Błędy ateistów. 60 najczęstszych pomyłek logicznych

Okładka książki Błędy ateistów. 60 najczęstszych pomyłek logicznych Jan Lewandowski
Okładka książki Błędy ateistów. 60 najczęstszych pomyłek logicznych
Jan Lewandowski Wydawnictwo: Inicjatywa Ewangelizacyjna WEJDŹMY NA SZCZYT Seria: Biblioteka Apologety religia
religia
Biblioteka Apologety
Inicjatywa Ewangelizacyjna WEJDŹMY NA SZCZYT
2017-01-01
2017-01-01

W porównaniu ze świetną pozycją "Przeciw ateistom", ta książeczka, którą można wciągnąć w pół godzinki, wypada przeciętnie.

Właściwie jest to "Erystyka" Schopenhauera (co autor sam przyznaje),tyle że z przykładami ze sporu teizmu z antyteizmem. Nie są to więc w każdym przypadku "błędy logiczne", a nawet w ogóle nie są to błędy - najwyżej słabe/nieprzekonywające argumentowanie.

Osobiście nie lubię zbijać argumentów w ten sposób, bo przykładowo ad hominem jest całkowicie uzasadnione, gdy rozmawia się z niekonsekwentnym głupkiem - dlaczego nie miałbym nazywać rzeczy po imieniu? Głupek z definicji jest tak głupi, że nie jest w stanie tego zrozumieć. To, że często w dyskusjach głupek innych nazywa głupkami, nie sprawia, że ktoś mądry (nie mówię tu o sobie) z zasady nie może posłużyć się taką retoryką w sposób uprawniony.

Nie radzę używać tej książki bez posiadania: wiedzy ogólnej i filozoficznej oraz umiejętności dyskutowania, bo jedyne co się pokaże, to własną ignorancję. Argumenty powinno się zbijać kontrargumentami, a nie samym nazywaniem ich rodzaju. I To podkreślał też sam Schopenhauer:
1 Nie powinniśmy dyskutować z każdym, kto tylko nas sprowokuje, bo jeśli mędrzec będzie spierał się z głupkiem, to często bierny obserwator odniesie wrażenie, że obaj reprezentują ten sam poziom.
2 Ktoś kto ma dużą wiedzę, kompletnie nie musi przejmować się zabiegami erystycznymi - prawda się obroni.

Kto nie czytał "Erystyki" Schopenhauera i nie interesuje się filozofią, może z ciekawości po to sięgnąć - przynajmniej jest przystępnie napisane.

Szkoda, że Greader nie podał szczegółów co do swoich zarzutów odnośnie do treści książki i tym samym Greader wygłosił jedynie same bezzasadne opinie o zerowej wiarygodności. Książka nie jest może idealna pod kilkoma względami warsztatowymi ale przecież autor sam zaznacza we Wstępie, że pisał ją 16 lat temu, gdy źródeł w tym temacie było niewiele i posłużył mu głównie ówczesny Internet. Poza tym zauważyłem, że autorzy internetowych katalogów błędów logicznych sami często różnią się w kwestii definicji jakiegoś błędu. Książka jest zatem na całkiem dobrym poziomie jak na czasy, w których powstawała i jak na źródła, którymi dysponowała. Autor dołożył wszelkich starań aby książka była jak najlepsza. Jak ktoś uważa, że mógłby taką książkę napisać lepiej to niech siada i pisze. Rezultaty porównamy. Tak więc mimo pewnych niedoskonałości niezawinionych przez autora, daję książce dobrą ocenę

Niektóre opisane "błędy" nie są błędami, inne są utworzone przez autora, żeby pasowały mu do światopoglądu, niejeden ma nieprawidłową definicję, a przykłady często nie odzwierciedlają danego błędu. Zbiór ten jednak może posłużyć jako wstęp do poznania najczęściej popełnianych błędów, z tym że konieczna przy lekturze jest weryfikacja haseł w innych źródłach.

Dobra pozycja. Fajnie wypunktowane błędy logiczne. Zbudowana jak słownik.

Dobra pozycja. Fajnie wypunktowane błędy logiczne. Zbudowana jak słownik.

Mała liczba gwiazdek wynika z tego, że ateiści nie mogą dzierżyć, że ktoś pisze o tej ich śmiesznej religii mega logicznie. Polecam całą serię książek Jana Lewandowskiego! Ateizm to religia, oparta na wierze w nicość.

• Katolicyzm
  • Book