaczęła poszukiwania informacji o komosie i gwiazdach nie do końca zrozumie czym jest ta książka. Informacje w albumie nie wniosą wiele w rozwijanie zainteresowań. Album jest jedynie "ciekawostką" o gwiazdozbiorach z nazwami zwierząt, brakuje mi tego krótkiego wyjaśnienia, "gdzie co i jak". Śmiem twierdzić, nie nawet niektórzy dorośli nie byliby w stanie jej rozgryźć...

Jeśli jednak książka ma być prezentem dla osoby "wtajemniczonej", to będzie bardzo dobrym prezentem. Bo sama książka jest przygotowana bez zarzutów - każdy gwiazdozbiór został umieszczony w magicznym oknie, które jeśli weźmiemy "pod światło", widzimy z drugiej strony kartki zwierzę będące ilustracją tego gwiazdozbioru. Rozwiązanie, którego jeszcze w rodzimym rynku wydawniczym jeszcze nie widziałam.

Książka nieoczywista, dlatego powiedziałabym, że dedykowana jest dla dzieci powyżej 8 lat. Zachęca do poszukania informacji o gwiazdach, ALE skrót powinien się znajdować wraz z ilustracjami. O tyle dobrze tę kwestię rozwiązało wydawnictwo, że na końcowej wewnętrznej okładce znajduje się szczątkowa encyklopedyczna notatka o wszystkich przedstawionych w książce gwiazdozbiorach, jednak osobiście poświęciłabym dodatkowe 2 kartki w książce na dodatkowe wyjaśnienie.

Uważam jednak, że nie jest to książka "dla wszystkich",...

Czy wiecie, że na niebie nocą ukrywają się zwierzęta? Otwórzcie okno, spójrzcie pod światło. Co widzicie?
Ziemia jest w ciągłym ruchu, dlatego to, co widzimy na niebie, też się zmienia. A gwiazdy to jest coś, co ludzie obserwowali już od czasów starożytnych. Czy znacie gwiazdozbiory? Wiecie jak się nazywają? Odgadnijcie zagadki autorki i sprawdźcie co widać na niebie.
Jest 27 lipca, Zalesie, Polska. Idź gdzieś, gdzie nie ma zbyt wiele świateł i nie bije od nich łuna. Spójrz w niebo. Czy widzisz ten długi, gwiezdny ogon?
Otwórz okienko z piękną koronkową firanką. Czy widzisz jaki kształt tworzą gwiazdy?
Od Polski, po Nową Zelandię, od Meksyku poprzez Mongolię, aż do Japonii. Na całej kuli ziemskiej nocą, na niebie, gwiazdy rysują niesamowite kształty. Czy będziesz umiał je dostrzec?
Uwielbiam książki pani Ainy. Na każdą kolejną wyczekuję ze zniecierpliwieniem, podobnie Maciek. Nie bez powodu tak się dzieje. To są książki wyjątkowe, magiczne. Zachwycają formą i wiedzą, którą ukazują. I tym razem się nie zawiedliśmy. Piękne biało-granatowe ilustracje skrywają okna. Po ich otwarciu ukazuje się gwiazdozbiór. Zagadka ma pomóc odgadnąć jaki kształt tworzy. A potem trzeba unieść stronę pod światło i sprawdzić co takiego nam się ukaże.
To fascynująca przygoda, która angażuje młodego czytelnika do lektury i zabawy. Nietypowa forma dodatkowo podnosi atrakcyjność książki, podobnie jak piękne i stworzone z pasją wydanie. Jesteśmy zachwyceni, a to "Wow", które usłyszałam z ust syna, jest najlepszym komplementem.

Jest...

Miliardy świetlistych punktów rozsianych na granatowym dywanie. A może nasi bliscy, którzy się w nie zamienili? Czy też marzenia, które należy łapać gdy spadają?
Książka - gwiezdna konstelacja. Unikatowo uczy zwierzęcych figur na sklepieniu niebieskim. Z licznymi okienkami, zakamarkami, skrytkami, które po otwarciu i skierowaniu strumienia światła ukazują swoje magiczne-świetliste oblicze. W nieustannym ruchu. Enigmatyczna jak kosmiczny pył i piękna jak odkrywanie zakrytego. Dla małych astronomów, którzy kiedyś będą czytać Wszechświat. Kto wie, kto wie.
Kto może tak wydawać? Tylko Wydawnictwo Tatarak. Cudna literatura dziecięca.

Rysunki w tej książeczce są tak piękne, że każdy z nich mogłabym sobie spokojnie wytatuować.<3 Chciałabym taką książkę w wersji dla dorosłych!

@papierowa.julia

@papierowa.julia

Chyba nigdy jeszcze nie miałam w łapkach tak pięknie wydanej książki. Fakt, okienka z konstelacjami mogłyby być większe, ale... może się nie dało.

• Książki moich dzieci
  • (2) - Do kupienia
  • Dziecionkowe
  • Na prezent dla dzieci
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Literatura dziecięca
  • Nastepne zakupy