O co ci chodzi?

Okładka książki O co ci chodzi? Mira Białkowska
Okładka książki O co ci chodzi?
Mira Białkowska Wydawnictwo: Białe Pióro literatura obyczajowa, romans
O co ci chodzi ?
Białe Pióro
2018-01-01
2018-01-01
student miłość podróż przyjaźń humor fraszka muzyka śpiew

Książka, która mnie rozczarowała. Po przeczytaniu tylu pozytywnych opinii nt tej pozycji byłam bardzo optymistycznie nastawiona. W trakcie czytania szukałam tego żartu, który rozbawia do łez ale się nie doszukałam. Powiedziałabym, że jest to raczej lektura dla młodzieży aniżeli dla dorosłych. Żadnych wielkich nauk życiowych nie można się w niej doszukać. Taka nie na mój gust.

To książka dla każdego. Dla młodych, bo opisuje życie studentów, poszukiwanie przez nich miłości i właściwej drogi życiowej, a także dla starszych, bo opisuje pokolenie ludzi, którzy pomimo zaawansowanego wieku tryskają humorem i optymizmem. Książka bawi do łez i wzrusza do łez. Napisana pięknym językiem, zwraca uwagę na wartości w życiu najcenniejsze i daje nadzieję.

To humorystyczna studencka opowieść. Tym razem autorka daje głos młodym ludziom i ich rozterkom życiowym jest zabawa, muzyka ale i marzenia. Sytuacje nasuwają się refleksjami wierszy jak i trafnych fraszek ...główne bohaterki z 1 cz pozostają w tle, więc można czytać nie znając 1 cz.

😆W "O co ci chodzi" przeplatają się losy bohaterów z pierwszej części z losami studentów szkoły muzycznej a zwłaszcza z ich perypetiami miłosnymi . Fraszki i poczucie humoru autorki robiło swoją robotę ale pod koniec książki nie mogłam powtrzymać łez czytając finał pewnej smutnej historii 😢 Polecam

Rozalia - główna bohaterka książki Miry Białkowskiej pt.: "O co ci chodzi?" również jest studentką oraz po zajęciach uczęszcza na próby chóru. Podczas wyjazdu, zauroczyła się ona w jednym z kolegów. Jak się później okazało, z wzajemnością. Stworzyli oni pewnego rodzaju relację, która związkiem jest tylko w pewnym sensie.
Od razu zżyłam się z główną bohaterką. Podobnie jak ja, była ona studentką, pewnie byłyśmy w podobnym wieku, a przede wszystkim, jej przygody studencie nie różniły się aż tak bardzo od moich. Podobnie jak ona, też miałam różne dziwne sytuacje z kolegami z uczelni ( jak na razie wszystkie zakończyły się bez szkody),a także nie mieszkam w akademiku, tylko w domu rodzinnym. Różnica między nami jest taka, że ona potrafiła grać na instrumencie muzycznym, a ja próbowałam, ale szybko się zniechęciłam.
Pani Monika (która pojawiła się w pierwszej części pt: "Wcale mi nie zależy") jest jedną z moim ulubionych postaci, które wykreowała autorka. To starsza kobieta, która mimo wieku potrafi się dobrze bawić. W pierwszej części udowodniła mi, że miłość może przyjść w każdym momencie życia, a w tej części pokazała, że można spełnić każde marzenie, nawet takie, do którego podchodziło się z pewnym dystansem. Autorka pokazała ją jeszcze w roli tzw. "dobrej cioci", która swoje już przeżyła i z chęcią dzieli się mądrością z młodszym pokoleniem.
Z pozycjami pani Miry zazwyczaj mam tak, że gdy przejdę granicę przeczytania połowy książki, czytam tak szybko, że jestem zaskoczona, kiedy nagle pojawia się tylna strona okładki. Narracja jest prowadzona z dwóch perspektyw (podobnie jak w pierwszej części) - Rozalii i pani Moniki. Nie jest to typowa historia o lukrowej miłości głównej bohaterki. W tej części opisane jest studenckie życie, pierwsze miłości (te małe i duże),a radość przeplata się ze smutkiem.
Autorka już po raz drugi podbiła moje serce swoją powieścią. Nie tylko lekkim piórem, ale także opowieściami, które tworzy. Nie pozostaje mi nic innego, niż z całego serca polecić wam książkę.

