Wbrew grawitacji

2018-07-01
Data 1. wydania:
2014-02-18
Małgorzata Bortnowska

Dobra lektura z wątkiem romansu, morderstwa, prześladowania. Brooklyn nie ma łatwego życia, ale próbuje sobie radzić po stracie matki.

Świetna ksiazka. Polecam

Świetna ksiazka. Polecam

Bardzo dobrze się bawiłam. Bardzo przewidywalna i schematyczna. Wielbie przyjaciółkę głównej bohaterki- Lexy. Finn jest irytujący

Oceniając książkę po okładce, myślałam, że będzie to kolejna przewidywalna historia i faktycznie do pewnego momentu tak było. Gdyby nie historia Brooklyn i jej przeżycia z przeszłości oraz tajemniczy prześladowca.
Czasami Brooklyn trochę mnie irytowała ale ogólnie książkę dobrze mi się czytało, podobały mi się retrospekcje z przeszłości oraz przedstawienie wspomnień w snach Brooklyn.
Nie podobało mi się tłumaczenie pieszczotliwego określenia Pszczółka, w jednym miejscu w książce zostało nawet użyte Bee, być może przez przeoczenie, ale jest zdecydowanie lepsze.
Jest zaskakujący moment w zakończeniu.

Ta książka mnie urzekła. Polecam.

Ta książka mnie urzekła. Polecam.

No w sumie to takie 6,5 gwiazdki się należy.

Książka w sumie to podobała mi się, chociaż główna bohaterka przez 3/4 a nawet 7/8 książki mnie wkurzała.
Na szczęście zakończenie ją uratowało ;)

No w sumie to takie 6,5 gwiazdki się należy.

Na szczęście zakończenie ją uratowało ;)

Brooklyn przez 6 lat była wychowywana przez samotną matkę, kobietę, która była dla niej całym światem. Na krótko przed swoimi urodzinami, dziewczynka jest świadkiem tragicznej śmierci swojej matki. Od tego momentu Brooklyn traci swoją niewinność. Z czasem miejsce małej nieśmiałej i wystraszonej dziewczynki, zajmuje cyniczna, skryta i zamknięta w sobie kobieta, która nie potrafi otworzyć się na związek i relację. Jej jedyną koleżanką jest Lexi, która mimo wieloletniej znajomości nie potrafi odkryć skrywanych przez Brooklyn sekretów. Wszystko się zmienia kiedy do życia dziewczyny wpada Finn. Młody muzyk swoją arogancją i śmiałością każdego dnia burzy mury, którymi otoczyła się Brooklyn. Z czasem życie dziewczyny coraz bardziej zaczyna przypominać normalność. Brooklyn z każdym dniem otwiera się na nowe uczucia i doznania, co powoduje, że w jej umyśle otwierają się drzwi, które dotąd były zamknięte, jednak nic nie może trwać wiecznie. Im szybciej dziewczyna wychodzi ze swojej skorupy tym ciemniejszy cień zaczyna padać na jej osobę. Brooklyn coraz częściej jest świadkiem niepokojących sytuacji w swoim otoczeniu, a jakby tego było mało miejsce koszmarów zajęły sny o 10-letnim chłopcu. Niewątpliwie Brooklyn będzie musiała zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losów.
Uważam, że 7 to optymalna ocena dla tej książki. Historia jest wciągająca i potrafi przykuć uwagę na dłużej, bohaterowie również nie są postaciami męczącymi co zdecydowanie jest na plus. Jednak uważam, że na wyższą ocenę książka nie zasługuje, ponieważ tego rodzaju książek przeczytałam już całą masę i niestety w ostatecznym przyrównaniu nie jest to tak absorbująca pozycja jakby się wydawało.

Początek powieści był pełen humorystycznych dialogów, które cały czas powodowały uśmiech na mojej twarzy.
Całkiem polubiłam główną bohaterkę Brooklyn, ale zdecydowanie bardziej moją sympatię zjednała sobie jej przyjaciółka. Główna bohaterka jest osobą, która dużo ukrywa, często przeżywa wiele wewnętrznie nie dzieląc się tym z otoczeniem. Jako dziecko przeżyła sporo i robi mi się smutno za każdym razem, gdy o tym myślę.
Ale humor autorki zawarty w powieści równoważy trudne wątki historii.

