Anglicy. Przewodnik podglądacza

brytyjczycy Uk Wielka Brytania

Oficjalne recenzje i

Mad, but brilliant!

[ 1 ] Link do recenzji

Spodziewałem się więcej po tej książce. Niestety jest to zbiór mało ciekawych historyjek i anegdot ale niekoniecznie tylko o wyspiarzach bo można je przypisać większości narodowości. Plus za duże poczucie humoru.

1918

Ponoć najlepiej opisywać jaką kulturę patrząc na nią przez pryzmat osoby "z zewnątrz". Lecz czy może być coś lepszego, niż książka o Anglikach napisana przez jednego z nich... oczywiście w typowo angielskim stylu?! Skrzące się od humoru krótkie historyjki przedstawiają obraz Anglików z różnych, czasami dość nietypowych, stron. Nie jest to obraz pełny, raczej wycinek z...

Początek całkiem niezły, jednak później trochę mnie nudziła.

Lekka pozycja, pełna angielskiego humoru, nie zawsze dla mnie zrozumiałego. Szkoda, że Autor nie zdecydował się poruszyć zagadnienia klas społecznych i tego jak różnice społeczne wpływają na codzienne życie Anglików.

Anglicy kojarzą nam się ze sztywnością, wyniosłością, ciągłymi opadami deszczu i Harrym Potterem. Poza tym ostatnim, wszystko można byłoby dopasować do nas, Polaków. Autor obserwuje swoich rodaków. Wspomina o ich częstych problemach z alkoholem, nadmiernym konsumpcjonizmem, jedzeniem byle czego, fascynacja piłką nożną - ale czy to na pewno fascynacja sportem, czy może coś...

Książka bardzo zabawna. Spodziewałem się natomiast bardziej szczegółowego obrazu anglika (uporządkowanie stereotypów, które mam w głowie). W dużej mierze dostajemy tak naprawdę obraz ludzi współczesnych którzy mogli by mieszkać w zasadzie w każdym z rozwiniętych krajów z domieszką informacji o anglikach.

Chyba nie ma narodu, który byłby wolny od swojego stereotypu - Japończyk jest pracowity, Australijczyk wyluzowany, Niemiec solidny i tak dalej. Anglik, jaki jest, każdy wie: kostyczny, sztywny, ekscentryczny i rozmawia o pogodzie. No, chyba że jest to Anglik napędzany konsumpcją jak paliwem rakietowym, jedzący byle co, pozbawiony gustu do ubrań i imprezujący tak, żeby zalać...

Zabawne i jakże prawdziwe.

"Anglicy. Przewodnik podglądacza" to ciekawa lektura, która pokaże, że wcale nie różnimy się pod wieloma względami od Brytyjczyków. Napisana lekkim i przyjemnym językiem publikacja nie tylko poprawi humor czytelnikom, ale też pomoże nieco lepiej poznać tę wyspiarską nację i jej dziwactwa.

Całość na:...

• Chcę w prezencie