W moim sercu. Księga uczuć

Okładka książki W moim sercu. Księga uczuć Christine Roussey, Jo Witek
Okładka książki W moim sercu. Księga uczuć
Christine RousseyJo Witek Wydawnictwo: Mamania interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
48 str. 48 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Dans mon petit coeur
Mamania
2016-09-05
2016-09-05
48 min.

Okładka książki Moje małe strachy. Księga odwagi Christine Roussey, Jo Witek
Moje małe stra... Christine Roussey, ...

Okładka książki Kiedyś Alison McGhee, Peter H. Reynolds
Kiedyś Alison McGhee, Pete...
Okładka książki Miłość Astrid Desbordes, Pauline Martin
Miłość Astrid Desbordes, P...
Okładka książki W głębinach oceanu (pop-up) Anouck Boisrobert, Louis Rigaud
W głębinach oc... Anouck Boisrobert, ...

Ładnie zilustrowana książka o emocjach. Mój syn bardzo lubi element kolorowego serca z otworami. Mnie podobają się niektóre opisy, bo oddają to, co czasami mnie samej siedzi na sercu :) Może to być doskonały punkt wyjścia do rozmów z dzieckiem o tym, jak możemy się czuć i co możemy z tym zrobić ("Czy całus mamy uleczy mój smutek?").

Dla moich mocno odczuwajacych corek to ciekawa, ale przede wszystkim piekna ksiazka. Zarowno ze wzgledu na wspierajcy tekst, pokazujacy, ze odczuwanie roznych emocji jest w porzadku. Ksiazek o emocjach pojawia sie coraz wiecej, no i dobrze. Ta jest jedna z tych, ktore pokazuja piekno i roznorodnosc oraz zlozonosc uczuc. My lubimy!

Książka absolutnie piękna pod względem wydania; kolorowe serduszka wycięte w kolejnych stronach... Dzieciaki bardzo zainteresowane.
Jeśli zaś chodzi o jej wnętrze jest trochę trudniej. Bohaterka książeczki to urocza dziewczynka, która pokazuje szereg uczuć, jakie towarzyszą dzieciakom, jednak opisy są nie dość oczywiste dla przedszkolaków. Książkę prócz tradycyjnego czytania trzeba również opowiadać, dodawać od siebie. Trzeba być przy tym bardzo uważnym. Wielki plus za retorykę, która mówi dziecku, że ma prawo do wszystkich tych uczuć. Mi osobiście treść i forma pisania tekstu nie przypadła do gustu. Niemniej polecam ją - bo jest prześliczna. Doskonała jako prezent - bo wówczas to rodzice będą musieli się z nią mierzyć :)

Wszystko o uczuciach dla malucha. Bohaterką książki "W moim sercu" jest sympatyczna dziewczynka. Na jej kartach przedstawia ona cały wachlarz uczuć i emocji, których doświadcza jako dziecko. Mówi, o tym jak jej serduszko się raduje, ale też czasami smuci. Zdarza się również, że jest zrozpaczone, przestraszone, wściekłe, zagniewane, smutne, ale miewa także chwile ogromnej odwagi. Sercem rządzi tyle rozmaitych uczuć i emocji, że dziewczynka porównuje je do tejemniczego ogrodu z mnóstwem skrywanych tajemnic. Wszystko to opowiedziane zostało w bardzo delikatny, prosty i zrozumiały dla dziecka sposób. Poszczególne stany emocjonalne dodatkowo zostały również "wyjaśnione" poprzez idealnie, z humorem naszkicowane kolorowe ilustracja, dla których motywem przewodnim jest oczywiście symbol serduszka w formie wyciętego otworu na każdej ze stron. To dodatkowo wzmaga zainteresowanie dziecka lekturą i zachęca do jej dalszej analizy. Świetna książka o czasami trudnych do wyjaśnienia dziecku emocjach. Polecam.

Książka ta jest swoistym hołdem dla uczuć dziecięcych. Podczas czytania prostych, zrozumiałych tekstów możemy wraz z dzieckiem poznawać te uczucia we wszystkich barwach jakie przybierają. Wraz z pełną życia dziewczynką odkrywamy emocje serca, które czuje radość, smutek, strach lub euforię. Pojawiają się one w różnych momentach, w zależności od dnia czy sytuacji.

Podoba mi się, że autorzy tej pozycji zdecydowali się na białe tło, dzięki któremu mogli dać przestrzeń niezwykłym ilustracjom, które ożywiły tą historię. Naszą uwagę przyciągają elementy kluczowe dla tej opowieści, nie jesteśmy rozpraszani przez niepotrzebne obrazy. Białe tło sprawia, że dziecko w swojej nieograniczonej wyobraźni samo może zdecydować, co znajduje się w tle tej historii. Podoba mi się także ich formuła, nasza główna bohaterka jest ciekawie rozrysowanym szkicem, uzupełnieniem do obrazów o pięknych, pastelowych barwach.

Uważam, że książka „W moim sercu” może być wspaniałym narzędziem pomagającym naszym dzieciom rozpoznawać swoje uczucia, identyfikować je, wyrazić i zaakceptować. Przez wspólne czytanie możemy zachęcić dziecko do opowiedzenia nam o swoich radościach, czy lękach. Mamy przykład jak używać proste porównania („moje serce jest jak słońce”),jak również nasza mała bohaterka doświadczając tych wszystkich przeżyć, nie boi się powiedzieć o nich głośno („Ależ jestem zła!”). Cieszę się, że swoim przykładem przekazuje młodym czytelnikom, że tłumienie emocji nie jest rozwiązaniem, można, a nawet trzeba je wyrażać. Jest to jedna z moich ulubionych pozycji dla dzieci, którą szczególnie polecam i cieszę się, że mamy ją na swojej półce.

Podoba mi...

„Moje serce mieszka w domku na drzewie.
Czasem uchylam drzwi i wpuszczam do niego tych, których kocham.”

Bobasa uwielbia „książki z dziurą”, bo jest gdzie wkładać paluszki i można obracać strony ciągnąc w różnych miejscach. Musiałyśmy jednak zachować sporo ostrożności, bo choć „Księga uczuć” jest kartonowa, to jej kartki są dość cienkie w porównaniu do innych książek tego typu i jednak dość łatwo się wyginają w rączkach tak małej czytelniczki jak mój Roczniak. Dodatkowo duży, kwadratowy format jest trochę nieporęczny do wspólnego czytania. Ale dziura w kształcie wielkiego kolorowego serducha, co wynagradza wszystkie inne niedogodności <3

„Dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca i zobaczymy, co się w nim kryje.”

Ta pozycja, bardziej niż na miłości samej w sobie, skupia się na uczuciach. Celem jest przybliżenie małemu człowieczkowi tego, co dzieje się w jego serduszku podczas różnych stanów emocjonalnych. Poznajemy zatem i radość, i złość i strach i entuzjazm i smutek i wzruszenie – nazywamy emocje, odkrywamy ich powody i reakcje, jakie w nas wzbudzają. Opisom towarzyszą bajeczne, zakręcone ilustracje ze świata małej, psotnej dziewczynki ze zgrabnie wkomponowanym motywem serca.

„Bo moje serce to tajemniczy ogród. A Twoje?”

„Moje serce mieszka w domku na drzewie.
Czasem uchylam drzwi i wpuszczam do niego tych, których kocham.”

• Dla dzieci
  • Dziecko