Perska narzeczona

Okładka książki Perska narzeczona Laura Fitzgerald
Okładka książki Perska narzeczona
Laura Fitzgerald Wydawnictwo: Remi Cykl: Perska narzeczona (tom 1) Seria: Kobiety Orientu literatura piękna
Perska narzeczona (tom 1)
Kobiety Orientu
A veil of roses
Remi
2012-03-23
2012-03-23
Dobromiła Jankowska
Iran romans Laura Fitzgerald

Okładka książki Zdradzona: Ucieczka z Iraku Latifa Ali, Richard Shears
Zdradzona: Uci... Latifa Ali, Richard...
Okładka książki Pod burką Jamila Barakzaï, Manon Quérouil
Pod burką Jamila Barakzaï, Ma...
Okładka książki Urodziłam się dziewczynką Subhadra Belbase, Tim Butcher, Xiaolu Guo, Joanne Harris, Kathy Lette, Deborah Moggach, Marie Phillips, Irvine Welsh
Urodziłam się ... Subhadra Belbase, T...

Niesamowita historia młodej kobiety walczącej o wolność. Tamila i czas który ucieka a wraz z nim majaczy przerażający powrót do przeszłości... Polecam

"Perska narzeczona" to fantastyczny sposób na umilenie sobie dnia.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie i choć spodziewamy się jak owa historia może się zakończyć, i tak z wypiekami na twarzach zagłębiamy się w kolejnych stronnicach.
Pozycja warta jest polecenia! :)

"Perska narzeczona" to fantastyczny sposób na umilenie sobie dnia.
Pozycja warta jest polecenia! :)

7/10 - bardzo lekka i wciągająca. Przyjemna, delikatna i niewinna. Kobieca literatura. Można się przy niej wzruszyć oraz uśmiechnąć.
Mała odskocznia.

Mała odskocznia.

Książka przypadła mi do gustu. Ciekawa historia o marzeniach i podjętej walce o własne życie i szczęście. Śmieszy, wzrusza, skłania do refleksji o wolności, jest klimatyczna. Bohaterów da się lubić, a kobietkę jak główna bohaterka mogłabym mieć za przyjaciółkę ;) Na pewno sięgnę po kolejne części, by poznać dalsze losy tej irańskiej rodziny w Ameryce.

Irańskiej dziewczynie nie wolno marzyć- to zbyt niebezpieczne. Jednak Tami postanawia zawalczyć o swój los: ma trzy miesiące, aby znaleźć męża. Kogo spotka na swojej drodze i jak wykorzysta daną szansę?

We wszystkich kulturach ludzie mają jakieś marzenia i we wszystkich kulturach mogą żyć pełnią życia, tylko walcząc o nie. Dlatego właśnie do Ameryki przyjeżdżają imigranci z całego świata, by rozkwitnąć. Przybywamy, wierząc, że tutaj nikt nie zabroni nam śpiewać, fotografować ani robić tego, co przynosi radość naszej duszy. W Ameryce ludzie mówią "tak". Mówią "spróbuj". Amerykańskie marzenie oznacza możliwość bycia sobą naprawdę.

Pierwsze 20 stron było obiecujące, później już tylko równia pochyła w dół. Łzawo-komediowe romansidło silące się na irański kontekst obyczajowy. Dialogi w stylu "Pamiętnika Księżniczki", wyświechtane frazesy na temat tego, jak to w USA życie jest wspaniałe, ludzie są ciągle uśmiechnięci i mogą robić co chcą. Miałam raczej nadzieję na opowieść w stylu Khaleda Hosseini czy nawet Waris Dirie, ale rozczarowałam się bardzo. Żal mi było czasu na czytanie, a cierpliwość i dobra wola opuściły mnie szybciej niż zaczęłam czytać.

