The Prisoner of Heaven

Okładka książki The Prisoner of Heaven Carlos Ruiz Zafón
Okładka książki The Prisoner of Heaven
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Weidenfeld & Nicolson Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 3)
El Prisionero del Cielo
Weidenfeld & Nicolson
2012-01-01
2012-01-01
Lucia Graves

Cudowna jak każda z tej serii, choć skonstruowana zupełnie inaczej. Oczywiście, znów mamy do czynienia z tajemnicami i intrygami, jednak poznajemy jednocześnie przeszłość Fermina - autor wprost idealnie dopasował klimat tego tomu do osobowości bohatera. Jej lekkość traktuję jako krótki oddech przed wielkim finałem, który czeka czytelnika w "Labiryncie duchów".

Przeczytałem Więźnia wiele lat temu, a dzisiaj sięgnąłem po niego z ciekawości, by przypomnieć sobie kilka stron. Efekt był taki że w 3 dni przeczytałem całość, ciesząc się, ze spędzonego czasu z mistrzem Zafonem.

Mimo wszystko, choć jest tu wszystko, co znamy z innych części serii (wracają starzy i pojawiają się nowi znajomi),to dzisiaj odbieram Więźnia nieba jako przystanek między Grą Anioła a Labiryntem Duchów. Delikatnie czegoś mi zabrakło, może jakiejś głębi w kilku momentach. Nie zmienia to jednak faktu, że będę wracał zapewne na Cmentarz Zapomnianych Książek w różnych konfiguracjach.

Ten tom jest kontynuacją tomu pierwszego. Daniel jest szczęśliwym mężem i ojcem. We wszystkim wspiera go tradycyjnie Fermin. Chociaż teraz sam ma stanąć przed ołtarzem. Niestety, w księgarni Sempere pojawia się ktoś z przeszłości Fermina. Ten zmuszony wydarzeniami wyjawia w końcu Danielowi swoją historię, która naprawdę jest przerażająca. Ale niestety przedstawia prawdziwy obraz Hiszpanii po wojnie domowej. Po dojściu do władzy Francisco Franco nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Jego przeciwnicy byli aresztowani pod byle pozorem. Po wielu ludziach zaginął słuch. I podobnie mogło być z Ferminem. Trafił jednak na kogoś, kto chciał mu pomóc. Na kogoś, o którym myślałam, że już o nim nie przeczytam.
Sama książka bardzo różni się od poprzednich. Jest dużo spokojniejsza, nie ma tej atmosfery grozy, mistycyzmu. Powiedziałabym, ze tym razem był to bardzo dobry kryminał lub thriller. Zafon ponownie szybko wciągnął mnie w klimat Barcelony. A co do naszych bohaterów. Daniel ciągle musi dojrzeć i uwierzyć w siebie. A Fermin w końcu wychodzi ze swojej skorupy. Polecam.

Chcę więcej takich książek

Chcę więcej takich książek

Może tylko odrobinę słabsza niż poprzednie części. Ale to taki comfort read

Może tylko odrobinę słabsza niż poprzednie części. Ale to taki comfort read

Przepiękna opowieść o miłości, przyjaźni i o życiu, które nie zawsze jest kolorowe. Ruiz Zafón jest erudytą, nawet najbardziej błahą czynność życia codziennego potrafi opisać w sposób poetycki. Sama fabuła jest bardzo ciekawa, jest też tutaj dużo pozytywnego humoru a to za sprawą jednego z bohaterów, niezrównanego Fermína Romero de Torres. Jest tutaj troszkę mniej Barcelony niż w poprzednich częściach a szkoda, lecz mimo wszystko czuć klimat słonecznej Barcelony. Zakończenie świetne i zarazem zmuszające czytelnika do sięgnięcia po następną część.

Kolejna z serii wspaniałych książek. Godna i warta polecenia. Człowiek czyta z zapartym tchem czekając na kolejne fakty związane z Davidem Martinem i innymi bliskimi nam osobami.

Cudowna , porywająca do ostatniej kartki ..postać Fermina wybitna , nie ma takiej drugiej nietuzinkowej postaci w literaturze :)

Trzecia część ma wszystkie cechy dobrej powieści przygodowej, ale nie ma już tego klimatu , tajemniczości, niesamowitości i szczypty realizmu magicznego, co dwie poprzednie części.

Mimo, że miejscami była dla mnie zbyt makabryczna, to jednak jakoś wciągnęłam się w nią. No i trochę za dużo tu według mnie fantastyki, ale może dzięki temu książka jest ciekawsza ;)