Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce

Okładka książki Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce Aleksandra Bogusławska
Okładka książki Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce
Aleksandra Bogusławska Wydawnictwo: Buchmann Cykl: Odetchnij od miasta (tom 1) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Odetchnij od miasta (tom 1)
Buchmann
2018-06-20
2018-06-20
turystyka podróże album Polska przewodnik literatura podróżnicza

Przepięknie wydana książka, przepiękne zdjęcia kojące oczy. Zieleń, woda, kwiaty, piękne wnętrza. Przy opisie każdego domu gościnnego autorka opisuje również historię osób, które stworzyły to miejsce. Naprawdę można się rozmarzyć, tyle przepięknych miejsc jest w Polsce. Książkę bardzo polecam, będę do niej wracać w poszukiwaniu inspiracji. Jest to również cudna pozycja na prezent. Polecam bardzo!

2037

Ciekawa pozycja, warta przejrzenia pod kątem- gdzie na wypoczynek.

Ciekawa pozycja, warta przejrzenia pod kątem- gdzie na wypoczynek.

Świetna książka autorstwa Aleksandry Bogusławskiej, autorki bloga Duże Podróże. Bardzo przypadnie do gustu osobom szukającym miejsc spokojnych, niebanalnych, przyjaznych, dających odpocząć, z dala od miasta i zgiełku. Muszę przyznać, że nie pomyślałabym iż mamy w Polsce tyle pięknych i różnorodnych agrosturystyk! Malutkim minusem książki jest to, że o niektórych miejscach można przeczytać po 3 strony, a po innych o 1 akapicie. Nie mniej jednak przepiękne fotografie zachęcają by dowiedzieć się więcej, posmakować, odwiedzić, odetchnąć od miasta. Idealny przewodnik dla ciekawych dorosłych, są też wzmianki o miejscach przyjaznych dzieciom.

Jest naprawdę dobra. Oczywiście nie jest dla wszystkich. Są po prostu ludzie, którzy wolą miasto.
Czytało się ją bardzo dobrze, momentami miałam wrażenie, że przenoszę się w te cudowne miejsca, głaszczę kozy, pływam w czystym stawie lub leżę w hamaku. Jest to też inspiracja dla tych osób które takie życie chcą zacząć. Trzeba wierzyć, mieć marzenia ale też włożyć w nie dużo swojej pracy. I na pewno zostanie to wynagrodzone.
Myślę, że książkę warto mieć na swojej półce, ponieważ jest to dobry i szybki sposób na znalezienie czegoś fajnego na swoje wakacje w Polsce. Oczywiście książka podzielona jest na tematy i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Ja mam tylko cichą nadzieję, że może kiedyś powstanie kolejna część, bo takich niesamowitych ludzi i miejsc w Polsce jest o wiele więcej.

1970

Autorka zabiera nas do 62 urokliwych miejsc. Są to domy, w których mogą zaplanować swój urlop lub weekend osoby pragnące uciec od miejskiego zgiełku. Zlokalizowane w różnych częściach naszego kraju - jedne w bardziej znanych miejscach, inne z dala od uczęszczanych dróg czy szlaków. Ich gospodarze stworzyli miejsca, w których sami czują się dobrze, co niewątpliwie dodatkowo wzmacnia ich urok. Przedstawiona oferta obejmuje domy, pokoje, apartamenty o różnym standardzie i różnym klimacie. A zatem nawet osoby o odmiennych upodobaniach mogą znaleźć tu coś dla siebie. Mogą zaszyć się w głuszy, poleniuchować, spędzić aktywnie wolny czas (piesze lub rowerowe wycieczki, jazda konna, zwiedzanie okolicy),odkryć nowe zdolności, rozwijać swoje pasje. Posmakować lokalnej, wegetariańskiej czy wegańskiej kuchni. Czasem spróbować specjałów pochodzących z innych krajów. A przede wszystkim – cieszyć się pięknem otaczającej przyrody, obcować ze zwierzętami. „Siedzieć w spokoju. Patrzeć na krajobraz i zapomnieć o świecie. Być przez chwilę w miejscu, gdzie wszystko jest proste”. Spotkać się z samym sobą.
Autorka wskazała też miejsca, które szczególnie poleca rodzinom z dziećmi.
Szkoda, iż tylko w jednym opisie pojawiła się wzmianka o dostosowaniu pokoju do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Bardzo ciekawa, pełna pięknych zdjęć i miejsc książka, przewodnik. Znajdziemy tam opisy starych domów, młynów i gospód przerobiony na wspaniałe pokoje dla gości, gdzie właściciele mieszkają, pracują i gotują. Czyta się to szybko i przyjemnie, autorka włożyła wiele serca w opisy. Każde miejsce odwiedziła, sprawdziła czy można tam zabrać dzieci, czy raczej pracować w kompletnej ciszy.