Sięgnęłam po tę książkę, dlatego, że w domu posiadam część drugą tej historii. Z reguły nie lubię zaczynać od części kolejnych i w tym przypadku również tak było. Dzięki temu mogę Wam dziś opowiedzieć o bardzo ciekawej historii :)
Laura Fitzgerald dorastała w Wauwatosa. Uczyła się na Uniwersytecie Wisconsin, a specjalizuje się w dziennikarstwie oraz historii. Pracowała w wielu miejscach: jako reporter w gazecie, różnego rodzaju stanowiskach w firmie produkującej oprogramowania podatkowe, by na końcu zająć się tym co towarzyszyło jej od zawsze - pisaniem książek. Wraz z mężem wiele podróżowała po Europie.

"Zakazana radość smakuje jeszcze lepiej."

Tamila Soroush w dzieciństwie mieszkała w kraju, gdzie wolność jest codzienną sumą wyborów. Niestety okoliczności sprawiają, że wraz z rodzicami musi wrócić do Iranu. Miejsca, które składa się w większości z zakazów. Każdy dzień tam jest niczym kara za dzień wolności. Jednak, gdy osiąga wiek 27 lat ojciec dziewczyny przekazuje jej paszport wraz z biletem do Ameryki. Tamila, aby zdobyć nowe życie musi podczas swojej trzymiesięcznej wizy znaleźć męża, co pozwoli jej na pozostanie w tym kraju. Droga do osiągnięcia celu przez dziewczynę jest kręta i trudna do pokonania, a czasu coraz mniej. Jak Tamila poradzi sobie w tak różnym kraju od Iranu? Czy będzie zdana tylko na siebie? Jakie tajemnice ukrywają przed nią rodzice? Na te i wiele innych pytań odpowie właśnie ta książka.

To co najbardziej podoba mi się w książce to to, że wszystko co wydaje się oczywiste wcale takie nie jest. Dziewczyna nie wie o swojej rodzinie wielu prawd, przez co patrzy na nich zupełnie inaczej niż jej siostra. Jednakże Tamila jest silna i pomimo przeciwności postanawia walczyć o swoja wolność. Brakuje jej niestety pewności siebie i to bardzo często jest powodem jej zguby. I właśnie to sprawia, że niekoniecznie lubię główną bohaterkę. Nie potrafi walczyć o to co naprawdę istotne. Czasami jest okropnie nierozważna. Mam nadzieję, że druga część zmieni moje zdanie, bo historia sama w sobie jest dobra. Czasami przewidywalna jednak mimo wszystko wciągająca.

Niestety książka ta nie porwała mnie ta jak tego oczekiwałam. A szkoda, bo postacie drugoplanowe są bardzo barwne i skrajnie różne. Jednak jedno postać potrafi całkowicie odmienić moje uczucia.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: https://3.bp.blogspot.com/-Nv77toOsWJQ/WnQuhMYA3JI/AAAAAAAAE_s/RtEKzwPyudAUQrG_iKrzFCgm0wGgmoEHgCLcBGAs/s400/2018.png

Jednym tchem

Jednym tchem

"Irańskiej dziewczynie nie wolno marzyć- to zbyt niebezpieczne." Tami- dwudziestosiedmio latka, mieszkająca z rodzicami w Teheranie, marząca o życiu, którego może nigdy nie zaznać. Jednak w dniu jej 27 urodzin pojawia się dla niej światełko nadziei na lepsze jutro- bilet do Ameryki. Tami ma trzy miesiące na znaleźenie męża, aby dostała obywatelstwo amerykańskie i mogła spełniać marzenia. Jej starsza siostra-Miriam wraz ze swoim mężem- Ardaszirem pomagają jej w poznaniu odpowiedniego mężczyzny, lecz ich starania ponoszą klęskę.
Pewnego dnia, w drodze na kurs języka angielskiego Tami spragniona po długiej drodze wstępuje do Starbucks'a. W środku zostaje obsłużona przez kelnera-Ike'a. Nie wie jeszcze, że ten mężczyzna zmieni jej życie.

