Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony

Okładka książki Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony Rafał Kosik Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Amelia i Kuba (tom 4) opowieści dla młodszych dzieci

Oficjalne recenzje i

Przygoda czeka za rogiem

Link do recenzji

795 279 50

Kolejny tom serii przygód Amelii i Kuby oraz ich rodzeństwa.
Tym razem bronimy wraz z dziećmi dębu na dziedzińcu ich „zamku”, w którym mieszkają, bo sąsiedzi chcą pozbyć się tego prawie dwustuletniego drzewa. Ponadto Mi znalazła w końcu wymarzonego zwierzaka, na którego na pewno nie będzie uczulona, tj. małpkę.
No i rozwikłamy wraz z dziećmi zagadkę tajemniczego „turkotania” w dębowej koronie.
Bardzo lubię tę serie i z wielką chęcią do niej wracam. To już 4 tom przygód przesympatycznej czwórki młodych bohaterów . Polecam i oceniam 8/10.

Kolejny tom serii przygód Amelii i Kuby oraz ich rodzeństwa.
No i rozwikłamy wraz z dziećmi zagadkę tajemniczego...

Amelia i Kuba to cała seria książek Rafała Kosika, który napisał m.in. bestsellerową serię "Felix, Net i Nika". Dzięki niej rozpoczęła się moja kolejna przygoda z czytaniem ponieważ po za nią przeczytałam także inne książki autora. Jest to przygodowa, ciekawa książka (moim zdaniem) nie tylko dla dla dzieci. Mimo iż lekko wykraczam po za wiek przydzielony do niej dalej ją czytam i z niecierpliwością czekam na następne tomy.

Opowiada o nich o kolejnych przygodach tytułowych bohaterów, ale także ich rodzeństwa - sześcioletniej Mi oraz dziesięcioletniego Alberta z zespołem Aspergera. Tym razem dzieci próbują ocalić stary dąb na podwórku apartamentowca.

Książka z wybitnym poczuciem humory, wspaniałymi przygodami, masą wrażeń i napadów śmiechu. Polecam każdemu, niezależnie od tego czy ma dziewięć, czy trzynaście lat!

W tej książce Amelia i Kuba rozwiązali kolejną zagadkę. Uratowali przed wycięciem stary dąb, który krył w sobie wielką tajemnicę. Jeśli chcecie wiedzieć jaką, przeczytajcie tę książkę :))

Dziwny szelest nawiedza koronę dębu. Tajemnica co to jest, staje się jeszcze głębsza. Ale to nic w porównaniu co się dzieje w zoo.

Dla wszystkich fanów Fistaszków zapraszam http://lubimyczytac.pl/grupa/2148/fanklub-charlesa-m-schulz

„Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony” to rewelacyjna książka, która porusza problemy, z jakimi muszą się zmierzyć dzieci w świecie dorosłych. Jest to współczesna powieść dla dzieci, która bawi, uczy, a przede wszystkim określa najważniejsze wartości: przyjaźń, szacunek, odpowiedzialność i zrozumienie dla drugiego człowieka. Myślę, że swobodnie można tę pozycję polecić całej rodzinie. Nie ma znaczenia wiek ani płeć, każdy będzie się przy niej świetnie bawił. Dla nas były to niezwykłe chwile, które przeżywaliśmy razem z małymi bohaterami. „Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony” to z całą pewnością pozycja warta polecenia, ponieważ porusza wciąż aktualny problem, jakim jest ochrona środowiska. Drzewa rosną bardzo powoli, a człowiek bezmyślnie, niemal w jednej chwili potrafi to wszystko zniszczyć… Gorąco polecam!

