Mały, Duży i czary

Okładka książki Mały, Duży i czary Agata Matraś
Okładka książki Mały, Duży i czary
Agata Matraś Wydawnictwo: Wydawnictwo TADAM Cykl: Mały i Duży (tom 2) Seria: Mój pierwszy komiks komiksy
20 str. 20 min.
2017-01-01
2017-01-01
20 min.
komiks literatura dla dzieci

Jak się jest małym to ma się zupełnie inne problemy niż duzi. Mały i Duży dokładnie o tym wiedzą. W drugiej propozycji, czyli „Mały, Duży i czary” dzieci mogą poznać, że pieczenie ciasta jest całkiem magicznym zajęciem. Obrazki w tych książeczkach bywają wprawdzie czasem chaotyczne, ale właśnie tak niekiedy jest jak się chce kogoś rozweselić lub samodzielnie wyczarować ciasto z malinami.
Więcej na: https://konfabula.pl/najciekawsze-komiksy-dla-dzieci-tadam/

Jeśli czasem zaglądacie na bloga Zaczytanej, znacie już z pewnością niewielkoformatowe komiksy z sympatycznymi, zwierzęcymi bohaterami. Dziś recenzja kolejnych dwóch – o Małym, Dużym i ich przygodach.

„Mały, Duży i chmura” to opowieść o tym, jak czasem rzeczy nieistotne potrafią popsuć humor, jeśli zanadto się na nich skupimy. Zajęci czymś innym nawet byśmy ich nie dostrzegli, ale gdy w oczy zagląda nuda, z równowagi jest nas w stanie wyprowadzić najmniejszy drobiazg. Na przykład chmura. Nieładna, to fakt. Czarna, pewnie zwiastująca deszcz. Ale to wciąż tylko chmura! Duży stał się jednak przez nią smutny. Zamiast ignorować niechciane zjawisko pogodowe, uparcie się w nie wpatrywał, zatapiając w coraz większym smutku. Na szczęście Duży ma przyjaciół, którzy pomogą w potrzebie, a przynajmniej spróbują. Niestety, im bardziej starali się przepędzić chmurkę, tym bardziej ona tam była. Rozwiązanie problemu przyniosła Pani Noc – tak proste, a jednak nie zawsze oczywiste. Przegonić trzeba nie chmurkę, ale nudę! I co, od razu lepiej?

W „Małym, Dużym i czarach” będzie z kolei prawie (to słowo klucz!) magicznie. Nasi bohaterzy marzą o pysznym, cieplutkim i pachnącym cieście malinowym (a kto o nim nie marzy?). Proszą zaprzyjaźnioną wróżkę, aby wyczarowała je dla nich. Pewnie, że mogłaby to zrobić, ale…czy nie lepiej, żeby wyczarowali je sami? Duży niczego nieświadomy wykonuje kolejne polecenia z książki kucharskiej, wymawiając przy tym słowa prawdziwych zaklęć. W końcu udało się – wyczarował wymarzony torcik! Tylko czy aby na pewno to zasługa magii? :)

Przyjemnie zilustrowane, ze szczyptą humoru, dostosowane gabarytowo do małych Czytelników – to cechy wspólne wszystkich komiksów Wydawnictwa TADAM, które do tej pory miałam przyjemność zrecenzować. Dobrze mieć taką kolekcję na półce w pokoju dziecięcym. Polecam i Wam.

zaczytana.com.pl

Mały to trochę taki szefunio, a Duży to prawdziwe gapcio =) Myszka i Hipcio, duet wyborny, który gwarantuje ubaw po pachy i kupę zabawy.

Mały, Duży i czary zaczynają się od wielkiego, głośnego "Brooooooooom" wydobywającego się z brzucha Dużego =)

Bo Duży może i jadł niedawno śniadanie, ale jego brzuszek jest... no właśnie – duży i ma ochotę na ciasto z malinami. Sęk w tym, że ani Duży, ani Mały takiego ciasta robić nie potrafią. I tutaj wpada im do głowy pomysł całkiem odlotowy. Leśna Czarodziejka na bank potrafi wyczarować pyszniutkie, słodziutkie ciasto z malinkami leśnymi. Owszem, umie, ale Leśna Czarodziejka jest przekonana, że Duży potrafi wyczarować ciasto całkiem sam! Czy ma rację? Czy Duży z pomocą Małego będą w stanie posłużyć się prawdziwymi czarodziejskimi zaklęciami??? Nie uwierzycie jaki będzie finał tej historii! =)

Mały, Duży i czary to genialna propozycja dla najmłodszych. Dziecko w całości angażuje się w odtwarzanie przygód Dużego. Wraz z bohaterami wędruje po lesie, szuka malin i na głos wypowiada zaklęcia, skacze na jednej nodze i wykonuje masę magicznych czynności. Dziecko się bawi i uczy, bo zabawne rymowanki wpadają i jednym i drugim uchem i już w dziecięcej główce zostają.

