Polowanie na jelenia

Okładka książki Polowanie na jelenia Julia Łatynina
Okładka książki Polowanie na jelenia
Julia Łatynina Wydawnictwo: OLMA-PRESS Cykl: Achtarski Kombinat Metalurgiczny (tom 2) Seria: Achtarski Kombinat Metalurgiczny kryminał, sensacja, thriller
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Achtarski Kombinat Metalurgiczny (tom 2)
Seria:
Achtarski Kombinat Metalurgiczny
Tytuł oryginału:
Охота на изюбря
Wydawnictwo:
OLMA-PRESS
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wydania:
1999-01-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
rosyjski
ISBN:
5224003482
Tagi:
Rosja kryminał prywatyzacja
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
232
137

Na półkach: ,

Julia Łatynina to rosyjska pisarka i dziennikarka, słynna w kręgach liberalnej opozycji rosyjskiej, pisząca w „Nowej Gazecie” i prowadząca własną audycję w „Echu Moskwy”. Jakiś czas temu przebywająca na dobrowolnej emigracji. Zajmuje się różnorodną tematyką – sprawami międzynarodowymi, historią starożytności, ale przede wszystkim korupcją, gospodarką Rosji, oligarchią i ogólnie strukturą ekonomiczną Rosji. Jak się okazuje, napisała również ponad dwadzieścia powieści poukładanych w kilka cyklów.

„Polowanie na jelenia” powstało w 1999 roku, jeszcze przed Putinem, pod koniec tak zwanych strasznych lat dziewiećdziesiątych, czyli okresu złodziejskiej prywatyzacji, wojen gangów, otwartej korupcji i wszechobecnej biedy i pogardy dla szarego człowieka. Julia Łatynina oddaje charakterystykę tych lat w bardzo bezpośredni sposób, wprost opowiadając o tym jak przejmowano wielkie fabryki, kupowano gubernatorów, mordowano konkurentów gospodarczych czy też zawłaszczano całe oddziały milicji, prokuratury itp. Łatynina do tego bardzo kompetentnie pokazuje mechanizmy przejęć, zawłaszczania publicznych środków, wykorzystywania cypryjskich i innych spółek do prania tych środków. Ta kompetencja jest do dzisiaj widoczna w jej analizach obecnej Rosji.

Styl Łatyniny jest naprawdę świetny, to ciekawa mieszanka najlepszych wzorców zachodnich (Chandler, Grisham),ale napisana w dowcipny, typowo rosyjski sposób.

Najciekawsze jednak jest przesłanie książki. Łatynina kreuje postać cynicznego oligarchy, który doszedł do miliardów w typowy sposób. Jednak oligarcha ten jest inny, gdyż ma w sobie, głęboko ukryty, sentyment do swojego kraju i pewne poczucie odpowiedzialności za swoje miasto i fabrykę. Okrada firmę, nie płaci podatków, ale robi to po to, żeby firmy tej nie okradł ktoś inny, jeszcze bardziej drapieżny. Dzięki temu jest w stanie zachować firmę i miasto w dobrobycie, zapewnić pracownikom i ich rodzinom byt, a nawet to, że w mieście będą odśnieżane drogi, a gangi narkotykowe są pogonione. Taki łotr, który ma ludzkie uczucia i w ostateczności zostawia pewien kwant dobra po sobie.

Wygląda na to, że Łatynina pod koniec strasznych dziewięćdziesiątych wpadła na pomysł, że skoro mamy już złodziejskich oligarchów, to może zainspirować ich do takiej postawy, czyli pewnego podzielenia się bogactwem, czy też wzięcia pod protekorat miast, gmin czy też regionów. Takie średniowiecze w postkomunistycznej Rosji. Byłaby to, może nie idealna, ale alternatywa dla kompletnej pogardy dla zwykłego człowieka.

Jak się skończyło, wiemy teraz bardzo dobrze. Zakończenie powieści pokazuje, że Łatynina nie miała wielu złudzeń już wtedy, ale chciała przedstawić pewną ofertę uwłaszczającej się klasie.

Julia Łatynina to rosyjska pisarka i dziennikarka, słynna w kręgach liberalnej opozycji rosyjskiej, pisząca w „Nowej Gazecie” i prowadząca własną audycję w „Echu Moskwy”. Jakiś czas temu przebywająca na dobrowolnej emigracji. Zajmuje się różnorodną tematyką – sprawami międzynarodowymi, historią starożytności, ale przede wszystkim korupcją, gospodarką Rosji, oligarchią i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Rosja, historia, literatura
    1
  • JRos
    1
  • Ebooki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polowanie na jelenia


Podobne książki

Przeczytaj także