Kompleks sąsiada #1

Okładka książki Kompleks sąsiada #1 Saku Nonomura
Okładka książki Kompleks sąsiada #1
Saku Nonomura Wydawnictwo: Dango Cykl: Kompleks sąsiada (tom 1) Seria: Kolekcja Chichi Dango komiksy
komiksy
Kompleks sąsiada (tom 1)
Kolekcja Chichi Dango
おとなりコンプレックス (Otonari Complex)
Dango
2017-09-25
2017-09-25
Kinga Zielińska
manga shoujo gender bender komedia romans okruchy życia

Jak dla mnie szalona manga, pełna różnorodnych emocji, miłosnych zawirowań, ze szczyptą humoru, z super nakreślonymi postaciami i bardzo piękną kreską! Fabuła oraz relacja głównych bohaterów rozwija się pomalutku, jednocześnie powodując, że chce się jeszcze więcej i więcej! Trochę na początku można wyczuć lekkie zagmatwanie, spowodowane myleniem płci bohaterów i ogólnie całokształt tego tomu jeszcze nie jest nasycony ilością miłosnych uczuć, ale to dopiero początek opowieści, więc nie trzeba tego zbytnio wymagać. Jest to naprawdę dobra i godna polecenia seria mang! Oby w kolejnych tomach było dużo ich uroczej miłości <3 Z chęcią będę czytać kolejne tomy!

“Przyjaciel z dzieciństwa to ktoś, kto jest blisko, ale tak naprawdę stoi najdalej od swojej miłości.”

Akira i Makoto nie tylko od lat są sąsiadami, ale również najlepszymi przyjaciółmi. Ta nietypowa dwójka wiedzie spokojne, studenckie życie i nic nie zwiastuje zmian. Jednak wszystko zaczyna się zmieniać, gdy na jaw wychodzą od dawna skrywane uczucia.

"Kompleks sąsiada" przyciągnął mnie do siebie ciekawą reprezentacją bohaterów: Akira, która na pierwszy rzut oka wydaje się chłopakiem, oraz Makoto, który często wychodzi z domu jako dziewczyna. Daje to taki powiew świeżości w tych wszystkich zakochanych parach, co mnie jak najbardziej cieszy. A zwłaszcza różnica wzrostu! Tak bardzo brakuje mi par, gdzie to kobieta jest wyższa od mężczyzny.

Związany z tym wszystkim wątek jest nie taki, jaki się spodziewałam, ale za to bardzo dobrze napisany i dość smutny pod paroma względami. Miło było obserwować, jak bohaterowie powoli się zmieniali.

Sama fabuła jest ciekawa, choć dość typowa i czasami się dłuży. To po prostu zwykła historia miłosna, bez większych dram, gdzie trudno znaleźć negatywnych bohaterów, więc nie ma kto za bardzo namieszać.

Zaś sam romans to miód na moje serce. Nie tylko ich relacja jest jak najbardziej zdrowa, ale również przeurocza. Tyle słodyczy to ja już dawno nie otrzymałam. Szkoda jednak, że został tak bardzo delikatnie napisany, bo liczyłam na trochę więcej zbliżeń. Mimo tego bardzo mi się spodobał.

Manga Saku Nonomury to idealna pozycja dla fanów uroczych romansów. Ja za to muszę poszukać więcej historii miłosnych pomiędzy przyjaciółmi z dzieciństwa, bo zaczynam coraz bardziej lubić ten motyw.

"Kompleks sąsiada"...

Recenzja zbiorcza tomu 1-2

Przesympatyczna manga ukazująca perypetie dwójki sąsiadów i jednocześnie przyjaciół z dzieciństwa. Historia ukazuje początkową relacje oraz jej rozwój. To taka klasyczna odpowiedź na to czy przyjaźń damsko męska ma szansę utrzymać się nie zmieniając w nic więcej przynajmniej u jednej ze stron. Do tego porusza tematy wzajemnej tolerancji bo Akira jest chłopczycą natomiast Makoto ma dość specyficzne upodobanie - damskie ciuszki, w których w dodatku wygląda przeuroczo.

