Wersal. Etykieta na dworze Króla Słońce

L'Étiquette à la cour de Versailles
historia
Justyna Nowakowska
Wersal Ludwik XIV etykieta dwór królewski Francja XVI wiek

Uwielbiam ten okres historii, uwielbiam taką tematykę, więc byłam pozytywnie nastawiona do tej pozycji. Niestety, srodze się rozczarowałam.
Liczyłam na rzetelne informacje połączone z jakimiś ciekawymi anegdotkami. Co dostałam? Suche fakty mające charakter raczej encyklopedyczny aniżeli popularnonaukowy. Ponadto, niezwykle irytującym "dodatkiem" był ten brak chronologii....

Niestety książka rozczarowała mnie. Spodziewałem się czegoś innego. Książka napisana w postaci haseł przedmiotowych. Brak jakiejkolwiek chronologii. Raz jesteśmy w 1720, a za chwilę w 1680 r. Jedyne co mi się w książce podoba to okładka :)

liczyłam na coś więcej, trochę smutek, trochę irytacja

Niestety, ale książka jest kompletnie nieciekawa. Miałam ochotę na opis reguł i zasad rządzących dworem Ludwika XIV, a dostałam coś w formie encyklopedii. Niestety większość pojęć nie była kompletnie wyjaśniona, a jedynie rzucone było hasło i jakaś opowiastka. Autorka zarzuca nas milionem różnych nazwisk i pozycji, które kompletnie nic nam nie mówią. Wielka szkoda, bo myślę...

Zaniżyłam z 3 na 2, ponieważ okropnie mnie zawiodła. Autorka ma dużą wiedzę, jednak nie umie jej przekazać, uporządkować w książce.

"Wersal. Etykieta na dworze Króla Słońce" to książka która ma szansę skusić wielu miłośników historii. Intrygujący tytuł i piękna okładka również mnie skłoniły do sięgnięcia po tę pozycję.

Niestety moje wrażenia po lekturze są odwrotne do oczekiwań bo Daria Galateria tylko z pozoru napisała książkę przemyślaną i uporządkowaną. Zamysł aby opisać panujące na dworze...

• Historia
  • Francja