Lecz się jedzeniem. Diety do zadań specjalnych

Okładka książki Lecz się jedzeniem. Diety do zadań specjalnych Haylie Pomroy
2016-10-12
2016-10-12
Małgorzata Załoga
dieta medycyna alternatywna poradnik

Okładka książki Dieta przyspieszająca metabolizm. Jedz więcej i chudnij szybciej Eve Adamson, Haylie Pomroy
Dieta przyspie... Eve Adamson, Haylie...

Jedno z większych odkryć tego roku. Książka z początku przegadana, jak wszystkie amerykańskie produkcje. Ponad sto stron o tym, że warto zdrowo się odżywiać. Spoko. Jednak, kiedy wreszcie Autorka przechodzi do konkretów, dostajemy porcję bardzo sensownej wiedzy. Konkretne plany żywieniowe oparte o zestaw produktów zalecanych z poszczególnych grup dla określonych jednostek chorobowych (a nie kolejne nierealistyczne jadłospisy),takich, jak zespół metaboliczny, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, zaburzenia nastroju czy choroby autoimmunologiczne. Podana ilość w porcji i schematy, jak komponować poszczególne posiłki stanowią proste w zastosowaniu narzędzie dla osób, które chcą zastosować dietoterapię. Test dolegliwości pomoże określić, którym problemem powinniśmy się zająć najpierw. Osobiście przekonuje mnie to, że zaproponowane w tej książce plany żywieniowe zgadzają się z nowoczesną wiedzą, którą znajduję w opracowaniach lekarzy, do których mam zaufanie. Minusem jest brak adaptacji kulturowej, czyli produkty niedostępne na polskim rynku i przykłady przepisów nie z naszej strefy kulturowej. Ale i tak dużo można z tego wyciągnąć.

Ciekawa rzeczowa. Gdy moi znajomi zaczynają marudzić na ból brzucha, złe samopoczucie albo problemy ze snem, mówię: Lecz się jedzeniem! I odsyłam do tej książki :)