Jestem w stanie dość mocno utożsamić się z bohaterką bo i ja za czasów podstawówki doświadczałam mylenia ... z chłopcem :D Z drugiej zaś strony w dużo późniejszych latach miałam sytuację z podobną przyjaźnią choć o krótszym stażu i tak się składa, że akurat mam podpisany cyrograf w urzędzie z najlepszym przyjacielem ;) Pamiętam jednak niepewności i nieścisłości brzmiące niemal jak refren pewnej piosenki "czy to jest przyjaźń czy to już kochanie" :)

Możliwe więc, że historia tej dwójki budzi we mnie sentyment. Obiektywnie jednak również uważam, że do opowieść przyjemna i ciekawa i z ogromną przyjemnością poznam dalsze perypetie tej oryginalnej dwójki .

Recenzja zbiorcza tomu 1-2

Coś cudownego, przeurocza i dość nietypowa, ale wyjątkowa moim zdaniem historia, jestem w niej zakochana. Właśnie skończyłam czytać 4 tom mangi i takich emocji nie czułam już dawno, zasłodziłam się na następny tydzień 😊❤️
(Lecz przyznam, że przez pierwsze dziesięć minut czytania mój mózg nie mógł pojąć o co chodzi, już myślałam że czytam mangę o parze dziewczyn)