Laura Fitzgerald w sposób dokładny opisuje życie kobiet z Bliskiego Wschodu- ich prawa, obowiązki, marzenia, które kryją przed światem wraz z swoją urodą pod hidżabem; robi to na przykładach z życia kobiet w Ameryce.
"Perska narzeczona" jest powieścią kontrastową. Przez całą akcję przeplata się romans, strach, zaciekawienie, zabawa, a także niepewność. Do ostatniej strony autorka trzyma czytelnika w niewiedzy, jak zakończy się historia Tami.

Moim zdaniem "Perska narzeczona", autorstwa Laury Fitzgerald jest idealną lekturą dla każdej kobiety, ale nie tylko. Przedstawia ona realia życia, które niekiedy są zakrywane, ale także ukazuje walkę jaką kobieta potrafi stoczyć o lepsze jutro dla siebie i dla swojej rodziny. Pokazuje, jak silna może być siła marzeń.

“Perska narzeczona” to powieść autorstwa Laury Fitzgerald ( drugi tom to “Perska żona” ). Wydaje ją wydawnictwo Remi. Głównym tłem powieści są m. in. różnice kulturowe między bohaterami ( Stany Zjednoczone – Iran ) oraz różnice społeczne ( z jednej strony wolność I swoboda obyczajów a z drugiej ograniczenia – zakazy I nakazy – a także represje ).
Główną bohaterką jest młoda kobieta ( Tamila ),która wyruszyła do Ameryki, by móc choć przez jakiś czas zakosztować wolności w innym świecie ( pochodzi z Iranu ),aż do czasu, gdy wyjdzie za mąż. Razem z siostrą Miriam próbuje oswoić się z inną kulturą ( tak odmienną od jej rodzinnego kraju ); przy okazji poznaje ciekawych ludzi ( z różnych krajów ). Z czasem poznaje przystojnego młodzieńca ( Ike ),do którego żywi mieszane uczucia ( z jednej strony pała do niego sympatią a z drugiej strony nie może angażować się w tą relacje ). Ostatecznie wychodzi za mąż za innego mężczyznę.
“Perska narzeczona” to powieść, w której przewijają się dwa odrębne światy ( Stany Zjednoczone – Iran ). Tamila, która dotychczas wychowywała się w kraju pełnym ograniczeń i zakazów nie może w pełni przyzwyczaić się do innego środowiska, choć pragnęła “posmakować” wolności. Miotana sprzecznymi uczuciami ( jeśli chodzi o podjęcie decyzji w sprawie jej małżeństwa ) ostatecznie sama decyduje za kogo ma wyjść.
Czytając tę powieść nieraz zastanawiam się nad tym dlaczego w jednych krajach można kierować własnym życiem a w innych nie. Dlaczego w niektórych krajach kobiety są traktowane w bardzo dobry sposób a inne muszą ograniczać się do posłuszeństwa mężczyznom ( zwłaszcza jeśli są zamężne )? Nie ma na to dobrej odpowiedzi tak jak nie ma dobrego rozwiązania.W końcu w krajach wschodnich ( niestety ) panuje przekonanie, że miejsce kobiety jest przy mężu ( w domu ).
Waro też zwrócić uwagę na zachowanie bohaterek ( Tamila i jej siostra Miriam ). Obie wyruszyły w świat w celu “zasmakowania” tego “nowego świata”. I choć Ameryka wydaje się być idealnym miejscem dla kobiet ( z perspektywy Tamili I Miriam ) to nadal zachowują pewne zasady, których nie złamią I którym będą zawsze wierne ( np. Wychodzenie za mąż ). I trudno się dziwić, gdyż tak zostały wychowane.
“Perską narzeczoną” uważam za bardzo dobrą lekturę. Dzięki niej możemy dowiedzieć się “co nieco” o kulturze i zwyczajach panujących w Iranie ( np. Noszenie hadżibu przez kobiety czy “ukartowane” małżeństwa ). Momentami porusza ( losy kobiet w Iranie ) a czasem daje do myślenia. Nie jest to “lekka” lektura; uważam, że jest idealna dla każdego , kto interesuje się literaturą obyczajową oraz odmiennymi kulturami ( np. Indie czy Iran ).

Główną bohaterką jest...

• Tematyka arabska