Tajemnica Evana

Powieść bardzo mnie zaskoczyła.

Moja początkowa styczność z tekstem okropnie mnie rozczarowała. Pomyślałam sobie – no tak selfpublishing, gdzie autorka sama robi korektę, redakcję… po prostu żenada. Podkreślam - takie miałam początkowe myśli.

Całość opowiedziana została przez dziecko.

Mały Evan Zachary McGregor wdziera się z całą dziecięcą naiwnością w uporządkowany świat Emmy Murray. Na kilka tygodni chce być jej synkiem. Mały superbohater, który chce ratować życie, a konkretnie życie tej jednej kobiety.

Emma, zapracowana, budująca swoją karierę modelka z początku bierze chłopca za szalonego. Jednak, gdy ten zapewnia ją, że za kilka tygodni rodzice go od niej zabiorą, nieoczekiwanie dla samej siebie zgadza się zaopiekować siedmiolatkiem.

Chłopiec wywraca życie Emmy do góry nogami. Chorobliwie odchudzająca się wschodząca modelka, daje się porwać żywiołowości małego dziecka. Zmienia między innymi swój tryb życia – z pasm głodówki i wymiotów na sport i zdrowe odżywianie.

Książka pełna jest stwierdzeń małego narratora zawierających filozoficzną mądrość i cudowne podejście do życia, ufność i wiarę w ludzi.
Co tak naprawdę robił Evan w życiu samej Emmy?

Jedno jest pewne – książka zaskakuje pod każdym względem. Ciekawa, choć specyficznie napisana treść, pełna jest prostoty. Z kolei język przez całą powieść skomplikowany, pełen błędów gramatycznych, składniowych, interpunkcyjnych zaskakuje celowością i funkcją. Dlaczego? Trzeba się przekonać czytając do samego końca.
Dziękuję autorce za możliwość przeczytania tak poruszającej powieści.
Czy mogę polecić? Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Treść jest piękna, mądra, poruszająca, wspaniałe przesłanie, ale ten język, na który złorzeczyłam przez prawie całą powieść… ;) W każdym razie, odkładając przeczytaną ksiązkę absolutnie nie byłam rozczarowana, że po nią sięgnęłam i zgodziłam się ją recenzować :)

Z informacji, które uzyskałam od autorki wynika, że ebup w emiku selfpublishingu będzie przez jakiś czas niedostępny. Książka trafiła do wydawnictwa, gdzie zostanie przygotowana wersja papierowa. Premiera planowana jest na koniec kwietnia / maj. Zainteresowanych zapraszam na instagram autorki :)

Powieść bardzo mnie zaskoczyła.

Całość opowiedziana została przez dziecko.

Zgłaszając się na recenzenta nie zawsze czytam opis książki. Często patrzę na tytuł, okładkę, albo słucham intuicji. Tym razem właśnie "szósty zmysł" jak go czasem nazywam zadziałał.

Miałam okazję dzięki temu poznać, krótką ale jakże emocjonującą historię siedmioletniego chłopca, który jest niepełnosprawny. Książka w odczuciu wydaje się, że napisało ją dziecko. Właśnie ten chłopiec, który opowiada swoją tajemnicę.

Jak wspomniałam Evan jest siedmioletnim chłopcem, który uważa się za super bohatera. Najbardziej uwielbia supermana i jego strój nosi. Chłopiec po mimo swojego wieku wiązuje się dużą dojrzałością, której często brakuje nie jednemu dorosłemu.

Evan postanawia uratować Emme. Kobietę, która pracuje w firmie modelingowej i aby zachować prace musi się odchudzać. Zawarł z nią umowę, że po za parę tygodni odbiorą go rodzice. Ten czas z chłopakiem dużo zmienił w życiu kobiety. Przywiązała się do Evana, a gdy chłopak zachorował obdarzyła go opieką. Niestety na to co miało nadejść i czego miała się dowiedzieć o chłopaku nie była gotowa.

Książka opowiada o samotności i miłości rodzicielskiej. O tym, że jeśli się czegoś nie ma od początku to się za tym nie tęskni. Pokazuje jak nie raz dzieci są mądrzejsze i bystrzejsze od nas dorosłych. Po przeczytaniu tej historii człowiek zaczyna inaczej spoglądać na świat, zmuszając się do refleksji.