Od razu zżyłam się z główną bohaterką. Podobnie jak...

To lektura dla każdego, ubaw po pachy:) Lekka, a zarazem mądra książka. Polecam!

Rozalia to studentka, przeżywająca właśnie swoje pierwsze miłości. Jej wielką pasją jest śpiew, należy do szkolnego chóru, dlatego podczas przerwy semestralnej wraz z przyjaciółmi wyjeżdża na obóz, na którym będą opracowywać nowy repertuar. Bez wątpienia taki wyjazd służy także umacnianiu więzi między paczką znajomych. Rozalia wyraźnie spodobała się jednemu z kolegów, on również nie jest jej obojętny. Ryszard to chłopak spokojny, utalentowany, inteligentny i zakochany w poezji. Dwójka studentów stopniowo staje się coraz bliższa, pojawiają się wspólne spacery, pierwsze komplementy i pocałunki. Niestety nie padają żadne poważniejsze deklaracje, dziewczyna nie ma pojęcia, czy są parą, czy tylko przyjaciółmi, którzy spędzają razem miło czas. Relacja, w jakiej ewidentnie zabrakło szczerej rozmowy, zaczyna powoli się psuć. Właśnie w tym momencie Rozalia przypadkiem spotyka swoją dawną nauczycielkę muzyki, która proponuje jej wstąpienie do zespołu. Dziewczyna nie ma pojęcia, że udział w tym wyjątkowym projekcie to dopiero początek wielkich zmian w jej życiu.

Jak potoczy się dalej jej relacja z niezdecydowanym Ryśkiem?

"Dziwna była ta nasza znajomość. Przyjaźń? Związek? Nie rozumiałam tego chłopaka. Najpierw mnie całuje, a potem... jakby o mnie zapomniał, jakbym nie istniała."

Książka "O co ci chodzi" to wyjątkowe zderzenie losów dwóch interesujących kobiet, różniących się wiekiem. Oprócz wspomnianej wcześniej Rozalii, poznajemy dokładnie również Monikę, jej nauczycielkę ze szkoły muzycznej. To niezwykle optymistyczna emerytka, czerpiąca z życia ile się da. Ma kochającego męża, który wspiera ją w realizacji marzeń, cudownych, zabawnych przyjaciół, a przede wszystkim dystans do samej siebie, dzięki czemu jest postacią, jakiej nie sposób nie pokochać.

Zestawienie nakreślone przez autorkę otwiera czytelnikowi oczy na to, co jest najważniejsze w życiu. Mowa tu o szczerości oraz rozmowie, bez jakich żaden związek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Opierając swoją opinię na niedomówieniach i domysłach, często krzywdzimy innych, lecz również samego siebie. Młodość co prawda rządzi się swoimi prawami, jest okresem poszukiwań, popełniania błędów i odbierania życiowych lekcji, jednak niektórych krzywd możemy świadomie uniknąć, dlatego czasem warto posłuchać rady kogoś bardziej doświadczonego.

"Mój Boże! Rysiu! O co ci chodzi?! Ta specyficzna huśtawka męczy mnie coraz bardziej. A może podroczyć się z nim i zaproponować Robertowi, żeby ze mną pojechał?"

Monika odegra w życiu Rozalii bardzo ważną rolę, nie będzie jedynie nauczycielką, ale przede wszystkim pomocną dłonią, opoką. Nie obawiajcie się jednak, nie znajdziecie tu długich, nużących kazań czy porad przyprawiających o ziewanie. Kobieta jest istnym wulkanem energii, nasyconym solidną dawką optymizmu i dobrego humoru. Nie wymądrza się, nie wywyższa, lecz pragnie szczerze pomóc. Pokochałam tę bohaterkę za ogromny dystans do siebie. Mimo że często przytrafiały się jej kłopotliwe, zabawne sytuacje, zawsze potrafiła wyjść z nich z uniesioną głową. Jej postawa udowadnia, iż miłość, szczęście i dobrą zabawę można odnaleźć w każdym wieku, wszystko zależy od naszego podejścia. Historia Moniki nie tylko wielokrotnie rozbawi was do łez, ale też zmotywuje do działania, realizowania marzeń.

