Wabi sabi. Japońska sztuka dostrzegania piękna w przemijaniu

Okładka książki Wabi sabi. Japońska sztuka dostrzegania piękna w przemijaniu Andrew Juniper
Okładka książki Wabi sabi. Japońska sztuka dostrzegania piękna w przemijaniu
Andrew Juniper Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Wabi Sabi: The Japanese Art of Impermanence
Sensus
2018-11-14
2018-11-14
Wojciech Usarzewicz

Sugerując się tytułem książki, nie ukrywam, że miałam nieco inne oczekiwania wobec przekazywanej treści, niemniej jednak po przeczytaniu całości nie czuję się rozczarowana. Lektura, napisana w sposób bardzo przemyślany, pełna jest imponujących zwrotów. Autor stara się przedstawić w sposób zrozumiały pojęcie, którego nie potrafią obrać w słowa sami Japończycy. Uważam, że poniekąd osiągnął swój cel, ponieważ moja wyobraźnia jest w stanie zwizualizować sobie obrazy bliskie pojęciu "wabi sabi". Czytelnik pozostaje jednak w delikatnym niedosycie z uwagi na obszerność i wyjątkowość "sztuki" zen. Zdecydowanie nie uważam tego za wadę książki, a wręcz odbieram jako zaletę, ponieważ czuję się zaciekawiona tematem na tyle, żeby sięgnąć po inne pozycje bliskie pojęciu "wabi sabi". Żyjąc w ciągłym poczuciu niedoskonałości, dobrze jest się na chwilę zatrzymać i uświadomić, że tkwi w tym piękno, które na co dzień umyka.

Nie wyczerpuje tematu, a jedynie go szkicuje. Jednocześnie też, nie mogę pozbyć się wrażenia, że właśnie tak miało być. W końcu wabi sabi oznacza również znajdowanie zadowolenia w umiarze. Podoba mi się szata graficzna - piękne, minimalistyczne fotografie w duchu wabi sabi i zen. Z pewnością będzie to piękny początek do dalszej drogi dla osób zaciekawionych zen, japońskim designem, ścieżką herbaty i minimalizmem.

Ciężko ocenić. Rozumiem, że ciężko wytłumaczyć filozofię wabi sabi, widzę starania autorów, ale nadal odczuwam duży niedosyt.

Tytuł mnie zmylił, ponieważ spodziewałam się bardziej filozoficznego podejścia do tematu, tymczasem słowo "sztuka" jest tutaj potraktowane dosłownie i to na estetyce raczej (design, malarstwo, architektura) zgodnej z duchem 'wabi sabi' skupił się autor. Będzie to z pewnością ciekawą perspektywą dla niektórych , choć i w tym wypadku wykład niespecjalnie wyczerpujący temat. Książka pięknie wydana (okładka),żałuję, że ilustracje nie w kolorze.

Z pewnością polecam tym, którzy chcą się zaznajomić z tą filozofią.

Z pewnością polecam tym, którzy chcą się zaznajomić z tą filozofią.

Uważam, że książka jest całkiem ciekawie napisana. Podoba mi się, jak autor przytacza wiele konkretnych postaci, wydarzeń, cytatów - to wszystko wg mnie wzbogaca lekturę. Połączenie przedstawienia filozofii, zasad design'u oraz kilka słów o ekologii - tak bym podsumowała tą książkę. Nie jest to tylko lanie wody o niczym, zdecydowanie można wyczuć, że autor przygotował się do swojej pracy, dzięki czemu można znaleźć w jego dziele sporo inspiracji, dowiedzieć się o kilku ciekawych faktach, dogłębniej zrozumieć filozofię wabi sabi i być może znaleźć motywację do wprowadzenia kilku zmian w swoim życiu.

Temat bardzo ciekawy, ale jego opracowanie jest fatalne.
Autor przeskakuje z wątku na wątek, żaden aspekt nie jest przyzwoicie opracowany.
Piękna okładka - pozostaje ustawić książkę w widocznym miejscu i ją podziwiać bez otwierania. Z resztą tytuł jest sednem - nie wiele wiecej dowiadujemy się z treści.

Temat bardzo ciekawy, ale jego opracowanie jest fatalne.

• Poradniki
  • Japonia
  • Filozofia
  • Sztuka
  • Kupione 2024

Dodaj cytat z książki Wabi sabi. Japońska sztuka dostrzegania piękna w przemijaniu