Francuski sen

2019-05-16
2019-05-16
Francja kultura francuska żółte kamizelki wieża Eiffla Paryż

Okładka książki Rozwój przestrzenny Warszawy Lech Królikowski, Marek Ostrowski
Rozwój przestr... Lech Królikowski, M...

Bardzo ciekawe spojrzenie na Francję i ludzi. Szczególnie polecam komuś kto zamierza lub już odwiedził Francję.

Trochę o historii, dużo o współczesności. Dla każdego, kto chce wiedziec nieco więcej o Francji i Francuzach. Polcam!

"Francuski sen" mogę postawić za wzór książki przybliżającej czytelnikowi inny kraj. Mamy tutaj wszystko: historię zarówno dawną, jak i najnowszą, kulturę, politykę oraz perspektywę zwykłych ludzi.
To, co wyróżnia tę książkę, to dogłębna znajomość tematu przez autora. To nie jest książka blogerki, która po trzech latach na emigracji zasypuje nas ciekawostkami. Marek Ostrowski Francją przesiąkł do tego stopnia, że również czytelnik może to odczuć. Francją wcale się nie zachwyca i potrafi celnie punktować zarówno wady ustroju politycznego jak i przywary Francuzów. Do tego ma lekki, ironizujący styl, który sprawia, że książkę czyta się bardzo lekko.
Oczywiście, dla osoby, która o Francji wie mało, natłok informacji może wydać się przytłaczający, ale tym bardziej warto po "Francuski sen" sięgnąć.

Dużo informacji i obserwacji ujętych w bardzo skondensowanej i prostej do przyswojenia formie. Autor mimo masy przytaczanych wątków nie urywa ich bezsensownie, a płynnie sprowadza do prowadzonej przez siebie narracji. Świetny warsztat i fajna lektura do wchłaniania w trakcie wycieczki do Francji

Ogromna wiedza autora

Ogromna wiedza autora

Kawał dobrej publicystyki, napisanej ze znawstwem, bardzo głębokim, Francji i Francuzów, ale jednocześnie z delikatnym dystansem człowieka patrzącego jednak z perspektywy obcokrajowca, któremu łatwiej przedrzeć się przez francuskie "samouwielbienie". Porywający język, mnóstwo wiadomości związanych z historią współczesną Francji (rząd Vichy fenomen de Gaulle'a, późniejsze prezydentury),polityką francuską i francuskimi propozycjami dla świata stojącymi w kontraście z podejściem amerykańskim. Przeświadczenie o własnej wielkości, która jest owym francuskim snem... Całość okraszona ciekawostkami i anegdotami, które są wisienką na torcie i dowodem, że Autor zdecydowanie porusza się w świecie francuskich kodów kulturowych, pojęć, sposobu myślenia.

Solidna literatura publicystyczna

Solidna literatura publicystyczna

Pisząc tę opinię jednocześnie czytam „Chiny 5.0”. Ta kolejna lektura powoli wywraca moje spojrzenie na wypracowane właśnie przemyślenia o współczesnej Francji. Problemy dawnej dumy, wielkości, idei równości, dziedzictwo kultury, wielkie spory i wszystko to, co rozpala głowy nad Sekwaną i stanowi sedno opowieści Ostrowskiego, w zderzeniu z chińskim planem na przyszłość blednie. Jest jednak nadzieja/niepewność w tym, że nadciągają siły i procesy ponadludzkie, które wymuszą wspólną dążność cywilizacyjną. Francja to jeden z tych krajów europejskich, które mniej lub bardziej prawdziwymi zasługami sprzed wieków chciałyby uzasadniać własną sprawczość, czyli wpływ na losy świata. Zmaga się jednak z licznymi przeciwnościami i schizofrenią wynikającą ze zderzenia rozliczeń kolonializmu i rządu Vichy z dumą narodową z Wielkiej Republiki i haseł Wielkiej Rewolucji.

