Okropny rysunek!

Okładka książki Okropny rysunek!
Emma AdbågeJohanna Thydell Wydawnictwo: Zakamarki literatura dziecięca
28 min.
Katarzyna Skalska

Okładka książki Dom Knuta Emma Adbåge, Barbro Lindgren
Ocena 7,0
Dom Knuta Emma Adbåge, Barbro...
Okładka książki Czy to prawda, Ester? Emma Adbåge, Anton Bergman
Ocena 8,5
Czy to prawda,... Emma Adbåge, Anton ...
Okładka książki Jedyna taka Ester Emma Adbåge, Anton Bergman
Ocena 7,5
Jedyna taka Ester Emma Adbåge, Anton ...

Książeczka bardzo fajna, podobała się dzieciom tylko te obrazki takie byle jakie 😊

Morał z tej książeczki jest taki, że złość i impulsywne działania mogą doprowadzić do czegoś pozytywnego?

„Okropny rysunek”, czyli o rodzeństwie i emocjach

Okropny rysunek to książka o trudnych emocjach u dziecka i o trudnych relacjach między rodzeństwem. To historia, która w szczery i niebanalny sposób ukazuje napięcia między rodzeństwem, jest jednak również o tym, jak rodzeństwo może stanowić dla siebie nawzajem wsparcie w chwilach małych i dużych katastrof, pomimo wulkanów złożonych emocji wybuchających pomiędzy nimi.
Główna bohaterka to mała Inka – dziewczynka z dwoma cienkimi kucykami, czerwieniejącą ze złości okrągła buzią i całą gamą targających nią silych emocji. Chciałaby robić wszystko to, co Starszy Brat. I tak samo dobrze, jak Starszy Brat. Tymczasem nic jej nie wychodzi, a Starszy Brat nie chce pomóc. Nie chce nawet pokazać, co sam rysuje, tylko daje jakieś niepotrzebne nikomu rady. Inka podejmuje próby zmierzenia się z sytuacją, ale nic się nie udaje, a po całej serii niefortunnych zdarzeń i nieudanych prób ratowanie sytuacji jej negatywne emocje sięgają zenitu. Dokonuje w złości ostatecznego aktu zniszczenia: zgniata kartkę, tnie nożyczkami i “ma nadzieję, że rysunek cierpi tak samo, jak ona”. Wszystko jest okropne i Inka niczego już nie lubi. Już prawie następuje mini-koniec świata, sytuację ratuje jednak Starszy Brat. W jaki sposób? Przeczytajcie razem z dziećmi.

Dalszy ciąg recenzji na:
Zapraszam!

„Okropny rysunek”, czyli o rodzeństwie i emocjach

Świetna historia dla małych i dużych, którym nie obcy jest temat rywalizacji pomiędzy rodzeństwem. Urocze ilustracje, świetnie oddane emocje. Krótkie, ale dosadne teksty. To najważniejsze cechy za które cenię autorkę. Jest to książka, która może pomóc zrozumieć relacje pomiędzy dzieciakami.

Bardzo podoba mi się tekst: rodzeństwo rysuje. Starszy brat ma pomysł, młodsza siostra nie. Próbuje ściągnąć od brata, ale brat szczelnie zasłania rysunek. Dziewczynka denerwuje się, że obrazek jej nie wychodzi, że się zamoczył, że wszytko idzie nie tak.
Książka o złości, emocjach, o podziwie i chęci naśladowania starszego rodzeństwa i w końcu o tym, że nie zawsze wszystko się udaje, albo czasami myślimy, że coś się nie udało i jest brzydkie, a okazuje się zupełnie inaczej.
Książka naładowana emocjami, pozytywną energią. Świetny punkt wyjścia do rozmów z dzieckiem na wiele ważnych tematów. Tylko te rysunki trochę dziwne. W sumie to bardzo pasują do prawdziwego tekstu, żywcem przepisanego ze scenki z domu. Obrazki też takie są. Dzieci czerwone ze złości. Tylko długo zastanawiałam się nad sensem rysowania przykrótkich koszulek i wystających pup z przymałych spodni. Ostatecznie - jestem na tak, w końcu taki widok ma większość rodziców na co dzień w domu. Więc ilustracje ładnie korelują z treścią. Nie mniej jednak "Okropny rysunek" to nie jest książka, która spodoba się wszystkim.

Dodaj cytat z książki Okropny rysunek!