Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów

Okładka książki Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów Paul Dembinski
Okładka książki Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów
Paul Dembinski Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
biznes, finanse
Ethics and responsibility in finance: what next?
Studio Emka
2017-09-14
2017-09-14
Leszek Kamiński
finanse etyka banki fundusze innowacje

Po „Etykę i odpowiedzialność w świecie finansów” Paula H. Dembińskiego sięgnęłam ze względu na zainteresowania zawodowe. Wiedziałam, że sama niczego nowego nie dowiem się z tej pozycji, ale zastanawiało mnie, na ile można wykorzystać ją w dydaktyce i do jakich odbiorców jest ona skierowana. Publikacja bardzo odbiega od tego, co zgłębia się na kierunkach humanistycznych. Tu mamy konkretną rzecz (abstrakcyjny twór, jakim są finanse) i przez jej pryzmat ukazano określone problemy etyczne, dlatego bardzo wiele tematów dyskursu naukowego z tej dziedziny zostaje pominiętych, a autor skupia się tylko na kwestiach związanych z zarządzaniem majątkiem i wprowadza w szereg ważnych podejść do różnych rozwiązań prawnych oraz proponowanych postaw opartych na imperatywie kategorycznym Kanta. Wszystko oczywiście z pominięciem skomplikowanego dla laików słownictwa, ale za to z prostym i bardzo obrazowym objaśnieniem.
Do publikacji wprowadza nas nakreślenie problemu konieczności istnienia etyki w finansach. Zauważa tu, że kolejne kryzysy wymagają głębszej analizy zachowań i wytyczania nowych, pozwalających uniknąć takich światowych problemów.
Paul H. Dembiński w swojej książce uświadamia nam jak bardzo etyka i finanse są ze sobą powiązane, że finanse nie mogą prawidłowo funkcjonować bez etyki, czyli ciągłej czujności i refleksyjności dotyczącej największej korzyści, najmniejszym kosztem, czyli unikaniem krzywdzenia innych. Uzmysławia nam także na jak wiele złych rzeczy pozwala prawo i jakim zobowiązaniem jest świat finansów.
W książce zostają poruszone problemy tworzenia zobowiązań, oszczędności, aktywów międzypokoleniowych, społeczna odpowiedzialność, przymus i luksus oszczędzania oraz jego znaczenie w makroekonomii, hazardu, funduszy, ryzyka finansowego w biznesie, korzystania z funduszy publicznych, lichwy, innowacyjności, relacji osobistych, kształtowania społeczeństw przez zależności finansowe. Każdy temat opisano bardzo prosto i zrozumiale, dzięki czemu po publikację mogą sięgać zarówno uczniowie liceów, studenci oraz absolwenci studiów.
„Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów” to interesująca lektura dla studentów studiujących finanse, zarządzanie, marketing i kierunki pokrewne. Będzie to publikacja pomocna w czasie przybliżania ważnych zagadnień w ramach przedmiotów humanistycznych uczelni technicznych.

Zawsze interesowały  mnie tematy związane z szeroko pojętym biznesem. Profesor Paul Dembinski krok po kroku przedstawia tam czym jest etyka i odpowiedzialność w świecie finansów. Autor jest uznanym  autorytetem naukowym w dziedzinie ekonomii.  Paul Dembinski  jest kierownikiem katedry Międzynarodowej Strategii i Konkurencji Uniwersytetu we Fryburgu oraz założycielem fundacji Observatoire de la Finance. Autor obecnie piastuje stanowisko prezesa rady nadzorczej Rentes Genevoises. W mojej ocenie można zaufać wiedzy i doświadczeniu Dembinskiego.

Pierwszy  rozdział  książki ma na celu  uzmysłowienie czytelnikowi dlaczego etyka w świecie finansów jest potrzebna. Autor nakreśla zmiany jakie nastąpiły w sektorze finansowym od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku do dnia dzisiejszego. Dembinski zdradza przyczyny, jakie doprowadziły do światowego kryzysu gospodarczego. Co  ciekawe do tragicznej sytuacji  przyczynił się właśnie brak etyki w obszarze finansów, szczególnie w okresie euforycznego trzydziestolecia. Autor podejmuje się zdefiniowania pojęcia finansów. Należy  je traktować jako tworzenie obietnic, zobowiązań i zakładów odnoszących się do teraźniejszych i przyszłych płatności oraz rozporządzanie nimi i handel. Autor wielokrotnie powołuje się na uznane autorytety  z zakresu filozofii i  ekonomii.

Dembinski uzmysławia nam, że nie tak łatwo jest zdefiniować pojęcia etyki i odpowiedzialności  w kontekście finansów. Autor opracował metodę oceny etycznej działań ekonomicznych i  finansowych. W Metodzie Mind the Gap  należy brać pod uwagę cztery wymiary troski: o ekonomiczną wydajność, o rzeczywistą jakość postępku, o zgodność z procedurami, o wpływ na osoby trzecie. Kolejne rozdziały poświęcone są dylematom przed jakimi  muszą stanąć najwięksi gracze sektora finansowego. Od działań instytucji  finansowych i ich podejścia do klienta zależy wdrożenie norm etycznych. Ekonomiczni giganci muszą wziąć odpowiedzialność na swoje czyny i postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami  dla dobra ogółu. Ostatni rozdział poświęcony  jest przyszłości sektora finansowego.

Etyka i  odpowiedzialność w świecie finansów to pozycja napisana mądrze i z pomysłem. Mimo niewielkich rozmiarów książka niesie wielkie przesłanie. Autor uzmysławia czytelnikowi,  jak ważne są etyczne i odpowiedzialne działania w zakresie finansów. Dembinski każde zagadnienie stara się wyjaśnić w sposób zrozumiały. Atutem książki  jest przestępny  język i ciekawy układ rozdziałów.

Etyka i  odpowiedzialność w świecie finansów  to ciekawe źródło wiedzy zarówno dla osób aktywnie związanych z sektorem finansów, jak i dla pasjonatów zainteresowanych światem biznesu. Polecam!

• 2017

Dodaj cytat z książki Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów