Caritas in veritate

Okładka książki Caritas in veritate Benedykt XVI
Okładka książki Caritas in veritate
Benedykt XVI Wydawnictwo: Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM religia
religia
Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM
2009-06-29
2009-01-01
encyklika

Encyklika społeczna, więc dla mnie z tych nudniejszych.

Encyklika społeczna, więc dla mnie z tych nudniejszych.

Moja pierwsza przeczytana encyklika i jednocześnie pierwsze dzieło następny Świętego Piotra, oraz wybitnego teologa i wielkiego człowieka papieża Benedykta XVI. W tej encyklice (której tytuł naprawdę mi się podoba "miłość w prawdzie) papież przedstawia wizje obecnego świata a także rozważa jego powszechne problemy. Mamy tu rozważania głównie nad tematyką prawdy i miłości, oraz wydaje mi się najważniejsze papież porusza tutaj tematy globalizacji, solidarności i ekonomi, oraz roli jaką w tym wszystkim odgrywa człowiek. Benedykt XVI w tym nauczaniu przypomina jak ważna jest w tym wszystkim rola człowieka a także jego duchowość. W encyklice tej papież zauważa że wszelkie działania człowieka powinny być zgodne z duchem miłości w prawdzie dzięki temu może on osiągać wielkie cele zgodne z Bożym planem które będą mu sprawiały autentyczną radość, w ten sposób można po krótce scharakteryzować te encyklikę. Polecam przeczytać
Z Panem Bogiem

Encyklika Caritas in veritate (Miłość w prawdzie) to spojrzenie papieża Benedykta XVI na aktualne problemy i wyzwania społeczne, ujęte w duchu kontynuacji i poszanowania dorobku wielkich poprzedników, a zarazem podkreślające teologiczny aspekt i rolę jednostki ludzkiej w toku zachodzących przemian.

Zauważyłem spadek sceptycyzmu wobec własności państwowej, przed którą tak przestrzegał Leon XIII w Rerum Novarum, podkreślając doniosłość i istotność własności prywatnej. Warto wspomnieć dekret Piusa XII zakazujący katolikom pod groźbą ekskomuniki przystępowania do partii komunistycznych. Do partii, dla których głównym postulatem przecież było upublicznienie własności. Kościół wskazał wówczas, iż ideologia komunistyczna kładąca nacisk na materializm oraz uspołecznienie, jest mu zupełnie obca. Teraz niestety dostrzegam zmianę retoryki wśród hierarchii.

W dokumencie można również poznać stanowisko Ojca Świętego wobec postępującej globalizacji oraz ekologii. Ten temat został już rozwinięty przez następcę, papieża Franciszka w encyklice Laudato Si.

Zauważyłem spadek sceptycyzmu wobec własności państwowej, przed którą tak...

• Teologia
  • Chrześcijaństwo
  • Studia - teologia
  • Dokumenty Kościoła i papieskie
  • 2011-2014
  • Dokumenty Kościoła

Dodaj cytat z książki Caritas in veritate