„Niezależnie, kim jesteśmy i w jakim momencie życia się znajdujemy, wszyscy czasem potrzebujemy spokoju. Wyłączenia telefonu, kontaktu z naturą, szczerych rozmów z mądrymi ludźmi. Potrzebujemy nie robić absolutnie nic”.
Aleksandra Bogusławska w swojej książce „Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce” opisuje wiele cudownych i pięknych miejsc na terenie naszego kraju, w których możemy oderwać się od codzienności, zaznać ciszy i spokoju, które są tak cenne w dzisiejszych czasach.
Książka jest przepięknie wydana i zawiera mnóstwo cudownych zdjęć. Jest podzielona na kilka kategorii: świetna kuchnia, dla dzieciaków, święty spokój, inspiracja i wiejskie życie.
Każde z opisywanych miejsc jest zaznaczone na mapie Polski, więc od razu możemy zobaczyć gdzie się znajduje. Poza tym autorka podaje nam namiary na poszczególne miejsca wraz z adresami stron internetowych, co z pewnością ułatwi czytelnikowi ich odnalezienie.
Ja wraz z rodziną od kilku lat spędzam wakacje w gospodarstwach agroturystycznych i bardzo cenimy sobie tą formę wypoczynku z dala od zgiełku typowo turystycznych miejsc. Pozwala nam to zdystansować się od pędu codziennego życia i solidnie wypocząć. Jeżeli myślicie o takiej formie spędzania wolnego czasu, to ta książka będzie dla Was świetnym przewodnikiem.
To kolejna moja ulubiona książka w tej tematyce <3 Uwielbiam ją!

Życie na wsi czy w mieście? Są osoby, które lubią życie w mieście ale są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie, że mieliby tam mieszkać. Decyzja życia na wsi na pewno jest subtelna i zależy w głównej mierze od usposobienia człowieka. Żyjemy w czasach gwałtownego postępu techniki i rozwoju miast. Coraz więcej osób jest zdania, że życie w mieście przyczynia się do znalezienia dobrej pracy a oferta kulturalna jest tam dużo lepiej rozwinięta i bogatsza. W zależności od tego, czy jesteśmy zwolennikami miasta czy wsi znajdziemy szereg argumentów działających na naszą korzyść. Największą zaletą małych miejscowości są niewątpliwie czyste powietrze, cisza i bliskość przyrody. Całe życie mieszkam na wsi lecz często nachodzi mnie myśl by wyruszyć gdzieś dalej. Mimo wszystko wiem, że wieś zakorzeniła się głęboko w moim życiu i nie wyobrażam sobie, bym na zawsze miała żyć w hałaśliwym, zatłoczonym mieście. Zamiast ryku silników codziennie mam w ofercie szum lasu, odgłosy zwierząt, ciszę i spokój. Obecnie oferta kulturalna wsi nie wypada najgorzej w porównaniu z miastem. Życie na wsi ma wiele uroków. Ludzie szukający wrażeń i rozrywek doskonale odnajdą się w mieście. Szukający zacisza bliskości natury, ciszy i spokoju wybiorą wieś.

Czy na wsi, czy w mieście, w wakacje nie ma czasu na nudę. Zamiast ruchliwej ulicy - ogrody i zielone łąki, produkty naturalne, cisza i relaks. Wieś potrafi zaskakiwać i fascynować o czym przekonuje się coraz więcej osób. Popularność wiejskiej agroturystyki staje się coraz większa. Mieszkańcy dużych miast coraz częściej doceniają walory spokojnego i zdrowego życia na wsi. Chwilowy powrót do tradycyjnego stylu życia czasami jest bardzo potrzebny. Decydujemy się na wyjazdy zagraniczne a czasami nie trzeba jechać daleko by odnaleźć piękne miejsca. Urlop w krainie górskich hal, w pobliżu morza czy w innych malowniczych zakątkach może być bardzo atrakcyjny. W Polsce najpiękniejsza jest natura. Coraz więcej osób poszukuje alternatyw dla zgiełku miasta. W naszym kraju można odnaleźć wiele klimatycznych miejsc.

Aleksandra Bogusławska na co dzień zajmuje się m.in. prowadzeniem bloga Duże Podróże. W swej książce przytoczyła listę 62 domów gościnnych w Polsce, które warto odwiedzić. Książka mimo, że jest przewodnikiem w głównej mierze skupia się na ludziach, którzy są odważni i zdeterminowani w spełnianiu swoich marzeń a swoje domy prowadzą z miłością i oddaniem. Książka podzielona jest na pięć działów tematycznych. W kategorii "Świetna kuchnia" znajdziemy miejsca wyróżniające się pysznym jedzeniem. "Dla dzieciaków" to domy przyjazne rodzinom z dziećmi a "Święty spokój" jak sama nazwa wskazuje skierowany został do osób szukających wyciszenia, są to kameralne miejsca, niektóre nie przyjmują dzieci. "Inspiracja" opisuje miejsca wypełnione sztuką, prowadzące różnorodne warsztaty a "Wiejskie życie" to rozdział poświęcony prawdziwemu życiu na wsi.