Bardzo dziękuję autorce, że mogłam poznać Evana i jego jakże krótką ale pełną emocji historię. Na prawdę był super bohaterem, który odmienił życie Emmy a być może i wpłyną na moje.

Czy siedmioletni chłopiec-superbohater może ocalić życie dorosłej kobiety?

To pytanie krążyło w mojej głowie podczas czytania „Tajemnicy Evana”. To krótka książka, którą zgodziłam się zrecenzować i nie żałuję swojej decyzji. Przez cały czas w głowie pojawiały mi się refleksje o życiu, a to za sprawą małego chłopca, który wypowiadał się jak dorosła osoba, która doskonale zna wszelkie aspekty życia.

Mały chłopiec Evan jest niepełnosprawny, nie chodzi do szkoły i ma do wypełnienia tajną misję, niczym jego ulubieni superbohaterowie z filmów. Z kolei dorosła kobieta Emma, u której zamieszkał i zaczął traktować jak własną mamę, była nieco zagubiona, jeśli chodzi o wybór najważniejszych wartości w życiu. Czy jako modelka musiała dążyć do tego, aby za wszelką cenę, nawet własnego zdrowia, osiągnąć sukces i być na samym szczycie? Nie mogła porzucić tego i stworzyć rodziny z mężczyzną, który ją kocha? Mały chłopiec starał się z troski o nią odwieść ją od tego pomysłu, ale czy ostatecznie mu to się udaje?

Dlaczego jednak chłopiec ukrywał tajemnicę? W dodatku dziwne okoliczności spotkania, wybranie sobie osoby, z którą będzie przebywał, brak poszukiwania chłopca przez rodziców oraz tajemnicze wieczorne „telefony do taty” sprawiały, że coś mi tutaj nie pasowało. Wszystko jednak wyjaśnia się pod koniec książki. I szczerze mówiąc, nie spodziewałam się czegoś takiego…

Cudownie było obserwować nowe relacje łączące bohaterów tej książki. Przeżywać ich wspólne chwile. I zastanawiać się: co w tym życiu jest ważne? W tak krótkiej historii czytelnik może wyciągnąć wiele lekcji dla siebie.

Autorka stworzyła krótką, ale piękną historię o przyjaźni i miłości rodzicielskiej, ale też tęsknocie za bliskimi. Nie boi poruszać się trudnych tematów, które być może będą bliskie dla czytelnika. Otwiera oczy na świat, które ma różne barwy. Nie ukrywam, że zakończenie sprawiło, że moje serce pękło na pół i potrzebowałam chusteczek. Żeby dowiedzieć się, jak potoczyły się losy bohaterów, warto sięgnąć po „Tajemnicę Evana”.

Książka idealna do przeczytania w jeden wieczór, jeżeli podobają Wam się emocjonalne historie.

Dziękuje Pani Danucie Pisarskiej za przesłanie e-booka do recenzji.

*informacja od autorki: obecnie e-book w Empik Selfpublishingu nie będzie dostępny, ponieważ trafił do wydawnictwa, gdzie będzie wydana wersja papierowa w maju/pod koniec kwietnia*

Zapraszam na mojego bookstagrama: @sakura.han.books

Czy siedmioletni chłopiec-superbohater może ocalić życie dorosłej kobiety?

WSPÓŁPRACA
Autorstwa Danuta Pisarska
Jest to książka inna niż wszystkie. Jest to literatura młodzieżowa. Bardzo krótka bo zaledwie 122 strony. Czyli czyta się ekspresowo. Rzadko sięgam po tego typu gatunek, ponieważ często nie poruszają zbyt poważnych tematów czy problemów.
Historia zaczyna się od poznania małego kilkuletniego Evana. Chłopaka który myślał że jest superbohaterem i posiada moce. Chłopiec że względu na brak dłoni jest osobą niepełnosprawną. Postanawia uratować Emme modelkę, którą sam sobie wybrał do uratowania. Piękna kobieta o bardzo oryginalnym czerwonym kolorze włosów. Chłopiec postanawia zamieszkać z kobietą. Tu historie trzeba samemu przeczytać, ponieważ za dużo szczegółów by trzeba zdradzić.
Początkowo historia wydawała się nudna, przewidywalna i nieprawdopodobna. Dopiero pod koniec można było zrozumieć i dlaczego autorka w taki sposób nas prowadzi przez całą powieść. Ciężko ubrać w słowa zakończenie. Chyba można się było spodziewać takiego zakończenia ale daje nam doskonałą lekcje i można uronić łzy. Historia po przeczytaniu całości bardzo zyskuje i polecam każdemu młodemu człowiekowi aby przeczytał i zaczął patrzeć inaczej na otaczający na świat.
Mimo że jest to pierwsza książka tej autorki zdecydowanie chce sięgnąć po kolejne jej pozycję. Evan faktycznie to mały superbohater, który uratował życie kilku osób. Bądźmy jak Evan i pomagajmy ludzią nawet gdy oni nie dostrzegają swoich problemów. Pamiętajmy nie róbmy nic na siłę.

