Zmuszona do małżeństwa

2018-03-06
2018-03-06
Barbara Walicka
literatura francuska małżeństwo wspomnienia

Cześć! Dzisiaj w Stronisku chcemy podzielić się wrażeniami z ostatnio przeczytanego reportażu - na razie przeczytał go tylko Mariusz, ale Kamil ma go również na swojej liście 🤗
"Zmuszona do małżeństwa" Leili (bez nazwiska, ponieważ autorka chciała pozostać anonimowa),bo o nim mowa, to swego rodzaju połączenie biografii autorki, przedstawienia jej życia na przestrzeni kilunastu lat, z opisem zasad panujących w rodzinie kierujacej się patriarchatem oraz religią muzułmańską.

Książka nie porwała w pełni, jest w niej wiele nieścisłości i jest dość chaotyczna, sama tematyka jednak jest zdecydowanie przejmująca. Często w dzisiejszych czasach nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś w pobliżu kobiety mogą przechodzić codzienne dramaty, chcąc prowadzić zwykłe, normalne życie. Leila opisuje dokładnie problemy dnia codziennego - walkę o możliwość spotkania się z koleżanką, wyjścia do pracy, ubrania się według własnego gustu, jak i te większe, jakimi są chęć wyboru swojego przyszłego małżonka czy też sposób, w jaki chciałaby wychować swoje dziecko.

Książka zdecydowanie do polecenia, żeby móc zobaczyć, jak Marokanka mieszkająca we Francji musi walczyć z obowiązującymi w jej otoczeniu zasadami.

Książka jest trudna sama w sobie ze względu na tematykę. Pierwszą połowę czytało mi się dość ciężko. Odniosłam wrażenie, że wciąż podane było jednym i tym samym. Dopiero w drugiej połowie akcja nieznacznie ruszyła. Książka oparta jest na faktach i ukazuje życie, które jest codziennością dla niektórych kobiet. Jest to przerażająca historia przygotowywania do życia kobiet od najmłodszych lat w celu kompletnego podporządkowania się mężczyznom.

Niezła książka, poruszająca opowieść ale styl - być może przez tłumaczenie - pozostawia trochę do życzenia. Mimo to szczerze polecam.

Mam zasadę, że nie oceniam takich książek. Trudno oceniać styl pisania czy spójność wydarzeń gdy mamy przed sobą świadectwo dziewczyny, której życie było (i być może nadal jest) piekłem na ziemi. Leila, jakkolwiek masz na imię i gdziekolwiek teraz jesteś, mam nadzieję, że wyzwoliłaś się i jesteś szczęśliwa.

2002

Szokująca że coś takiego dzieje się w naszych czasach,bo czytając miałam wrażenie jakbym czytała historie rozgrywajacą się dawno,dawno temu. Poznając takie historie cieszę się że nie urodziłam się w takiej kulturze. Warto przeczytać a kobieta która to przeszła to bardzo silna kobieta,podziwiam że jednak dopieła swego.

Kolejna która potrafi wzruszyć na maksa. Jestem bardzo ciekawa arabskiej kultury. Uwielbiam czytać takie książki. Dzięki niej możemy dowiedzieć się o obyczajach i jak ich religia jest ważna ponad dobro własnych dzieci. Częściej bliscy boją się potępienia ludności bardziej niż dobro własnych dzieci.

To jedna z takich książek których nie można krytykować...oceniać. To jedna z takich książek które powstały z ludzkiego cierpienia i niemocy...których powstanie było oczyszczeniem...terapią...
Ta książka jest jednak bardzo chaotyczna...ciężko się ją przyswaja...czasami współczucie do głównej bohaterki przeplata się z poczuciem, że ludzie są tak okrutni...głupi...że ciągle powtarzają te same błędy.

Oj nawet nie wiem co mam napisać. Wstrząsnęła mną dogłębnie. Oczywiście chusteczki obowiązkowe. Pełna bólu, walki historia dziewczyny pochodzącej z rodziny marokańskiej. Przeczytałam ją w ciągu jednego dnia, nie potrafiłam przestać. Naprawdę bardzo polecam.

Mimo empatii trudno było wczuć się w przeżycia bohaterki. Wydarzenia opowiedziane dość ogólnie, książka nie jest zła, acz brakowało mi opisu emocji. Skoro to są wspomnienia, to może spisane po długim czasie i stąd takie spłycenie przeżyć.

Smutna historia kobiety zmuszonej do poślubienia mężczyzny, którego nie kochała.

• Historie prawdziwe
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Zmuszona do małżeństwa