Bajczary i czarbaje

literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
2019-02-09
2019-02-09

Okładka książki Zabawianki Agnieszka Frączek, Danuta Gellnerowa, Maria Konopnicka, Joanna Papuzińska, Marcin Przewoźniak, Małgorzata Strzałkowska, Julian Tuwim
Ocena 9,7
Zabawianki Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,8
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...

Ocalić od zapomnienia

Książkowe zwieńczenie bardzo ciekawego projektu „Z naszej bajki” zrealizowanego przez Fundację Nowoczesna Polska w ramach portalu Wolne Lektury. Celem projektu było ocalenie, chociaż drobnej części, ze spuścizny polskiej bajki ludowej.

Joanna Papuzińska dokonała adaptacji opowiedzianych oryginalnie w gwarze, bajek na formę literacką (również dostępne w Wolnych Lekturach). Użyła w tym celu świetnie brzmiącej, potoczystej polszczyzny z tylko delikatną, dodającą smaku gwarową stylizacją. Delikatnie, z szacunkiem do oryginału, przyfastrygowała gdzie trzeba, dorzuciła dwie swoje, trudne do odróżnienia historie i dała znakomity zbiór współczesnej bajki ludowej.

cała recenzja:

Ocalić od zapomnienia

Całkiem nowe/stare bajki, o których przeciętny czytelnik prawdopodobnie nie słyszał. Są w nich ślady dobrze znanych utworów, są właściwe dla regionów postaci. Jest romantyczny duch ludu, z szacunkiem i zabobonem. Czyta się dobrze, język jest zrozumiały dla 7latka. Trochę może razić nagromadzenie motywów religijnych, ale takie właśnie są bajki ludowe.

Dodaj cytat z książki Bajczary i czarbaje