Chilling Adventures of Sabrina, Vol. 1: The Crucible

Okładka książki Chilling Adventures of Sabrina, Vol. 1: The Crucible Roberto Aguirre-Sacasa, Robert Hack
Okładka książki Chilling Adventures of Sabrina, Vol. 1: The Crucible
Roberto Aguirre-SacasaRobert Hack Wydawnictwo: Archie Comics Cykl: Archie Horror (tom 1) Seria: Chilling Adventures of Sabrina horror
horror
Archie Horror (tom 1)
Chilling Adventures of Sabrina
Chilling Adventures of Sabrina, Vol. 1: The Crucible
Archie Comics
2016-08-16
2016-01-01
2016-08-16

Okładka książki Nightcrawler: X-Men Geneza: Nightcrawler / Diabeł wcielony Roberto Aguirre-Sacasa, Marc Bernardin, Adam Freeman, James Harren, Cary Nord, Darick Robertson
Nightcrawler: ... Roberto Aguirre-Sac...
Okładka książki Iceman: Iceman: Geneza / Operacja Zero Tolerancji Roberto Aguirre-Sacasa, Pascual Ferry, Salvador Larroca, Scott Lobdell, Phil Noto, Carlos Pacheco
Iceman: Iceman... Roberto Aguirre-Sac...
Okładka książki Chilling Adventures of Sabrina: Occult Edition Roberto Aguirre-Sacasa, Robert Hack
Chilling Adven... Roberto Aguirre-Sac...
Okładka książki Spider-Man. Zdziczenie Roberto Aguirre-Sacasa, Clayton Crain, Scott Hanna, Dan Kemp, Angel Medina
Spider-Man. Zd... Roberto Aguirre-Sac...

Kreska taka sobie, kolorystyka też, co przełożyło się na mało mroczny klimat. Dialogi w porządku, ale tylko tyle. Historia w miarę wciągająca, acz też bez polotu, trochę zbyt rozproszona.

Przyznaję, że przeczytałem ten komiks dopiero po obejrzeniu dwóch sezonów serialu Netfliksa, co bez wątpienia miało wpływ na moją ocenę.

Niestety jeśli chodzi o sposób prowadzenia historii i przedstawienie bohaterów, serial moim zdaniem wypada zdecydowanie lepiej. Choć w tej części komiksu mamy do czynienia z ciekawymi sytuacjami, paradoksalnie niewiele jest w nim akcji. Zbyt wiele miejsca poświęcono budowaniu świata, co miało miejsce kosztem fabuły.

Ponadto Sabrina rozczarowuje jako główna postać. W przypadku serialu można było mieć zastrzeżenia co do Sabriny, że ciągle świadomie pakuje się w kłopoty. Jeśli jednak przymknęło się oko na tę irytującą cechę (lub uznało ją za urok bycia nastolatkiem),można było przyglądać się z zaciekawieniem, jak udaje jej się z tych kłopotów wydostać. Komiksowej Sabrinie brakuje działania, mocy sprawczej. Wszystko dzieje się wokół niej i wynika z decyzji innych osób. Oczywiście, i w takich warunkach można stworzyć interesującego bohatera, który próbuje walczyć z kontrolującym go otoczeniem. W tym przypadku jednak tego nie ma.

Zdaję sobie sprawę, że to jedynie pierwsza część komiksu, która zapewne miała posłużyć jako podstawa do rozwinięcia ciekawszych i bardziej wciągających wątków. Problem w tym, że ciężko mi było przebrnąć przez tę (krótką w końcu) lekturę i nie mam zamiaru czytać kolejnych części. Wszelkie różnice między komiksem a serialem wypadały moim zdaniem na korzyść tego drugiego.

Doceniam komiks za pomysł na pokazanie przygód nastoletniej czarownicy w mrocznym wydaniu pełnym okultystycznych i religijnych odniesień. Podoba mi się klimat, jaki udało się stworzyć jego autorom. Zdecydowanie bardziej przypadł mi jednak do gustu serial, który powstał na jego podstawie.

Niewielu ludzi, którzy nagryzają jabłko, pamięta też o jabłoni.

Podobnie, jest w przypadku "Sabriny". Od mrocznego i wyobcowanego świata, główna postać oddaliła się na tyle, by finalnie skończyć w dość sympatycznym serialu, przepełnionym magią i wątkami komediowymi.

Nie było tak od zawsze. Jednak, sama Sabrina, to nie żartobliwa i prosto myśląca nastolatka; to kwintesencja mroku, dosadności, ryzyka i buntu, wyrażona w kreacji niebezpiecznej nastolatki, otoczonej przez szereg kłamstw, liczne intrygi i zagadki czekające na ich rozwikłanie.

"Chilling Adventures of Sabrina" to mrożąca krew w żyłach seria. Dzięki niej powstały te wszystkie przesłodzone adaptacje, będące jedynie cieniem. Ten przypadek udowadnia, że bez obiektu głównego - cień upada, dlatego naprawdę warto sięgnąć po wspomniany komiks, odrywając się od nierealnego świata życzliwości.

Niewielu ludzi, którzy nagryzają jabłko, pamięta też o jabłoni.

Sabrina w mrocznym wydaniu jest naprawdę intrygująca. Autorzy świetnie połączyli elementy horroru z nastoletnimi problemami dziewczyny. Głównym antagonista jest Madam Satan, kobieta ta jest przebiegła i stanowi realne zagrożenie dla niezdającej sobie z tego sprawy Sabriny. Przedstawione czarownice i ich sposób życia wśród normalnych ludzi przy pomocy określonych zasad jest interesujący. Natomiast pozostali bohaterowie tacy jak ciotki protagonistki, jej kuzyn czy kot Salem wzbudzają sympatie do czytelnika. Pomimo tego tytuł ten jest dość mroczny, pojawiają się odwołania do okultyzmu a to że akcja toczy się w latach 60 XX wieku w małej ponurej miejscowości nadaje niesamowitego klimatu. Tak samo jest w przypadku rysunków Roberta Hacka, stonowane kolory czy ilustracje wykonane na wzór pokolorowanych szkiców robią wrażenie i nadają ciekawy, oryginalny styl.

• Komiksy
  • A to już mam na półce (/dysku)..
  • Serie

Dodaj cytat z książki Chilling Adventures of Sabrina, Vol. 1: The Crucible