była ddoośśćć fajna

była ddoośśćć fajna

afał Kosik zadebiutował literaturą dla dorosłych, jednak z biegiem czasu zajął się również książkami dla najmłodszych czytelników. Aby dziecko zainteresować daną książką musi ona spełnić wiele oczekiwań. Powinna być przede wszystkim ciekawa i intrygująca. Myślę, że z całą pewnością do takich należy „Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony”. Na samym początku poznajemy głównych bohaterów, czyli dwójkę jedenastolatków i ich rodziców. Każda z tych osób jest ciekawa i wyjątkowa. Amelia, to wrażliwa na piękno przyrody dziewczynka, której pasją jest fotografia. Zawsze ma wiele pomysłów, które wprowadza w życie. Jest wielką marzycielką. Jej brat Albert ma 9 lat i zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Autor zwraca uwagę na to schorzenie i stara się je wyjaśnić. Wiele lat temu dzieci z tą chorobą były napiętnowane i niemal całkowicie wykluczone ze środowiska swoich rówieśników. Dziś, gdy medycyna poszła naprzód i znacznie więcej wiadomo na temat niektórych chorób, znacznie częściej mówi się o tym, jak sobie z tym radzić. Dzieci z zespołem Aspergera w końcu mają szansę na rozwój osobisty i spełnienie swoich marzeń. Po prostu żyć, jak inne dzieci. Nikt nie powinien być odrzucony za to, że jest chory lub po prostu inny. Poznając przygody dzieci możemy dowiedzieć się na czym polega choroba Alberta, jak radzić sobie w świecie dzieci i dorosłych. Poznajemy jego odczucia i spostrzeżenia. Poznajemy również rodzinę Rytlów, Kubę, Mi i ich rodziców. Kuba to chłopiec w wieku 11 lat. Wciąż poszukuje nowych przygód. Konsekwentnie dąży do postawionego celu. Chce rozwiązać tajemnice starego dębu, który rośnie na dziedzińcu apartamentowca zwanego zamkiem. Na trop tej niezwykłej tajemnicy wpada Kuba, kiedy w gorący, wakacyjny dzień na drzewo ucieka kotka sąsiadki Gomułka. Pośród gałęzi dębu chłopiec znajduje rzeczy, które nie powinny znajdować się na drzewie. Jeszcze bardziej zaintrygował go fakt, iż nagle ze starej sosny spadło jabłko. szystkie te niezwykłe okoliczności jeszcze bardziej pobudzają wyobraźnię chłopca i mobilizują go do działania. Kuba z najdrobniejszymi szczegółami obmyślił plan i zastanawia się, jak może mu w tym pomóc jego młodsza siostra i jej inteligentna przyjaciółka szympansica Szympa. Mi, to bardzo wesoła, rezolutna i delikatna dziewczynka. By zrozumieć trudne słowa, jakimi porozumiewają się dorośli, notuje je w swoim zeszyciku. Jest bardzo elokwentna, dociekliwa i konsekwentna w swoim postępowaniu. Czwórka bohaterów realizuje plan wejścia na wielkie drzewo, jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Niestety, znajduje się grupa mieszkańców zamku, którzy chcą ściąć ten piękny i okazały dąb. Dzieci nie mogą na to pozwolić i planują zapobiec temu przedsięwzięciu. Zdają sobie sprawę, że oprócz tego, że dąb ma wiele swoich tajemnic, rósł w tamtym miejscu aż dwieście lat, dając schronienie zwierzętom i przyjemny cień roślinom. Po wielu perypetiach udaje im się uratować drzewo. Kuba wraz z przyjaciółmi wspina się po wykonanej samodzielni drabinie na wierzchołek dębu. Wraz z Amelią i jej bratem odkrywają tajemnicę drzewa, podczas gdy siostra Kuby zmuszona jest zrezygnować ze wspinaczki na sam szczyt. To, co widzą przerasta ich najśmielsze oczekiwania. Widzą misterną konstrukcję domku na drzewie, połączonego wieloma mostami. Oniemieli z zachwytu. Oprócz głównych postaci czytelnik poznaje również innych mieszkańców apartamentowca, między innymi szalonego naukowca, zgryźliwą sąsiadkę z kotem i Emila, który też jest bardzo istotną postacią. Poza tym książka uzupełniona jest ciekawymi i śmiesznymi ilustracjami w formie prostych rysunków. Napisana została w bardzo ciekawy, prosty i bardzo przystępny sposób. Poznając losy bohaterów, z niecierpliwością wyczekuje się, co, przyniesie następny rozdział. Często zastanawiamy się, jak skończy się ta historia, czy dzieci poradzą sobie z problemami, które są tak lekceważone przez dorosłych. Autor porusza w książce problemy, z jakimi muszą się zmierzyć dzieci w świecie dorosłych. Jest to współczesna powieść dla dzieci, która bawi, uczy, a przede wszystkim określa najważniejsze wartości: przyjaźń, szacunek, odpowiedzialność i zrozumienie dla drugiego człowieka. Myślę, że swobodnie można tę pozycję polecić całej rodzinie. Nie ma znaczenia wiek ani płeć, każdy będzie się przy niej świetnie bawił. Dla nas były to niezwykłe chwile, które przeżywaliśmy razem z małymi bohaterami. „Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony” to z całą pewnością pozycja warta polecenia, ponieważ porusza wciąż aktualny problem, jakim jest ochrona środowiska. Drzewa rosną bardzo powoli, a człowiek bezmyślnie, niemal w jednej chwili potrafi to wszystko zniszczyć… Gorąco polecam!

Książka genialna dla młodych osób

Książka genialna dla młodych osób

Czwórka zwariowanych dzieciaków znów stawia czoło przygodzie. Tym razem przyjdzie im się zmierzyć z bezwzględnymi drwalami, którzy chcą ściąć ukochane drzewo dzieciaków, na którym lubią spędzać czas. Bohaterowie są zdeterminowani, by ocalić stary dęb, zwłaszcza że skrywa on pewną tajemnicę. Co z tym wspólnego ma szympansica Szympa, innowacyjny dron i kurtka niewidka?