W tym poradniku każdy znajdzie coś dla siebie. W opisanych miejscach możemy mieszkać w domu gospodarzy i spędzać z nimi czas. Została również przytoczona lista atrakcji dostępnych w okolicy większości z domów. Najważniejsi są tu chyba jednak gospodarze. Zostały przytoczone ich historie i gołym okiem widać jak wiele serca wkładają w to co robią. Domy gościnne przytoczone w książce wyróżniają się na tle innych i z ciekawością pogrążyłam się w lekturze. Ten poradnik można oglądać i oglądać dzięki przepięknym zdjęciom każdego miejsca. Wydanie tej książki jest przepiękne. Różnorodność tych domów gościnnych zachwyca. To książka dla wszystkich - każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Rewelacja!

Odetchnij od miasta 🌲62 wyjątkowe Domy Gościnne w Polsce 📖 Aleksandra Bogusławska
O tak chętnie odetchniemy 😀
Wiem, że część z Was może stwierdzić, że można przecież poczytać opinie w Internecie o danym miejscu, ale...
Po pierwsze o większości z tych miejsc nie miałam pojęcia.
Po drugie autorka opowiada nie tylko o miejscach, ale też o ludziach których tam spotkała, a ludzie Ci są mega ciekawi, dobrzy i pełni pasji.
Po trzecie opisy są pełne, dowiecie się o miejscu, kuchni, okolicach, klimacie, diecie i innych ciekawostkach.
Po czwarte dajcie się zaskoczyć 😉

O tak chętnie odetchniemy 😀
Po pierwsze o większości z tych miejsc nie miałam pojęcia.

www.blonderka.pl

Książka podzielona jest na kilka działów, za to plus dla autorki. Mamy: świetna kuchnia, dla dzieciaków, święty spokój, inspiracje i wiejskie życie. Przyznacie sami, że podział rewelacyjny! Na wstępie mamy również mapkę miejsc z podziałem na przedstawione wyżej rozdziały i od razu z przekierowaniem na odpowiednie strony. Niestety patrząc na mapkę moja radość szybko minęła, od razu zauważyłam minus… niestety miejsca polecenia nie są rozłożone równomiernie, wiec jeśli mieszkasz jak ja w Małopolsce, czy południowo-wschodniej Polsce, niestety się lekko zawiedziesz, najmniej tutaj mamy punkcików do wyboru!

Pomijając ten mankament dla mojego regionu, kolejnym plusem są również bardzo ładne klimatyczne zdjęcia miejsc polecanych! A teraz pokrótce o rozdziałach.

Świetna kuchnia to nie tylko piękne zdjęcia ale opisy miejsc, ich właścicieli oraz istniejących w okolicy atrakcji!

„Przyjemność jedzenia w domach gościnnych trudno porównać do świadczeń z hoteli i schronisk, a nawet z miejskich restauracji”.

Dla dzieciaków jak w opisie, ale nie tylko! Można tutaj podpatrzeć również miejsca na wypady większą grupą znajomych! W tym dziale znalazłam coś dla siebie i męża! A dzieci nie mamy!

„Sami dzieci nie posiadamy i być może z tego powodu podróże z maluchami wydają mi się co najmniej koszmarnie stresujące…Gospodarze ruch domów przekonali mnie jednak, że to wcale nie musi tak wyglądać”.

Święty spokój. Idealne dla dwojga, dla ludzi chcących odpocząć i nawet jest opcja dla ludzi bez dzieci! Spodoba mi się ta propozycja.

„Niezależnie, kim jesteśmy i w jakim momencie życia się znajdujemy, wszyscy czasem potrzebujemy spokoju”.

Inspiracje. Ciekawe miejsca, zupełnie inne i oryginalne! Tutaj zobaczysz jak aktywnie możesz spędzić czas.

„W każdym z nas tli się miłość do piękna i potrzeba tworzenia”.

Wiejskie życie. Jak tytuł mówi, coś dla ludzi pragnących zaszyć się w typowo sielankowym klimacie.

„Najpiękniejsze wspomnienia mojego dzieciństwa to wakacje u dziadków”.

Podsumowując, książka jest dobrze napisana, rzetelnie, opatrzona bardzo przejrzystą mapką i szczegółowymi opisami. Najbardziej przypadnie do gustu ludziom ze stolicy, od nich jak widziałam jest masa cudnych miejsc w tym przewodniku. Niestety ode mnie, to wyprawa już na drugi kraniec Polski.

www.blonderka.pl

• Literatura podróżnicza