„Francuski sen” jest efektem długoletnich obserwacji dziennikarza w kraju 1200 gatunków sera. Sięgając do krytycznych prac głównie francuskich intelektualistów, przyglądając się politykom ostatnich dekad, analizując przemiany społeczno-obyczajowe i sferę publiczną, Ostrowski szuka poprawnego opisu kondycji Francji i Francuzów. Trzy główne bloki tematów, to wewnętrzne napięcia społeczne i stan idei wolnościowych oraz mity świata symboli, relacje w ramach Unii Europejskiej oraz globalne tęsknoty postkolonialne, w szczególności symptomatyczny niesmak wobec amerykańskiego modelu. Książka jest krytycznym spojrzeniem, choć język autora sugeruje szczery niepokój o losy Francji. Ostrowski bardzo subtelnie rozlicza Francuzów z ich miłości własnej, chorobliwej elitarności, absurdalnego przekonana, że sam opis problemu dokonany zawiłymi, ale i logicznymi sformułowaniami powoduje jego zniknięcie. Sporo oczywistych we Francji zjawisk, zachowań i postaw, w Polsce nie istnieje, może być niezrozumiała, czy wywoływać nasze zdumienie. Chyba trafnie różnicę miedzy naszymi narodami tłumacz idea, że w Polsce naród dorobił się państwa, a we Francji państwo wymyśliło naród.

Chyba najcenniejsze uwagi, które mogą być pomocne w bezpośrednich kontaktach z Francuzami, dotyczą sfery kultury i obyczajowości. Ostrowski tłumaczy fenomen czytelnictwa, ochronę własnego języka przed anglikanizmami, dumę z wiodących uczelni, tzw. ‘Grandes écoles’ – kuźni kadr administracji, czy stosunek do domeny prywatnej polityków, które wszystkie w sumie wyrastają z haseł: ‘wolność-równość-braterstwo’. Z drugiej strony rozwarstwienie, bardzo silne związki zawodowe i ostatnio poważne protesty ‘żółtych kamizelek’, obnażają te teoretyczne deklaracje i sugerują istotę – podskórne napięcia społeczne, zadawnione krzywdy, frustracje i strach przed rysującą się nieciekawą przyszłością, która jeszcze bardziej zmarginalizuje francuską gospodarkę, technologicznie uzależni ją od silniejszych państw i sprawi, że dotychczasowy model państwa socjalnego upadnie w wyniku rosnącego zadłużenia.

„Francuski sen” to po części tekst analityczny i historyczny, który czasem przerywają opisy skandali obyczajowych pomocnych w tłumaczeniu charakterystycznych komponentów ‘francuskiej duszy’, po części relacje z rozmów Ostrowskiego z prominentnymi Francuzami. Bardzo cenne były prywatne syntezy dziennikarza, który z polskiej perspektywy opisuje własne zrozumienie mieszkańców V Republiki. Lektura książki okazała się bardzo ciekawa, niezwykle klarowna i poglądowa. Mnóstwo subtelności, ukrytych dla obcokrajowca kodów czy skrótów myślowych, to cenna lekcja dla nie-Francuza. Z jednej strony autor zapewne chciał sobie w głowie poukładać współczesne namiętności targające Francuzami, z drugiej przybliżyć Polakom kilka kluczowych odmienności między naszymi narodami, które po rozłożeniu na czynniki pierwsze pokazują, że właściwie niewiele nas różni, choć inaczej rozkładamy akcenty, czasem mamy rozbieżne cząstkowe cele. Niewątpliwie możemy się od Francuzów spor nauczyć o potrzebnym szacunku do państwa, o wartości edukacji, o niezbywalnym prawie do nieskrępowanego formułowania myśli, których jasność u elit znad Sekwany powinna być brana u nas za wzór.

BARDZO DOBRA – 8/10

Książka bardzo treściwa i napisana ładnym językiem - niezbyt prostym, trzeba się skupiać, ale czyta się miło. Bardzo dużo informacji w bardzo dużym zagęszczeniu, nie ma lania wody i bicia piany - sam konkret. Przekrój przez współczesną Francję z wycieczkami historycznymi, trochę polityki, trochę sensacji, trochę obyczajowości i historii z życia elit.

Świetna. Pan Marek powinien napisać całą serie książek o wszystkich krajach. Kupowała i czytałabym

• Francja
  • E-booki

Dodaj cytat z książki Francuski sen