Rafała Kosika znam już z wcześniejszych przygód Amelii i Kuby oraz serii o Felixie, Necie i Nice. Ogromnie się cieszę, że powstają tego typu książki dla dzieci i młodzieży, są ciekawe, zabawne, pouczające. Lekkie pióro, adekwatne do treści rysunki Jakuba Grocholi oraz duża czcionka sprawiają, że książkę czyta się nad wyraz szybko. Bardzo spodobało mi się to, że trudniejsze wyrazy są wytłumaczone w przypisach. Nawet ja dowiedziałam się czegoś nowego. Wiem już, czym jest „kocapierz”.

Prócz głównych postaci, czytelnik ma okazję poznać również innych mieszkańców apartamentowca, między innymi: zgryźliwą starszą panią, szalonego naukowca oraz oryginalne zwierzaki. Narracja przedstawiona jest nie tylko z perspektywy tytułowej Amelii i Kuby, ale również ze strony innych osób, dzięki czemu możemy poznać myśli chłopca z zespołem Aspergera czy sześcioletniej Mi, która jest urocza, w swojej dziecięcej naiwności.

Autor zwraca szczególną uwagę na zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób, zrozumienie innych jest bardzo istotną sprawą. Książkę kieruje gównie do dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat, chce nauczyć ich postrzegania rzeczywistości z perspektywy różnych osób. W swej twórczości uwzględnia problemy współczesnych dzieci. Jego powieści bawią, uczą i odwołują się do zagadnień takich jak przyjaźń, odpowiedzialność oraz dobre maniery.

Nie można zapomnieć również o poruszanym problemie ochrony przyrody. Ostatnio gorący jest temat wycinki drzew, choć autor, pisząc tę książkę rok temu, nie mógł wiedzieć, że tak właśnie będzie. Ochrona walorów krajobrazowych, utrzymanie trwałych procesów ekologicznych, kształtowanie właściwych postaw, zachowanie dziedzictwa geologicznego – tak łatwo machnąć na wszystko ręką, a nasze postępowanie ma wpływ na przyszłość, dlatego dzieci powinny od najmłodszych lat nauczyć się dbać o naturę.

Albert – dziewięcioletni brat Amelii nieprzypadkowo ma zespół Aspergera. To kolejna rzecz, na którą Rafał Kosik zwraca uwagę. Dawniej dzieci z tą chorobą były wykluczane ze środowiska swych rówieśników, dziś dzięki postępowi medycyny, te nierzadko inteligentne dzieci mają szansę rozwinąć swe zdolności. Nikt nie powinien być odpychany czy wyśmiewany ze względu na rzeczy, na które nie ma wpływu. Czytając powieści takie jak „Tajemnica dębowej korony”, dziecko może dowiedzieć się, na czym polega ta choroba.

Polecam Wam zarówno tę powieść, jak i inne książki dla dzieci i młodzieży, które wyszły spod pióra Rafała Kosika. Pisarz w umiejętny sposób potrafi połączyć ciekawą, zabawną historię z elementami nauki. Z przyjemnością w przyszłości pokażę jego książki swoim dzieciom.

1934

Rafał Kosik to pisarz znany przede wszystkim z doskonałego cyklu przygodowego dla młodzieży. Oczywiście chodzi tutaj o perypetie Feliksa Neta i Niki. Oczywiście, to nie jedyne jego dzieła. Całkiem sporo opowiadań, książki dla dorosłych, czyli pełne koło można by powiedzieć. Całkiem niedawno wydał również cykl dla młodszych czytaczy. Amelia i Kuba, bo taki tytuł ma ten cykl, opowiada o zwariowanych zdarzeniach, jakie są udziałem tej dwójki ich rodzeństwa i przyjaciół. To co miało być tylko jednorazową odskocznią doczekało się właśnie piątego tomu.

"Tajemnica dębowej korony", to historia potężnego i wiekowego drzewa które skrywa niejedną tajemnicę. Gdy okazuje się, że ktoś pragnie aby roślina zniknęła z powierzchni ziemi dzieciaki ruszają na ratunek. Przy okazji dowiadują się pewnych rzeczy o samych sobie, oraz znajdują coś, co raczej nie jest wytworem natury. Przekonajcie się sami.

Pisarz ten przede wszystkim darzy wielką sympatią swoich bohaterów, co widać na każdym kroku. Książka aż iskrzy się humorem, nie brakuje także chwil grozy. Autor przemyca także, pod pozornie prostą fabułą takie wartości jak przyjaźń, czy empatię dla drugiego człowieka. Dzieci powinny być zachwycone. A i ja przeczytałem ten z radością. Polecam, zachęcam do lektury.