WSPÓŁPRACA
Autorstwa Danuta Pisarska
Historia zaczyna się od poznania małego kilkuletniego Evana. Chłopaka który...

Emma jest modelką. Marzy o tym, by zdobyć sławę i być na szczycie, chce to osiągnąć za wszelką cenę. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się jednak tajemniczy, siedmioletni chłopiec, który sprawia, że wszystko, do czego do tej pory dążyła przestaje mieć znaczenie, a jej życie zmienia się na zawsze.
W tej krótkiej opowieści autorce udało się pomieścić cały wachlarz emocji i wątków. To historia o tęsknocie i pragnieniu poczucia bezpieczeństwa, miłości i stracie, a także o tym, że czasem to, do czego usilnie dążymy, wcale nie jest dla nas najlepsze. Autorka udowadnia, że czasem aby zmienić swoje życie trzeba otworzyć oczy na to, co naprawdę ważne. Choć jej opowieść jest dość krótka, pozwala nam całkiem dobrze poznać bohaterów i poczuć z nimi prawdziwą więź. Tajemnica małego chłopca intryguje, a rozwiązanie zagadki łapie za serce.
„Tajemnica Evana” to krótka opowieść o tym, co w życiu jest naprawdę ważne, jednak podana bez zbędnego moralizatorstwa. Mimo że czyta się ją szybko, to jej przesłanie zostaje w pamięci na długo.

W tej krótkiej opowieści autorce udało się pomieścić cały wachlarz emocji i...

Zgadzając się na napisanie kilku słów o tej historii, nie spodziewałam się, że ta króciutka opowieść tak bardzo mnie poruszy. Minęło już kilkanaście dni od momentu, w którym skończyłam ją czytać, a ona nadal siedzi mi w głowie, porusza i zmusza do nieustających refleksji.
Narratorem tej historii jest mały chłopiec, chłopiec, który jest superbohaterem i za najważniejsze zadanie w swoim siedmioletnim życiu postawił przekazać dorosłym, że pieniądze blichtr i życie na świeczniku to nie jest to, co jest najważniejsze w życiu... Czy mu się to udało? Mam nadzieję, że tak, bo morał płynący tej historii jest naprawdę ważny i powinien on dotrzeć do bardzo wielu osób zapatrzonych w swój własny czubek nosa i niedostrzegających życia, toczącego się tuż obok.

Początkowo historia ta wydawała mi się dość dziwna i nieprzemyślana do końca (Gdzie są rodzice dziecka? Dlaczego go nikt nie szukał? Kto pozwolił siedmiolatkowi, by wybrał sobie osobę, u której zamieszka? Dlaczego Emma nie zawiadomiła odpowiednich służb?) I mnóstwo jeszcze innych szczegółowych pytań się nasuwało, ale z każdą kolejną stroną historia ta nabierała coraz większego sensu i te pytania już nie były tak ważne, a odkryta tajemnica totalnie zmieniła mój punkt widzenia i wymazała pierwsze niezwykle mylne odczucia, zastępując je olbrzymim wzruszeniem i wieloma łzami.

Autorka fantastycznie zbudowała napięcie, z każda kolejną stroną adrenalina rośnie a emocje, które płyną z każdej strony, sprawiają wrażenie rozpędzonej górskiej kolejki. Książkę czyta się niezwykle szybko, ale w głowie zostaje ona na bardzo długo. Przypominamy sobie, jak ważne jest, by mieć obok siebie kogoś, komu można ufać, jak bardzo trzeba wspierać drugiego człowieka i być tuż obok gdy świat zaczyna sypać się na głowę.
Autorka pięknie pisze o miłości nie tylko tej między dwójką dorosłych ludzi, ale szczególnie o tej rodzicielskiej, tęsknocie za ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Nie boi się pisać o chorobie i odchodzeniu, radzeniu sobie z żałobą i układaniu dalszego życia w cieniu straty. Zaopatrzcie się w ogrom chusteczek, bo historia ta szczególnie teraz w tym świątecznym okresie otworzy Wam oczy na wiele istotnych spraw i tylko potwierdzi, że nie ważne jest to, co znajdziecie pod choinką, ale to, kto usiądzie obok przy wigilijnym stole...