Na początku poznajemy dwoje sąsiadów(Makoto i Akira) , którzy znają się od dziecka i właśnie teraz Akira pyta Makoto czy pójdzie z nią do sklepu i chłopak od razu się zgadza i uśmiecha się , a potem spotykają się w swoim miejscu zza domem , a potem idą i po drodze rozmawiają , a w sklepie jeden chłopak chce poderwać Akirę , ale ta twierdzi , że jest chłopakiem i mówi , że Makoto to dziewczyna:D A jak wracają do domu to siostra Makoto się z tego śmieję. I tam wychodzi też na jaw , że Makoto jest brany za dziewczynę , bo nosi takie ciuchy. A następnie siostra mówi , że jak dalej będą przebywać tylko ze sobą to nikogo sobie nie znajdą i później to samo mówią członkowie klubu Akiry. I koleżanka namawia ją na podwójną randkę i dziewczyna nie mając wyboru zgadza się , ale namawia Makoto by się przebrał za dziewczyną i z nią poszedł i chłopak się zgadza i na randce wszyscy biorą Akirę za chłopaka , bo wygląda jak chłopczyca i mówią też , że myśleli , że Ona i Makoto są parą. Jednak Oni zaprzeczają i następnie widzimy jak Akira dogaduję się z jednym chłopakiem , a Makoto ciągle ją obserwuję i , gdy wracają we dwójkę widać , że Makoto jest zazdrosny. Później Akira ma spotkać z chłopakiem z randki. I koleżanka mówi , że pewnie wyzna jej miłość. Następnie Makoto i Akira spotykają się w ogrodzie i okazuję się , że chłopak z randki chcę się spotkać z Makoto , bo wziął go za dziewczynę:D i Makato ulega prośbą Akiry i zgadza się na spotkanie. I od tamtego momentu Akira jest jakaś zdołowana i w klubie pytają ją czy nie przeszkadza jej , że Makoto się z kimś umawia i ta sama nie wie co powiedzieć. A później spotyka Makoto jak ten wraca z „randki” i wypytuję go i ten mówi , że chłopak wyznał mu miłość i przytulił. Więc Makoto mu przywalił i zwiał , a następnie dziewczyna mówi , że zawsze mu zazdrościła urody i wtedy Makoto mówi , że to nie jego wina , że urodził się z kobiecą twarzą i mówi Akirze , że nie musi być jak inne dziewczyny , a ma być po prostu sobą. I cofamy się do przeszłości i widzimy jak dzieci ciągle dokuczały Akirze , a Makoto zawsze ją bronił i wtedy też powiedział , że nie musi być jak inne dziewczyny. I znów wracamy do teraźniejszości i Akira spotyka się z tamtym chłopakiem i On jej mówi , że się nie podda i chcę by Akira pomogła mu zdobyć Makoto , którego wciąż bierze za dziewczynę i mówi też , że Makoto na randce powiedział , że Akira jest dla niego ważna. I , gdy chłopak klepie Akirę po ramieniu nagle zjawia się Makoto wyglądający już jak chłopak i zabrania kolesiowi przystawiać się do Akiry i ten jest w szoku , że umówił się z facetem , ale Oni go oszukują , że to niby brat jego wybranki:D A potem odchodzą i Makoto trzymając za rękę Akirę potwierdza , że jest dla niego ważna , a na koniec Akira mówi mu , że On też jest dla niej ważny i , że jest jej ukochanym przyjacielem , a gdy odbiega na zajęcia bohater wzdycha i myśli o tym , że nie o to mu chodziło i nazywa Akirę głupią. A potem bohaterowie idą na zakupy i Makoto jest przebrany i w pewnej chwili Akira patrzy na damskie buty i chcę je kupić , ale zjawia się jakaś dziewczyna i też chcę je kupić i bierze Akirę za chłopaka i zjawia się przebrany Makoto i dziewczyna mówi mu , że ma znajomego , który wygląda tak samo , ale to chłopak , a po jej odejściu bohaterowie nie mają pojęcia kim była. Później Akira wraca sama do sklepu i znów widzi te buty i znów spotyka tą samą dziewczynę i wychodzi na jaw , że Akira to dziewczyna i nowa bohaterka ją przeprasza i mówi , że nazywa się Fumi i pyta czy będą koleżankami i Akira się zgadza. A potem Fumi mówi , że ma chłopaka i pokazuję jej zdjęcie Makoto i Akira jest w szoku i później wpada z impetem do domu sąsiada i pyta czy ma dziewczynę i opowiada o sytuacji z Fumi , ale chłopak mówi , że coś musiało jej się pomylić , ale pyta też co Akira by zrobiła gdyby miał dziewczynę , a jak Ona mówi , że to by znaczyło , że jest oziębły , bo nic nie powiedział to Makoto wyrzuca ją zza drzwi:D A potem w domu chłopak znów nazywa ją głupią. A potem Akira idzie się spotkać z Fumi , a Makoto i koleżanka Akiry je śledzą i w pewnej chwili koleżanka pyta chłopaka co myśli o Akirze i ten mówi , że są przyjaciółmi , a dziewczyna mówi , że są zbyt blisko i jak dalej tak pójdzie to Akira nie będzie miała chłopaka i ten mówi , że to nie jej sprawa. W tej samej chwili Fumi mówi , że w święta idzie na randkę i nagle zjawia się Makoto i pyta o tą randkę , a Fumi ucieka i Akira ją goni i ta przyznaję , że skłamała i, że Makoto podoba jej się od gimnazjum i dziewczyna obiecuję jej pomóc i wraca do Makoto i mówi , że On i Fumi chodzili razem do szkoły i Makoto w końcu ją sobie przypomina , ale przyznaję , że wtedy wyglądała inaczej. A Akira ciągle namawia go by się z nią spotkał i w końcu chłopak się zgadza i pójdą we trójkę , a po wszystkim Akira wysłucha jego prośby. Potem mamy to spotkanie i w pewnej chwili Akira ich zostawia i Fumi wspomina szkołę , gdzie Makoto bronił ją przed uczniami , którzy jej dokuczali i w końcu wyznaję mu miłość , ale On ją odrzuca i wychodzi , a gdy wraca Akira jest w szoku , że poszedł , ale rozmawia z Fumi i w pewnej chwili mówi , że Makoto bronił ją przed innymi w szkolę i Fumi zaczyna rozumieć , że Makoto może coś czuć właśnie do Akiry i dziewczyna pyta ją co by zrobiła , gdyby Makoto miał dziewczynę , bo przecież ta dziewczyna mogłaby mu zabronić kontaktów z Akirą i ta nie wie co powiedzieć. A następnie bohaterowie idą na zakupy i Makoto się nie przebiera , a po zakupach wręcza Akirze buty , które oglądała i dziewczyna jest szczęśliwa i po chwili mówi mu , że boi się , że gdy znajdzie sobie dziewczynę to ich przyjaźń się zmieni , ale On ją uspakaja mówiąc , że nic się nie zmieni i po tych słowach idzie do łazienki i po drodze uśmiecha się , bo Akira pierwszy raz pokazała swoje przywiązanie do niego. A , gdy Akira jest sama nagle zjawia się Fumi i mówi , że wszystko widziała i teraz już rozumie i pyta Akiry czy ta od dawna wiedziała , że Makoto jest w niej zakochany i dziewczyna jest w szoku. Mamy jeszcze dodatek , gdzie siostra i mama Makoto , gdy bohaterowie byli mali próbowały ubierać Akirę w słodkie ciuchy , ale Ona uciekała i Makoto by jej pomóc sam zakładał te ubrania i rodzina była zachwycona i to na nim się skupiły, a Akira była mu wdzięczna i ten dodatek pokazuję , że od tego momentu zaczęło się przebieranie Makoto. 1 tom jest naprawdę super. Główni bohaterowie rewelacyjni. Choć na początku często się myliłem w bohaterach przez to , że Makoto przebierał się za dziewczynę , a Akira wyglądała jak chłopak , ale się przyzwyczaiłem. I muszę przyznać , że Akira naprawdę jest mało kumata , że nie zauważa co Makoto do niej czuję. Choć coś się stopniowo zmienia. No i mamy wątek Fumi , która kocha Makoto i świetna końcówka , gdzie Fumi powiedziała Akirze o miłości Makoto do niej. Choć pewnie dziewczyna nie uwierzy albo uda , że nic się nie dzieję. Na minus jedynie wątek tego chłopaka , który zakochał się w przebranym Makoto. 2 tom jest następny w kolejce i już mnie ciekawi co będzie dalej.

