Tabletki na dorosłość

Okładka książki Tabletki na dorosłość
Dorota Suwalska Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Wydawnictwo Adamada
2018-07-26
2018-07-26
9788374207683
dla dzieci Suwalska

Ciekawa i zabawna lektura przy której nawet dorosły się nie zanudzi ;)

Ciekawa i zabawna lektura przy której nawet dorosły się nie zanudzi ;)

Spodziewałam się czegoś innego. Opis i okładka sugerowały bardziej mroczną powieść. Mimo to książka okazała się bardzo dobra, poruszająca ważne tematy.

Ta książka moim zdaniem jest dość przewidywalna. Choć miło się ją czyta, fabuła nie porywa jakoś szczególnie. Za to styl pisania mi się podoba. Pomimo różnych problemów jakie porusza pani Dorota Suwalska, lektura jest lekka i przyjemna. Szata graficzna i rozmieszczenie tekstu przypadły mi do gustu. Choć przekaz jest prosty to wartościowy. Sumując książka, jest warta przeczytania szczególnie dla tych którzy chcieli by mieć tytułowe "tabletki na dorosłość".

Lekka, ciekawa, z puentą :-)

Lekka, ciekawa, z puentą :-)

książka daje do myślenia zakączenie lekko pokręcone czyta się lekko czasami trzeba dłuzej pomyśleć nad słowem jest dużo przekazów

Książka wzbudziła moją uwagę już samym tytułem. Zaintrygował mnie, więc postanowiłam dowiedzieć się, jaką historię skrywa. Kiedy po raz pierwszy ją otworzyłam, przekonałam się również, że jest ona wydana w nietypowy sposób, to znaczy inny niż większość powieści, które czytam. Czym zatem się ona wyróżnia? Zawiera kilkanaście rysunków przedstawiających wybrane sceny. Są one wykonane w sposób prosty, stonowanymi kolorami, z przewagą odcieni błękitu i czerni. Kolejny znaczący aspekt to sposób poprowadzenia fabuły. Otóż, główny bohater prowadzi bloga, publikując na nim wydarzenia z własnego życia, jednocześnie twierdząc, że jest to historia wymyślona, którą pisze wspólnie z anonimowym autorem. Treść jest wzbogacona zatem napisanym niebieską czcionką tekstem umieszczanym przez chłopca na literackim blogu. To pomysłowe rozwiązanie nadaje opowieści współczesny wymiar, gdzie komunikowanie się w sieci jest na porządku dziennym.

"Tabletki na dorosłość" to historia o Emanuelu Marku, zwanym przez rówieśników Mikrobem. Chłopiec jedyne o czym marzy, to o tym, aby w końcu dorosnąć. Mieć spokój z rodzicami, którzy ciągle się kłócą, z rówieśnikami, którzy go upokarzają i z nauczycielami, którzy się na nim uwzięli. Zakłada bloga, na którym opisuje swoje smutki, nadzieję na to, aby szybko dorosnąć. Pod jego postem komentarz zostawia tajemniczy Magik, który nakierowuje go na sklep, gdzie można kupić tabletki na dorosłość. Podekscytowany nastolatek pomimo początkowych wątpliwości postanawia zaryzykować. Nie przepuszcza, że tym samym rozpoczyna niezapomnianą i pouczającą przygodę.

Kto z nas jako nastolatek nie przechodził momentu, w którym chciał w końcu być dorosłym móc robić, co się chce, kiedy się chce i jak się chce? Ta wizja sama sobie była fascynująca, prawda? Teraz się z tego śmiejemy, a w międzyczasie wielu nastolatków pragnie tego samego. Myślą sobie: będę dorosły, to w końcu rodzice i nauczyciele będą brać mnie na poważnie. Życie dorosłego nie może być trudniejsze niż nastolatka. Historia Marka (bo tak woli siebie nazywać) pokazuje, że nie warto tak szybko dorastać, bo na wszystko przyjdzie czas.

"Tabletki na dorosłość" to zabawna i zaskakująca powieść, w której główny bohater poszukuje właściwej drogi, uczy się swoich uczuć i samego siebie. Nie brak tu komplikacji, zagadek, którymi Magik raczy głównego bohatera. Obserwujemy jak chłopiec traci kontrolę nad własnym życiem, zwodzony przez tajemniczego komentatora wpada w coraz większe problemy. Jednak to dzięki niemu dostrzega to, co zawsze miał przed oczami, ale nie potrafił zobaczyć. Zyskuje nowych przyjaciół i ... no właśnie - o tym musicie przekonać się sami.

Najciekawsze w tej książce jest to, że akcja rozgrywa się również na stronie bloga, sprawiając, że świat wirtualny idealnie dopełnia ten realny. Ilustracje autorstwa Marty Ruszkowskiej dodają klimatu całej historii. Nie jest to porywająca lektura, ale dla młodszego czytelnika z pewnością taka będzie.

Marek ma 13 lat i niski wzrost.
W szkole przezywają go Mikrob.
Może to nie jest sprawa życia i śmierci, ale gdy na horyzoncie pojawia się dziewczyna,
problem zaczyna uwierać bardziej niż wcześniej.
Marek ma luzackiego tatę-muzyka, troskliwą, choć nieco gderającą mamę
i dwóch dobrych kolegów. Chociaż jednego z nich właśnie stracił (przez ową dziewczynę).
Z resztą świata ma na bakier. Czuje się samotny, skrzywdzony, nierozumiany.
Gdyby tak być dorosłym! Wszyscy traktowaliby go poważniej.

I oto nadarza się okazja na wyjście z sytuacji.
Marek ryzykuje i kupuje przez internet tabletki na dorosłość.
E, nawet nie kupuje, pierwsze zamówienie (dwie tabletki) jest darmowe.
Zapala Wam się czerwona lampka?
Markowi się nie zapaliła...

Co prawda część jednej tabletki poświęcił na testy na psie,
ale restzę łyka bez zahamowań.
Co prawda przemiana w dorosłego nie ma być trwała,
ale za to przewidziane są skutki uboczne.
Jakie? O tym właśnie jest książka Doroty Suwalskiej "Tabletki na dorosłość".

Marek pisze bloga.
Pod przykrywką literackiej fikcji opisuje własne doświadczenia i "przygody"
(jako dorosłego i jako nastolatka)
Wśród komentatorów ważna jest postać Magika,
który wie o zażytych tabletkach,
i który ma wpływ... na rzeczywistość.

Magik prowokuje, kreuje, mami, zwodzi.
Wyznacza zadania, zadaje zagadki.

Magia, tajemnice, niespodzianki.
Przyglądanie się światu i sobie.
Dostrzeganie emocji i relacji.
Dorastanie.

"Tabletki na dorosłość" to mądra książka.
Zaskakująca, intrygująca, wciągająca.
I świetnie napisana!
Bardzo gorąco polecam.
Zwłaszcza "wczesnym" nastolatkom! :-)

Marek ma 13 lat i niski wzrost.
W szkole przezywają go Mikrob.
problem zaczyna uwierać bardziej niż wcześniej.
Marek ma luzackiego tatę-muzyka, troskliwą, choć nieco gderającą mamę
Z resztą świata ma...

Dodaj cytat z książki Tabletki na dorosłość