Cała historia jest całkiem przyjemna, czasem zdarzały się tylko momenty, że akcja zwalniała i zmuszałam się żeby czytać dalej.
Gdzieś w połowie książki całkowicie przepadłam w historii i nie mogłam się oderwać.
Oprócz wątku romantycznego między Brooklyn a Finnem, mamy też wątek z lekką nutą zgrozy. Ktoś ewidentnie zagraża życiu bohaterki, zostawia w jej domu pod jej nieobecność bukiet czarnych róż, które symbolizują nadchodzącą śmierć.
Przyznam szczerze że ten wątek mnie dość mocno zaintrygował, może nawet bardziej niż sama relacja Finna i Brooklyn.
Finn, który ratuje z opresji dziewczynę i od tej pory ich drogi bezpowrotnie się krzyżują,na początku jest pełnym sarkazmu, zabawnym chłopakiem. Nie do końca podobała mi się jego przemiana w ciągu książki, w zbyt dużym stopniu z niegrzecznego faceta stał się cukierkowym, przesłodzonym chłopcem.

Powieść nie jest jakaś bardzo nieprzewidywalna, pod koniec można było się domyślić co się stanie. Ale i tak bardzo przyjemnie spędziłam czas z tą historią.
Bohaterowie wiele sobie nie mówią i bardzo ciekawiło mnie jak zakończy się ta historią, biorąc pod uwagę tyle niedomówień i w pewnym sensie kłamstw.

Powieść sama w sobie pomimo tego, że momentami mi się dłużyła to bardzo mi się podobała. Nie byłam szczerze mówiąc przygotowana na to, że będzie zawierała tak brutalne sceny, jednak myślę, że w stopniu brutalności nie był on jeszcze aż tak wysoki.
Zdecydowanie podobał mi się wątek tajemnic, trudnej przeszłości. Wątek romantyczny też był bardzo wciągający. Zdecydowanie mogę tę książkę polecić. Nie trafi ona raczej do moich ulubieńców, ale na pewno ta książka wniosła coś w pewien sposób do mojego życia!

Brooklyn w dzieciństwie spotkało coś strasznego. Była świadkiem morderstwa własnej matki. Teraz ma dwadzieścia lat, studiuje. Nadal przeżywa tamtą tragedię. Co noc dręczą ją koszmary. Dziewczyna nie dopuszcza do siebie nikogo.
Pewnego dnia na jej drodze staje Finn. Przystojny muzyk do, którego wzdycha każda dziewczyna na uczelni. Oczywiście bohaterka nie chce zbliżyć się do chłopaka. On jednak nie odpuszcza. Przyciąganie pomiędzy tą dwójką jest tak duże, że Brooklyn nie umie już dłużej z tym walczyć.
Niestety nie wszystko będzie takie kolorowe. Dziewczyna będzie musiała ponownie zmierzyć się z przeszłością i będzie to śmiertelnie niebezpieczne.

Kiedy usiadłam aby napisać coś na temat tej książki, miałam pustkę w głowie. Nie mogłam sobie przypomnieć tej całej historii a rzadko mi się to zdarza. Widocznie nie wywarła na mnie tak dużego wrażenia. Historia nie jest zła jednak coś mi w niej brakowało. Polecam jednak sprawdzić, może wam się spodoba

Pewnego dnia na jej drodze staje Finn. Przystojny muzyk do, którego wzdycha...

Kolejna książka, do której miałam dwa podejścia. Za pierwszym razem przeczytałam ponad połowę, ale chyba za bardzo irytowała mnie relacja głównych bohaterów, więc nie chciało mi się dalej czytać.
Jakiś czas temu zgarnęłam książkę na jakiejś promocji, z nadzieją, że przyjemniej będzie się czytało (jednak fizyczny egzemplarz to jest "to"). I tak było w tym przypadku.
Pomimo tego, że to bardziej typowe romansidło dla nastolatków i główna bohaterka wydawała mi się przesadnie "ślepa" na rzeczy, które działy się w jej życiu i frustrowało mnie to, jak bardzo nie łączyła faktów, to chcąc nie chcąc przyjemnie się czytało, zwłaszcza ostatnie pięćdziesiąt/sto stron. Wątek "kryminalny" po części uratował tę książkę.
Jeśli ktoś szuka czegoś odmóżdżającego, ale w takim fajnym sensie, to polecam :)

Pomimo...