Choć nie czytałam światowego bestsellera, jakim jest Dieta przyspieszająca metabolizm autorstwa Haylie Pomroy, to jednak chętnie sięgnęłam po jej inną – ponoć już 4 książkę, Lecz się jedzeniem. To kompleksowa pozycja, której celem jest przedstawienie podstawowych zasad diety dostosowanej do 7 różnych schorzeń. W związku z tym, że ostatnio dietetyka stała mi się niezwykle bliska i szkolę się w tej tematyce tak, aby kiedyś mieć takowy zawód w ręku, to nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że rozwijam się w tej dziedzinie, wyszukuję różnego rodzaju nowinki i doniesienia oraz sięgam po każdą książkę, która dietetyki dotyczy.
Pozycja ta została podzielona na kilka zasadniczych części. Wstęp prezentuje krótką historię życia autorki i wyjaśnia dlaczego zajęła się ona wpływem odżywiania na ludzkie zdrowie. Tam okazuje się, że sama borykała się od dziecka z wieloma problemami. Momentami wydawało mi się to wręcz przesadzone i absurdalne, ale kto wie – może faktycznie cierpiała na tyle schorzeń. Może każdy z nas cierpi na wiele różnych dolegliwości, ale jakoś specjalnie nie przywiązujemy do tego wagi, nie diagnozujemy się. Pierwsza część z kolei to takie wprowadzenie do całości – dowiadujemy się co nieco o tym, co jest receptą na zdrowie, o tym, że każdy ma inny metabolizm i możemy regulować swoje geny, o tym, że należy słuchać swojego ciała. To dosyć proste elementy, z którymi spotkałam się już nie raz, ale pozytywną rzeczą jest to, że autorka nie cofa się do oczywistości takich jak unikanie fast foodów czy przetworzonej żywności. Z tego, że jest to niezdrowe, każdy prawdopodobnie zdaje sobie sprawę.
Kolejne części prezentują już diety, a właściwie zasady prawidłowego odżywiania dostosowane do każdego zaprezentowanego schorzenia. W moim odczuciu największy nacisk został położony na dolegliwości trawienne oraz zespół chronicznego zmęczenia, ale to nie wszystko. Autorka porusza również tematykę problemów takich jak zaburzenia hormonalne kobiet i mężczyzn, stan podwyższonego cholesterolu i zaburzenia metabolizmu tłuszczów, zmiany nastroju zaburzenia na tle nerwowym, cukrzyca czy spadek odporności. Każdy taki rozdział jest napisany zgodnie z pewnym konkretnym i przejrzystym schematem. Na początek leci krótka diagnostyka, której możemy dokonać sami, ale wiadomo – czasami i z tym przesadzamy. Następnie otrzymujemy jasne wskazówki dotyczące odżywiania, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jakie produkty stosować oraz przykładowy jadłospis z przepisami.
Świetną sprawą jest również to, że autorka do każdego schorzenia podaje przykładowe ćwiczenia i mówi, jaki trening będzie najbardziej odpowiedni. Nie stroni również od zaprezentowania naukowej strony problemu oraz od konsultacji lekarskich, głównie bazując na morfologii krwi, z której wiele można wyczytać, o ile zwróci się uwagę na konkretne parametry. Cieszy mnie fakt, że wspomina o epigenetyce i potrafi zmotywować czytelnika w rzetelny sposób. Nie owija w bawełnę, tylko prezentuje prawdę, choć przyznaję, że niektóre zalecenia kłócą się z tym, co jest mi znane, ale wiadomo – ile ludzi tyle szkół i opinii. Przykładowo, sama nie preferuję jedzenia owoców w godzinach popołudniowych czy wieczornych, natomiast Haylie Pomroy zaleca to w jednym ze swoich systemów żywieniowych.
Lecz się jedzeniem to dobra i rzetelna pozycja, po którą mogą sięgnąć nie tylko dietetycy, ale każdy, kto interesuje się zdrowym odżywianiem i wierzy, że jedzenie może być lekarstwem. Na końcu książki znajduje się podsumowanie i zbiór podstawowych składników dopasowanych do każdego zaburzenia, więc zawsze, gdy nam się coś zapomni, to nie musimy szukać w samym tekście, a wystarczy, że zerkniemy na ostatnie strony. Ogółem jestem zadowolona z lektury i wierzę, że ta pozycja przyda mi się w dalszym życiu – czy to w pracy, czy gdy mnie lub kogoś bliskiego spotka jakiś problem zdrowotny. Dlatego polecam!

www.bookeaterreality.blogspot.com

Haylie Pomroy zaprasza na książkowy posiłek, podczas którego pokazuje co i jak jeść, aby pozbyć się dokuczliwych dolegliwości lub wyleczyć się z choroby. Całkiem ciekawa to uczta, chociaż przy przystawce autorka trzyma gości zdecydowanie zbyt długo.

Tak, myślę, że wiele można dowiedzieć się od Haylie Pomroy. Niezależnie od tego, czy cierpicie na jedną z wymienionych na okładce dolegliwości, czy po prostu chcecie zmienić coś w swoim odżywianiu na lepsze. Ta kobieta wie, o czym pisze. Autorka daje konkretne rozwiązania, przedstawia plany żywieniowe, listy produktów, które pomogą nam na drodze ku zdrowiu i dzieli się z nami przykładowymi przepisami na pyszne dania. Nie skupia się jednak wyłącznie na jedzeniu, podkreśla istotę współpracy z lekarzami (choć polskie realia mogą znacznie odbiegać od wersji przedstawionej w książce),kładzie nacisk na ruch i sport, wyjaśniając jakie rodzaje aktywności będą najwłaściwsze przy naszych dolegliwościach, zajmuje się także odpoczynkiem i snem.

Całą recenzję przeczytasz tutaj:

• Rok 2016
  • Popularnonaukowe, podręczniki
  • LEGIMI
  • Kindle
  • Woblink

Dodaj cytat z książki Lecz się jedzeniem. Diety do zadań specjalnych