Pióro autorki jest nadzwyczaj lekkie i przyjemne, dlatego czytelnik błyskawicznie pochłania kolejne strony. Nie zabrakło tu również porządnej dawki świetnego humoru, dzięki czemu lektura staje się niezapomnianą rozrywką. Niezwykłego klimatu nadaje powieści nasycenie jej zabawnymi fraszkami czy pięknymi wierszami, tworzą one z książki prawdziwą, nastrojową ucztę literacką.

Nakreślone postacie są wyraziste i jak najbardziej autentyczne. Czytelnik ma doskonałą możliwość wniknięcia w ich umysł, poznaje wszelkie lęki, wątpliwości, dzięki czemu bohaterowie momentalnie stają się mu bliscy. Autorka w genialny sposób dokonała porównania toku myślenia osoby młodej, dopiero poznającej życie i dojrzałej, o wiele bardziej doświadczonej. Lekcje, jakich zaznała studentka, a także postawa nauczycielki skłaniają do głębszych refleksji nad własnym postępowaniem, uzmysławiają nam błędy i motywują do poprawy, bo przecież pomyłki, jakie spotkały Rozalię, mogą przydarzyć się również nam, niezależnie od wieku.

"Tak niewiele potrzeba by urazić, a nawet zranić drugiego człowieka. Niechcący, przypadkiem, mimochodem. Wystarczy jedno, wypowiedziane bez zastanowienia słowo Jeden nieprzemyślany żart. Naprawienie sytuacji już nie jest takie łatwe. Czasem nawet bardzo trudne, ale warto się o to postarać. Zawsze."

"O co ci chodzi?" jest słodko-gorzką, sugestywnie opowiedzianą historią o niełatwym życiu, które często sami komplikujemy nadmiernymi wątpliwościami i brakiem szczerej rozmowy. To porywająca powieść o poszukiwaniu miłości, szczęścia, lecz też o kłopotliwych niedomówieniach i deficycie odwagi. W czasie lektury spodziewajcie się chwil przepełnionych radością i śmiechem, lecz także momentów chwytających za serce, wywołujących potok łez. Z jednej strony, lektura działa jak balsam na obolałą duszę, z drugiej zaś, przypomina o tym, jak skomplikowany i niesprawiedliwy bywa los. Poruszająca fabuła, autentyczny przekaz i nietuzinkowi bohaterowie, a wszystko dopieszczone zabawnymi i mądrymi fraszkami o życiu. To bez wątpienia wyjątkowa pozycja i dlatego polecam wam ją z całego serca!

Książka w ciekawy sposób przeplata na pozór dwie różne historie głównych bohaterek.

Rozalia to młoda studentka, utalentowana muzycznie, która oprócz zajęć rozwija swój talent również w szkolnym chórze. Młoda dziewczyna przeżywa swoje pierwsze miłości i poznaje świat relacji z mężczyzną, w którym nie radzi sobie najlepiej.... Niezbyt otwarta i nie wychodząca z inicjatywą nie do końca wie czego chce i jak to zdobyć.

Druga bohaterka to Monika - pani na emeryturze, która już tylko spełnia swoje marzenia. Pełna pozytywnego myślenia i dobrych emocji.

Co ciekawe, czytelnicy Miry szybko w naszej bohaterce rozpoznają Monikę z "Wcale mi nie zależy" - o której wspominałam tutaj http://kropeczkamoja.blogspot.com/2017/11/wcale-mi-nie-zalezy-mira-biakowska.html

"O co ci chodzi" są więc kolejną częścią losów Moniki i jej przyjaciół z domieszka świeżości - którą wprowadza historia Rozalii - tak sprawnie wpleciona w całość.

Książkę czyta się bardzo dobrze, ciekawe sytuacje, wyjazdy chóru, spotkania studentów lub wycieczki zagraniczne emerytek dodają książce nieustającej akcji i zwrotów, z pewnością nie pozwolą ci się nudzić. Wszystkie historie ładnie się uzupełniają i stają się realną rzeczywistością, która mogła zdarzyć się każdemu z nas. Ponadto niejednokrotnie nasze bohaterki oraz my podczas czytania zadamy sobie pytania ... O co ci chodzi?

