Przed moim domem

2018-05-14
2018-05-14
Jadwiga Jędryas

Okładka książki Miłość Astrid Desbordes, Pauline Martin
Miłość Astrid Desbordes, P...
Okładka książki Czyj to nocnik? Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe! Zbigniew Dmitroca, Donata Montanari
Czyj to nocnik... Zbigniew Dmitroca, ...
Okładka książki W moim sercu. Księga uczuć Christine Roussey, Jo Witek
W moim sercu. ... Christine Roussey, ...
Okładka książki Jeden dzień Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Jeden dzień Aleksandra Mizieliń...

Mamy ją prawie od roku. Bardzo dobra dla rocznego dziecka, które chce szybko wiedzieć co jest na kolejnej stronie. Co ciekawe nie nudzi się i wciąż do niej wracamy. Format i ilość stron przydatne gdy ma się dość cieniutkich książeczek.

Zaczyna się od domku na górce za brązowym płotkiem i prowadzi przez różne miejsca nawet kosmos i brzuch wieloryba. Spotykamy królika, księcia z bajki,ufoludka, lwa, pingwinka, który się zgubił i wiele innych, by ostatecznie wrócić do domku na górce.

Za pierwszy razem sama byłam ciekawa co pojawi się na kolejnej stronie. Szukałam takiej książki i się udało.

Przypomina mi się takie marzenie w wieku bodajże 6lat. gdy mama czytała nam wieczorem książką a ja nie mogłam się doczekać co będzie na następnej stronie.

Byłam bardzo ciekawa tej książki, ponieważ w opisie zaznaczone było, że jest to książka z kartonowymi stronami, która liczy ich… aż 120! Okazało się, że jest to nieco cieńszy karton niż w standardowo, ale przy takiej liczbie stron i małym formacie książka i tak wygląda jak kostka. Niby fajnie, bo zmieści się bez problemu do torebki, tylko która matka chciałaby dźwigać takiego kloca?

„Przed moim domem” jest jakby łańcuszkową wyliczanką. Rozpoczyna się „Na małej górce, za brązowym płotkiem, pod wielkim dębem jest mój dom”… i potem lecimy: „a przed moim domem – krzak róży; nad krzakiem róży – ptaszek; nad ptaszkiem – okno; za oknem – mój pokój; w moim pokoju – łóżko; pod łóżkiem…” i tak wymieniamy, co znajduje się przed czym, za czym, obok czego lub w czymś (przez co szkrab może łatwo przyswoić sobie przyimki, co pewnie jest nie do końca niezamierzonym, aczkolwiek wielkim atutem),wędrując z podwórka w kosmos, morze, brzuch wieloryba. Każdy nowo odkryty element wyliczanki znajduje się na osobnej stronie i opatrzony jest ilustracją. Książka ma świetną kompozycję, bo wracamy tam, skąd zaczęliśmy i można by całą zabawę rozpocząć od początku. Jeżeli komuś chce się przebrnąć ponownie przez 120 stron.

Wielkim atutem książki jest zabawa w „odkrywanie” – dziecko samo musi sobie wyobrazić, co może znajdować się w pobliżu wymienianego przedmiotu lub, jeżeli czytało książkę wielokrotnie, przypomnieć to sobie. Wymieniane przedmioty w większości są łatwe do wymowy i znane z bliskiego otoczenia np. dom, książka, słońce, zoo, więc dziecko może „czytać” książkę z rodzicem, ćwicząc w ten sposób mowę. Jest też sporo, moim zdaniem, niepotrzebnych słów, które śmiało można by zastąpić czymś łatwiejszym, bo które dziecko wie, co to jest lub chociaż wypowie „nenufar”.

Ilustracje są jakby malowane dziecięcą ręką kredkami, ale można powiedzieć, że ten dziecięcy prymitywizm jest trafiony, bo przecież narratorem opowiastki jest chłopiec. Jeżeli uwzględnimy ten fakt, to uzasadnione staje się również wprowadzenie postaci nierealnych lub nawet strasznych, jak „odrażający człowiek śniegu” czy „duch”.