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To krótka historia, ale niezwykle emocjonalna i mimo trudnego zakończenia, przepełniona wieloma pozytywnymi aspektami. Każdy z niej wyciągnie wiele wniosków...

Zapraszam!

Zapraszam!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Zatrzymaj się na chwilę...
Taki morał płynie z pięknej, choć nieco smutnej powieści ,,Tajemnica Evana''. Mamy tutaj przejmującą historię o sile prawdziwej, szczerej przyjaźni, ale też lekcję pokory na temat właściwej hierarchii wartości i priorytetów.

Nie ma przypadkowych spotkań. Każdy napotkany człowiek jest sprawdzianem lub prezentem.

Narratorem w przeważającej części książki jest niepełnosprawny, ale rezolutny i o błyskotliwym umyśle, chłopiec.

Kim jest więc tytułowy Evan, niespodziewanie wkradający się w życie modelki zmagającej się z różnymi problemami? Wydaje się, że obecność chłopaka zaburzyła dotychczasowy i pozornie poukładany rytm jej życia. Czy aby na pewno? Może to stało się po coś? Dlaczego siedmiolatek wybrał właśnie ją? Kobieta nawet nie przypuszcza, że ich spotkanie nie jest przypadkowe.

Młody człowiek jest zdeterminowany, wie też, czego chce. Jaką nosi w sobie tajemnicę? Z pewnością bohater pragnie uczucia i zainteresowania ze strony dorosłych.

Od irytacji do zażyłej relacji, między Emmą a Evanem wytworzyła się silna więź. Jej podopieczny jest nad wyraz dojrzały emocjonalnie jak na swój wiek. Więcej, język, którym się posługuje, wskazuje na liczne zdolności interpersonalne.

Bez wątpienia, lektura uczy na uważności na drugiego człowieka, uczula, abyśmy nie pozostawali obojętnymi na los innych ludzi. Świetna nauka człowieczeństwa.

Powieść jest zatem pouczająca w wielu wymiarach: dążenie do tego, aby być lepszym, otwartym na innych. Czy praca, blichtr, próżni znajomi są najważniejsi w życiu? Co z innymi pryncypiami? O tym boleśnie przypomina Danuta Pisarska.

Doświadczone pióro autorki nie pozwala czytelnikowi zanudzić się na amen. ,,Tajemnica Evana'' to powieść rozgrzewająca serca w długie, zimowe wieczory. Warto też zwrócić uwagę na niesztampową okładkę, stanowiącą dopełnienie fabuły. Całość, mimo że nie jest obszerna, została sprawnie napisana, zawiera też elementy fantastyki.

Ze względu na uniwersalność przesłania, książkę poleca się zarówno osobom dorosłym, jak i młodzieży.

Jak zakończy się historia Evana?

Za przekazanie mi egzemplarza do recenzji dziękuję serdecznie Pani Danucie Pisarskiej.

Zatrzymaj się na chwilę...

Narratorem w przeważającej części...

Momentami narrator używa "zbyt dorosłych" słów jak na siedmiolatka. Jego spostrzeżenia też są zbyt mało dziecięce, ale to dobra nowelka, ucząca empatii. Jak dla mnie to trochę takie połączenie utworu "Oskar i pani Róża" oraz filmu "Tylko mnie kochaj". Podsumowując polecam i zalecam tę książkę jako lekturę uzupełniającą w klasach V, VI.

Smutna, ale piękna historia o niepełnosprawnym chłopcu, o jego marzeniach i ogromnej tęsknocie za miłością rodzicielską. Bardzo dobrze się czyta, z niesłabnącym zainteresowaniem i łzą wzruszenia.
Ładna, wymowna okładka przystająca do treści książeczki.

Ładna, wymowna okładka przystająca do treści książeczki.

• Bohater niepełnosprawny lub poważnie chory
  • Współpraca
  • Wideo recenzje 2023