Książka spodoba się czytelnikowi w każdym wieku, bo zarówno studenci znajdą tu coś dla siebie jak również starsi - z pewnym sentymentem poczytają o czasach nauki i pierwszych miłosnych relacjach dwojga ludzi.

W książce nie zabraknie tak lubianych przeze mnie fraszek - z których słynie nasza Autorka. Idealnie dopasowane do zdarzeń dodają książce uroku i czegoś nowego, odmiennego. ... Z pewnością jest to element wyróżniający książki Miry.

Koniecznie przeczytajcie sami!

Kropeczka Moja

Druga powieść Miry Białkowskiej miała swoją oficjalną premierę na tegorocznych Warszawskich Targach Książki. I taką Mirę lubię. Dowcipną, z humorem, ogromem dystansu, a jednocześnie z refleksją i mądrością życiową. Książka, którą niezwykle szybko mi się czytało. Dzięki płynności fabuły książkę czyta się z przyjemnością. Mira Białkowska kreśli bardzo autentyczne sylwetki swoich bohaterów, stawiając ich w niby przeciętnych sytuacjach, które mogłyby dotknąć każdego z nas, ale każdy z nich jest elementarną częścią tej opowieści. Dla autorki nie ma tematów tabu. Jej bohaterowie umieją śmiać się ze swoich słabości, patrzeć na swoje życie z nieco innej perspektywy, a jednocześnie przypominają nam, co jest tak naprawdę najważniejsze.

Dwie bohaterki, dwa skrajnie różne charaktery, duża różnica wieku i wspólne pasje, które więcej łączą niż dzielą. Rozalia, której uczucia lokują się w nie zawsze właściwym sercu mężczyzny i Monika - pani na emeryturze, podróżująca marzycielka. Mnóstwo humoru, skrajnie różnych sytuacji, dziwnych zbiegów okoliczności. W każdej bohaterce drzemią ogromne pokłady energii i emocji. Trochę ironii, wrażliwych nut melodii i zaskakujące sytuacje. Nie zawsze przecież los kieruje nas ścieżkami, jakimi chcielibyśmy kroczyć.

Tytułowe pytanie „O co ci chodzi?” padnie niejednokrotnie, ale odpowiedzi musimy udzielić sobie sami. Mira Białkowska tworzy układankę dwóm bohaterkom, która tylko pozornie jest prostą opowieścią. Owszem, dużo w niej dobrego humoru i nieszablonowych sytuacji, ale każda jest intrygującym znakiem rozpoznawczym, który buduje wiele pytań, chwil niepewności lecz także niesie nadzieję i optymizm, by wreszcie okraszone fraszkami jednej z bohaterek uprzyjemnić refleksyjność w konfiguracji z głębokim przekazem ulotności ludzkiego życia. Już czekam na trzecią część, która według zapewnień autorki ukaże się jesienią. Mira, wielkie brawa! Jestem pozytywnie zaskoczona i zadowolona, bo Twoja książka dostarczyła mi ogromu wrażeń!

Szczerze polecam!

Zapraszam :)

Książka "O co ci chodzi" przywołała niesamowitą falę wspomnień - coś cudownego. To powieść pełna humoru i refleksji, w której nie brakuje również elementów tragicznych. W postaciach bohaterów byli studenci mogą odnaleźć siebie i swoje życie studenckie (w tym „nietrafione” pierwsze miłości),przyszli zaś poczuć smak czekającej ich przygody. Pozostali czytelnicy też nie będą rozczarowani – Mira Białkowska z właściwym sobie humorem i dystansem pisze po prostu o codziennym życiu, okraszając je od czasu do czasu trafnymi fraszkami.
Miłym zaskoczeniem było również pojawienie się bohaterów, które czytelnik zna z poprzednich Pani książek. Plusem są również fraszki oraz cytowane wiersze.
Książkę czyta się jednym tchem :)

• Białkowska Mira
  • Brak w Biblo
  • E-BOOKi
  • Patronat medialny :)

Dodaj cytat z książki O co ci chodzi?