Zdjęcia i pełna recenzja książki: http://www.noszerazykilka.pl/ksiazki-dla-dzieci-w-wieku-0-2-lat/

Dzięki tej książeczce można dać się ponieść wyobraźni. Z podwórka przed domem wyruszamy na wyprawę w kosmos, po drodze lądujemy w brzuchu wieloryba i w grocie z człowiekiem śniegu, aby na koniec powrócić do domu. Po drodze spotykamy wielu bohaterów znanych z innych bajek (m. in. trzy małe świnki, Czerwonego Kapturka, wilka) i mnóstwo przedmiotów, zwykłych i niezwykłych.
Za pierwszym razem obracając kolejne strony nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, bo skojarzenia są bardzo niebanalne.
Mimo, że książkę oglądałyśmy już wielokrotnie, za każdym razem bawimy się świetnie. Ponadto córka ma cierpliwość, aby dotrzeć do końca, co jest najlepszą rekomendacją :)

Za...

_________________________________
Wyobraź sobie małą górkę, na której w oddali widać ogrodzony brązowym płotem dom, przed domem jest krzak róży, a na krzaku róży jest… Brzmi ciekawie? Tak właśnie zaczyna się historia, bogata w proste lecz przykuwające uwagę ilustracje, pełna zaskakujących słów, obrazów i sytuacji.

Książka „Przed moim domem”, to doskonała pozycja dla najmłodszych czytelników, która zmusza dzieci do uruchomienia swojej – już i tak kolorowej – wyobraźni. Znajdziemy w niej wiele elementów fikcyjnych, magicznych, wielobarwnych, trudnych do przewidzenia, często też zaskakujących, zadziwiających, rozśmieszających i rozweselających. Smok, księżniczka, czerwony kapturek, 3 małe świnki, dom, płot, łóżko, kosmos, a to tylko niektóre elementy napotkane w tej ekscytującej podróży przez dziecięcą krainę wyobraźni. Delikatne i ujmujące swoją prostotą ilustracje od razu wprowadzają malucha w bajkowy świat, który rozbudza jego ciekawość, prowokuje do myślenia, wciąga, zachwyca, przykuwa uwagę, inspiruje i zachęca do poznania całej opowieści. Historia kończy się tak samo jak się zaczyna – ponownie wracamy do naszego domu, za murami którego kryje się tak wielki i warty poznania świat. Książka pokazuje dzieciom jak wielobarwny i ciekawy jest wszechświat, uczy je obserwacji, rozbudza ciekawość i zachęca do odkrywania tego co nowe i nieznane.

„Przed moim domem”, to książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Może okazać się jedną z tych pozycji, która zaszczepi w nim wspaniałą pasję do czytania i dzięki której będzie chciał odkrywać i poznawać świat.
_______________________________________________

_________________________________

"Przed moim domem" to kolejna fantastyczna książeczka wydana nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry :-) Tym razem jest to propozycja dla najmłodszych dzieciaków, które najbardziej fascynują się najbliższym otoczeniem. W ten sposób powoli i systematycznie poznają otaczający je świat. Ważne dla nich jest to, co w domu i tuż za nim, na codziennym spacerze. Ważne jest również to, co podpowiada wyobraźnia, kiedy usłyszymy jakiś dziwny dźwięk lub niewyraźny kształt. Ta książeczka pozwala wszystko wyjaśnić i nazwać ;-) Fajny format i kolorowe oraz bajkowe ilustracje przyciągają uwagę najmłodszych. To ciekawa propozycja wzbogacająca zasób słownictwa i pobudzająca wyobraźnię naszych dzieci. Dla starszych to również rewelacyjna propozycja do pierwszych lekcji czytania ;-) :-) Miłej lektury :-)

Książkę tworzy 60 równoważników zdań. Opakowanie piękne, zawartość nijaka.

Książkę tworzy 60 równoważników zdań. Opakowanie piękne, zawartość nijaka.

Książeczka jest idealna dla niemowlaka, który lubi oglądać książeczki, a jeszcze bardziej je jeść. Jest kartonowa, ale grubsza niż większość książek tego typu, co sprawia, że nie trzeba czytać jej w kółko i w kółko – co za ulga dla rodzica, który wszystkie pozostałe pozycje malucha zna na pamięć! Pełny tekst: https://nonienotak.wordpress.com/2018/06/05/przed-moim-domem-i-bardzo-bardzo-daleko/

• Biblioteka
  • Żłobek
  • Dzieciakowo
  • Dla szkrabów
  • Kanada
  • Wrócić

Dodaj cytat z książki Przed moim domem