Zabawne, pełne ekspresji i dźwięków rysunki stanowią doskonałe uzupełnienie tej magicznej–niemagicznej historii.

A dla rodzica? Przede wszystkim przekaz. Przepiękny morał płynący z tej z pozoru banalnej historii. No bo magia, bo zaklęcia... a koniec taki magiczny w swej prostocie. Ta historia jest wspaniałą podstawą do otwarcia dyskusji o tym, że wszytko może się udać, jeśli będziemy się angażować. Że nie wolno się poddawać, tylko uwierzyć w sobie i w swoje umiejętności.

Aby nasze dziecko jak najwcześniej odkryło uroki i magii ukrytej w książce potrzebne są publikacje idealnie koncentrujące dziecięcą uwagę. I na treści i na grafice. Propozycje Wydawnictwa TADAM idą o krok dalej. Dziecko nie tylko skupia się na treści, podziwia rysunki... ale wykonuje bardzo istotne zadania, które pomagają bohaterom książeczek uporać się z problemem tudzież wykonywanym zadaniem. Dziecko recytuje, podskakuje, dmucha, macha. Ale przede wszystkim: przekaz i wnioski z czytanej historii dziecko potrafi wyciągnąć samo – "po co się złościć, skoro można się uśmiechać", "ja tez bym tak potrafił".

Książeczki z przygodami Małego i Dużego pochodzą z serii Mój pierwszy komiks i w cudowny sposób zaszczepiają, już od najmłodszych lat, miłość do książek i radość ze spędzania czasu na wspólnym czytaniu fascynujących przygód sympatycznych bohaterów.

Serdecznie polecam!

Jakże się cieszę, że Agata wypływa na szersze komiksowe wody i wydaje coraz więcej książek! Komiksy dla najmłodszych to jest strzał w dychę! Wiecie, dla dzieci już nieco większych jest tego przecież sporo: kucyki Pony, Smerfy, Tytus, Tintin, dla maluszków zaś luka.

Tę lukę właściwie już zapełniono. Jest "Mały i Duży", jest "Pani detektyw Sowa"; wydane tak, że można dać dziecku do ręki i nie obawiać się że pognie czy obślini kartki. No, z tym obślinaniem w tym konkretnym przypadku to jednak trzeba się obawiać, bo jeśli mowa o placku z malinami, to sama się ślinię.

"Mały, Duży i czary" to bardzo wesoły komiks z mnóstwem zabawnych wierszyków. Przesłanie dydaktyczne też tam jest, ale podane w tak dyskretnej i nienachalnej formie, że kłaniam się przed Agatą. Też nie lubisz łopatologicznych morałów, co?

Rysunki są świeże, kolorowe, pełne uroczych szczegółów (robak!) i opisów. Musiałam Mariance szczegółowo wskazywać, co mówi każdy ptak, w panice uciekający z drzewa. Dredy u Czarodziejki - bingo!

Polecam, no jasne że polecam, bo moim dzieciom się podobało.

Hipopotama nachodzi chętka na ciasto z malinami. Zastanawia się, jak można je wyczarować. Mały radzi, żeby zapytać Leśną Czarodziejkę. Tajemnicza, uśmiechnięta pani z przyjemnością pomaga bohaterom. Ale zamiast czarować samodzielnie, zachęca do tego Dużego, podpowiadając mu odpowiednie zaklęcia. Tak naprawdę te czary to nic innego, jak nauka gotowania i sposób na pokazanie dzieciom, że ciasto nie bierze się znikąd, nie pojawia się magicznie na stole. Ciasto trzeba przygotować. Zebrać owoce, wymieszać odpowiednie składniki, przygotować formę i upiec w piekarniku. Duży i Mały ani się obejrzeli i ciasto było gotowe! Cóż to za radość i duma, że potrafili niemal samodzielnie wyczarować ulubione ciasto z malinami. Kulinarna magia jest dla każdego – i Małego, i Dużego! Ale zaklęcia trochę się hipciowi pomieszały, przez pomyłkę pojawił się gdzieś szpinak… Czy ciasto na pewno wyszło tak, jak powinno? Resztę doczytajcie sami.

Pełna recenzja na moim blogu: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2017/06/maly-duzy-i-komiks-matras.html

Druga część przygód sympatycznego duetu, Małego i Dużego, bawi jeszcze bardziej. Ciekawa kolorystyka, do której coraz bardziej się przekonuję, dopracowane ilustracje i dużo humoru, to główne zalety tej niewielkiej książeczki. Tajemnicze zaklęcia magiczne wywoływały u mojego syna, prawdziwe salwy śmiechu... Co mnie cieszy, podobno trzecia część już niebawem :)

• Komiks
  • 2019 Przeczytane z dzieckiem