Przewodnik ksenofoba. Belgowie

Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Belgowie Antony Mason
Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Belgowie
Antony Mason Wydawnictwo: Adamantan Seria: Przewodnik ksenofoba publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Przewodnik ksenofoba
The Xenophobe's Guide to The Belgians
Adamantan
2016-01-01
2016-01-01
Magdalena Derlacz-Popławska
Belgia Belgowie Flamandowie Walonowie

Po "Przewodnik ksenofoba" sięgnęłam, nie mając większego pojęcia o tym kraju. Lektura jest lekka i przyjemna, w podobny też sposób podano intrygujące ciekawostki i podstawowe informacje o Belgii i Belgach. Czyta się ją bowiem jak opowieść znajomego, który w Belgii był i wrócił (zresztą autor sam raczej wpada do Belgii niż w niej mieszka),nie tak jak typowy przewodnik. Dzięki temu informacje łatwo przyswoić.

Przyjemna, krótka lektura, znacznie mniej żartobliwa od czytanych przeze mnie wcześniej odcinków francuskiego, hiszpańskiego czy australijskiego.

Antony Mason jest doświadczonym pisarzem, mającym na koncie ponad 80 książek o wielorakiej tematyce. Nie jest ani Belgiem z urodzenia, ani mieszkańcem tego kraju. Przyjeżdża do niego sporadycznie na wakacje. Być może z tego powodu opisał naród w dosyć suchy sposób z pewną dozą rezerwy (mówiąc pół żartem, pół serio - może nie chciał narazić się rodzinie żony Belgijki). Nie brakuje bowiem w jego opisie faktów, a mało jest tekstów z przymrużeniem oka.

Czytelnik odczuje dystans i rywalizację dzielącą Flamandów i Walonów, dowie się jak obie nacje widzą się nawzajem, z czego słyną i jakie święta obchodzą. Nie brakuje też ciekawostek dotyczących systemu edukacji, rządu, zwyczajów... Opis jest jednak na tyle lakoniczny, że być może lepiej byłoby zajrzeć do innej pozycji na ten temat. "Przewodnik ksenofoba" nie jest bowiem ani skarbnicą wiedzy, ani satyrą z prawdziwego zdarzenia.

Przewodniki ksenofoba nabierają blasku, gdy ich autorami są rodowici przedstawiciele opisywanych nacji, w dodatku żyjący na co dzień w swoim kraju. Pozornie brak dystansu zwykle jest wadą, ale okazuje się w tej serii zaletą. Dobrze to widać na przykładzie Belgów. W tym tomiku czegoś zabrakło - może satyrycznego podejścia do tematu, może wnikliwej znajomości obu nacji, które jakoś nie mogą stworzyć w pełni jednolitego narodu. w każdym razie czyta się lekko, można sporo się dowiedzieć, ale to bardzo przeciętna książeczka. Dla chcących poznać trochę mieszkańców Belgii - przydatna.

• Wokół miejsc
  • Lista życzeń - Reportaż VARIA
  • 2017
  • Przewodniki
  • Mam
  • Popularnonaukowe, literatura faktu, encyklopedie itp.

Dodaj cytat z książki Przewodnik ksenofoba. Belgowie