Atrament

Okładka książki Atrament Bohdan Kos
Okładka książki Atrament
Bohdan Kos Wydawnictwo: tCHu doM wYdawniczy Seria: Istota z piór i nicości poezja
poezja
Istota z piór i nicości
Atrament
tCHu doM wYdawniczy
1997-01-01
1997-01-01
poezja poezja polska poezja współczesna tomik poezji

Okładka książki Mrok i gwiazda. Mroczna poezja miłosna Krzysztof Kamil Baczyński, Urszula Benka, Tadeusz Gajcy, Konstanty Ildefons Gałczyński, Gabriel Leonard Kamiński, Bohdan Kos, Jan Lechoń, Bolesław Leśmian, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Waldemar Okoń, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Halina Poświatowska, Juliusz Słowacki, Marek Śnieciński, Leopold Staff, Janusz Styczeń, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Julian Tuwim, Rafał Wojaczek
Mrok i gwiazda... Krzysztof Kamil Bac...

Z wierszami Bogdana Kosa po raz pierwszy zetknąłem się wiele lat temu w X. numerze nieregularnika Gnosis wydawanego pod redakcją gnostyka i antropozofa Jerzego Prokopiuka. Nic dziwnego, że właśnie w takim piśmie znalazło się miejsce dla takiej olśniewającej poezji. Wyraźnie brzmią w niej mistyczne wątki, co w poezji współczesnej jest rzadkością. I są to utwory zupełnie inne niż wiersze, które zdobywają laury na konkursach lub są publikowane w prasie literackiej. A jednak jest to poezja najwyższych lotów i nie zawaham się tu postawić 10 gwiazdek, tylko najwyższa ocena jest w tym przypadku adekwatna.

Choć nowoczesna w zapisie, poezja ta delikatnie emanuje klimatem „dawniejszości”, co w żadnym wypadku nie oznacza pozostawania przy tradycyjnych strukturach wersyfikacyjnych czy stylizowaniu języka na archaiczną modłę. Nic z tych rzeczy. Jak pisze Janusz Sławiński „ dawniejszość to pewne charakterystyczne zabarwienie tej poezji, a nie bierne pozostawanie w kręgu wzorów tradycji czy zależność od sprawdzonych konwencji. Nie ulega kwestii, że autor przetrawił w sobie doświadczenia różnych stylów poetyckich: nie były mu obce wynalazki poezji awangardowej i postawangardowej, otarł się o tzw. poezję lingwistyczną, zapewne czytał ongiś z przejęciem Białoszewskiego(choć niekoniecznie tego od kalekiego języka i estetyki „łapania co się da”),z pewnością zaś wszedł głęboko w świat poezji Leśmiana, odkrywając w nim dla siebie nie tylko zadziwienie bogactwem dających się pochwycić w słowa form nieistnienia, ale też niesłychaną żywotność liryki miłosnej. Echa tego co dlań literacko bliskie i inspirujące dochodzą do czytelnika wytłumione i przetworzone – już jako składniki własnej wizji świata poety i przepuszczone przez filtr w pełni oryginalnej wrażliwości stylistycznej.”

Oryginalna wyobraźnia poetycka Kosa współistnieje z królewską powściągliwością formy, to poezja oszczędna, precyzyjna i kunsztowna. Jej metafizyczna głębia łączy się z indywidualizmem twórcy, który wyraża na swój osobisty sposób konfrontację z realnym istnieniem, zarówno fizycznym, jak i duchowym. Porusza też kulturowość tych wierszy, mnogość odniesień i aluzji do mitologii i religii a także sztuki. Poeta daje wyraz swym fascynacjom filozoficznym i mistycznym w sposób niezwykle zwięzły a jednocześnie ekspresyjny. To poezja pięknych słów, która jednak na tej zewnętrznej urodzie nie poprzestaje. Można ją odczytywać jako zbiór tekstów medytacyjnych i wizyjnych, a w części zawierającej liryki miłosne trzeba dostrzec głęboką sublimację i wyrafinowanie uczuć.

• Przeczytać w 1 kolejności
  • Poezja