Dlaczego joga? Stań ze mną na macie

Okładka książki Dlaczego joga? Stań ze mną na macie Natalia Knopek
Okładka książki Dlaczego joga? Stań ze mną na macie
Natalia Knopek Wydawnictwo: Pascal poradniki
poradniki
Pascal
2018-09-05
2018-09-05
blogowe lifestyle inspiracje joga asany

Książka pozwala wejść troszkę głębiej w praktykę jogi. Bardzo dobra na początek przygody z jogą.

Bardzo dobrze napisana książka dla poczatkujących joginów. W prostym języku wskazane są jak dobrze zrobić coś dla siebie. Przybliżyła Natalia Knopek i asany i teoretycznie podstawy jogi. Nie męcząca. Polecam.

„Dlaczego joga? Stań ze mną na macie” to doskonała propozycja dla eksploratorów egzystencjalnej równowagi, duchowego relaksu oraz uświadomienia własnego wnętrza i fizyczności. Natalia Knopek – miłośniczka i nauczycielka jogi, a także autorka bloga simplife.pl w bardzo erudycyjny, obrazowy, a jednocześnie niestereotypowy i prosty sposób omawia tytułowy aspekt. Przedstawia jogę z zupełnie innej i szerszej perspektywy. W książce znajdziemy mnóstwo ciekawostek, ilustracje asan, a co najważniejsze szczegółowe i spójne nakreślenie koncepcji jogi. Książkę bez wątpienia można polecić zarówno początkującym jak i zaawansowanym praktykującym. Natalia Knopek w cudownym stylu uzmysławia czytelnikom, iż joga to fascynująca filozofia dla każdego - nie tylko kobiet, wysportowanych, giętkich czy młodych. Propozycja ta niewątpliwie potrafi zainspirować do poznawania jej tajników i postawienia pierwszych bądź kolejnych kroków na macie.
Polecam. Damiano

Bardzo ciekawa i prosta w odbiorze książka o jodze dla początkujących. Raczej tych którzy już zdążyli ją polubić oraz poczuli ten klimat:) w pierwszej części możemy dowiedzieć się wiele o filozofii jogi, czakrach, koncepcji, pozytywnym podejściu do siebie i miłości do swojego ciała. Mam zaznaczonych nawet kilka fragmentów, do których będe wracać, kiedy się zapędzę w tym szalonym świecie.

Druga część to praktyka z dokładnym opisem i genialnymi rysunkami :) dzięki nim można już od początku stawiać poprawnie stopy na macie, dociskać biodra do podłoża czy w dobrą stronę kierować palce stóp oraz ich krawędzie. Tego nie uczą w szkole albo tylko wspominają, nie zawsze jest też czas, aby każdą osobę poprawić czy poświęcić jej wiele uwagi. Polecam, warto ;)

Natalia Knopek znajduje swój pomysł na opracowanie książki. Dominują ilustracje z opisami i działaniem poszczególnych ćwiczeń. Przytacza cytaty następujących joginów (ich nazwiska piszę bez odmiany): T. K. V. Desikachar, B. K. S. Iyengar, S. Saraswati.

Autorka namawia do poznania wschodniej filozofii (czyli – według niej – wejścia na głębię "duchowości"),ponieważ ćwiczenia są tylko wstępnym poziomem jogi. Najważniejszym zadaniem asan (pozycji) jest przygotowanie ciała do czynności medytowania. "Prawdziwa joga nie ma nic wspólnego z kształtem i budową twojego ciała, ale ze stylem twojego życia".

Bardzo cenną poradą autorki jest: "Zawsze słuchaj swojego ciała, nie ambicji". Myślę, że można to odnosić do wszelkich ćwiczeń rekreacyjnych, a nie tylko do jogi.

Świetna pozycja dla początkujących i nie tylko.
Wiele cennych informacji, wyjaśnień.
Z teorii można dowiedzieć się m.in. czym jest joga, dla kogo jest przeznaczona, jak się do niej przygotować, kiedy jest najlepszy czas na praktykę, zanim zaczniemy, o oddechu, medytacji, czakrach, skutkach zdrowotnych stosowania… jest i kilka przepisów na zdrowe i smaczne przekąski.

W części praktycznej bardzo pomocna pigułka wiedzy, asany wzorowo opisane. Książka jest przejrzysta, zachęca i niesie w sobie wiele ciepła i otuchy.

Pierwszorzędny poradnik.

Świetna pozycja dla początkujących i nie tylko.
Wiele cennych informacji, wyjaśnień.

W...

Podobały mi się przede wszystkim dwie rzeczy i za to dodatkowa gwiazdka - pierwsza część książki, która tłumaczy czym jest joga, z czego się składa, ale bez nachalnego narzucania całości filozofii oraz że przy każdej asanie oprócz klarownego wyjaśnienia jak ją robić były też wskazania, na co pomaga. Oczywiście książka nie wyczerpuje tematu i zdecydowanie lepiej obejrzeć autorkę na YT lub poczytać bloga, ale tutaj bardzo fajnie pokazane są podstawy i rewelacyjnie wręcz na początku wymienione, czym joga nie jest!

Cudowna książka dla każdego, kto chce rozpocząć praktykę jogi. Motywuje (ale oczywiście nie w żaden couchingowy sposób),dodaje wewnętrznej energii. Pozycja wręcz obowiązkowa na ukojenie nerwów i osiągnięcie spokoju przed podjęciem praktyki jogi :) Na pewno przeczytam wielokrotnie.

Jest to pierwsza książka o jodze, po którą sięgnęłam i uważam, że to idealna pozycja dla początkujących i dla tych, którzy planują i zastanawiają się nad praktyką jogi. Natalia w prosty sposób opowiada o jodze. Książka zawiera również ładnie ilustrowane opisy asan i na co zwracać uwagę. Lubię wracać do tych ilustracji :)

Atlas pozycji, do którego warto wracać zawsze, kiedy zastanawiamy się, na co położyć nacisk w danej asanie i czy dobrze ją wykonujemy. Poza tym sporo treści ogólnych na temat jogi. Plus za grafiki zamiast zdjęć :)

• Joga
  • Poradniki