CAWPILE rating: 6.14/10*

"Osoba, którą kocham, powiedziałaby, że jakich ciuchów bym nie założył, nadal jestem sobą."

Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia, ale te dialogi są jakieś takie drętwe momentami. Ogólnie fabuła jest prosta, niektóre scenki są dziwne, ale ogólnie całość jest urocza. Podoba mi się styl rysunków.

Początek czytało mi się trochę opornie, ale potem się wkręciłam i aż się wkurzyłam, jak się skończyło w takim ciekawym momencie.

Gdyby były tylko 2 tomy to bym kontynuowała, ale to dłuższa seria, więc raczej na tym poprzestanę.

CAWPILE rating: 6.14/10*

Początek czytało mi się trochę opornie, ale potem się...

Bardzo ładna, czysta kreska z przejrzystymi kadrami :) Zabawna, pokręcona historia miłosna o nieoczekiwanych zmianach ról, trochę w stylu "Poszukiwany, poszukiwana" ;P

Trochę nie moje klimaty, bo średnio lubię motyw przyjaciół z dzieciństwa, gdzie potem jedna ze stron zaczyna odczuwać coś więcej. Jednak jest coś sympatycznego w tej historii a mianowicie bohaterowie.

Chociaż na początku trochę się gubiłam, potem już było nieco lepiej. Fakt, że chłopak przebiera się za dziewczynę a dziewczyna wygląda jak chłopak prowadzi do różnych ciekawych sytuacji. Wywoływało to u mnie sprzeczne odczucia, ale koniec końców odbieram całość dość pozytywnie.

Uwielbiam takie klimaty. Bardzo mi się podobała fabuła i ci bohaterowie. Kreska ładna.

Na początku trochę przynudza, ale pod koniec zaczyna się dziać. Kierunek tom 2 :)

• Manga
  • Mangi