Rotmistrz Pilecki - raporty z Auschwitz

historia
Capital
2016-01-01
2016-01-01
rotmistrz Witold Pilecki historia II wojna światowa Auschwitz holokaust obóz koncetracyjny

Witold Pilecki napisał "Raporty" specyficznym językiem, dlatego nieraz trudno się je czyta, w niektórych momentach były dla mnie niezrozumiałe.
Wydawało mi się, że sięgając po jego książkę, poznam kolejną historię więźnia obozu, inny punkt widzenia z wielu, które do tej pory poznałam. A tak naprawdę dowiedziałam się czegoś nowego - wstrząsającego i smutnego - zwłaszcza na końcu.

Jestem wstrząśnięta, poruszona do granic... ale nie obozowym piekłem, ale tym jak nasza "nowa lepsza władza" wzgardziła wielkim Bohaterem jaki był rtm. Pilecki. Wczoraj skończyłam jego raporty a nadal nie mogę przestać o tym myśleć, czuję wzburzenie, nie godzę się na takie zakończenie jego historii. Nie!
Chociaż początkowo ciężko było mi przyzwyczaić się do maszynowej czcionki, to z czasem zagłębiając się w te straszne historie, opisane bardzo dokładnie i z jak najmniejszą dozą emocji, szło mi bardzo szybko.
Krążą pogłoski, że MEN chce wprowadzić Raporty do kanonu lektur. Osobiście uważam to za genialny pomysł, ponieważ mimo posiadania już sporej wiedzy o obozach, to ta pozycja wniosła dużo do mojej wiedzy. Książka jest napakowana do granic ważnymi faktami, tragedią milionów o której należy pamiętać, bo to nasz obowiązek.
Raporty są wstrząsające od początku do końca, ale jednak ostatnie strony, tzw. Grypsy wgniotły mnie w ziemię, gdy Pilecki przebywając po wojnie w niewoli wie co go czeka, był gotowy na śmierć.
I takiego bohatera zabrała nam nowy, "wyzwolona" władza, nawet nie jest do końca wiadomo gdzie spoczywa by móc zapalić znicz czy złożyć symboliczną różę.

Chociaż początkowo ciężko było mi przyzwyczaić się do maszynowej...

To powinna być lektura szkolna.
Bohater, mistrz organizacji, oraz wybitny Polak.
Kto nie czytał niech szybko nadrobi zaległości.

To powinna być lektura szkolna.
Bohater, mistrz organizacji, oraz wybitny Polak.
Kto nie czytał niech szybko nadrobi zaległości.

Niezwykła książka.Historia wybitnego człowieka.Bohatera Narodowego,o którym tak mało się mówi,walczącego o Polskę.Polecam przeczytać.

Raport z piekła spisany ręką dobrowolnego uczestnika ponurego spektaklu dehumanizacji i bezinteresownego okrucieństwa. Uderzający jest chłodny dystans z jakim autor opisuje dantejskie sceny odbywające się w KL-ach, wolę przetrwania i prawdę o ludziach pozbawionych jakichkolwiek hamulców społecznych, które znamy na co dzięń.

Dlaczego nie uczono mnie w szkole o Pileckim? Dlaczego nie uczono mnie w szkole o Żołnierzach Wyklętych? Dlaczego nie uczono mnie w szkole o Wołyniu?

Trudno jest oceniać tego rodzaju literaturę. To nawet nie jest literatura faktu, tylko to są słowa, które wyszły spod pióra samego rotmistrza. Nie będę pisała na temat wrażeń obozowych. Na podstawie tego w jaki sposób pisał Pilecki, można stwierdzić, że był wielkim patriotą przez duże "P". Takich ludzi nie ma już dziś. Przedkładał dobro ojczyzny ponad własne, ponad swoją rodzinę. Jego słowa świadczą o wielkiej roztropności, mądrości, męstwie. Bardzo przejmował i troszczył się o ludzi, na których mu zależało.

Niezwykły Bohater który dobrowolnie trafił do Auschwitz i przeżył to piekło opisuje codzienny koszmar z jakim zmagali się więźniowie NIEMIECKICH obozów koncentracyjnych !!!!!!

Lektura obowiązkowa.

Lektura obowiązkowa.

Sięgnęłam po tę książkę wyłącznie po to , aby poznać bliżej osobę rotmistrza , którego objęła dekomunizacja mojej ulicy. Polecam ,teraz z całą pewnością mogę powiedzieć że jestem dumna z tej nazwy. Książka mnie zachwyciła a nawet doprowadziła do śmiechu jak oszukiwali nazistów.

Dwa zastrzeżenia do wydanie , czcionka stylizowana na maszynopis nieprzyjemna ,pragmatycznie odradzam wszystkim czytania pierwszego raportu , który jest uboższą wersją tego co znajdziemy później .
Sam raport jest świetnie napisany czyta się go niczym dobrą powieść , zachwyca erudycja Witolda Pileckiego obawiałem się trochę ,że moje wyobrażenie zderzy się z prostym żołnierzem polski operującymi prostym słownictwem myliłem się . Dla osób zainteresowanych tematyką holocaustu , obozów śmierci , czy samą postacią Witolda lektura obowiązkowa.

Dodaj cytat z książki Rotmistrz Pilecki - raporty z Auschwitz

Ciekawostki historyczne

| 2022-06-24
Wielki Cyrk
Pierre Clostermann mógł umrzeć na wiele sposobów. To jednak jego przeciwnicy po walkach powietrznych rozbijali się o ziemię w...
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą.
XIX wiek | 2022-06-24
Tajemnica Heleny Konopnickiej
Maria Konopnicka wyparła się chorej umysłowo córki. Żałowała, że dziewczyna… nie odebrała sobie życia. Co stało się z „wyrodną”...
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
Bracia od których pochodzi termin bliźnięta syjamskie.
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-06-23
Historia szczepionki na ospę
Krowa, genialny lekarz i trochę szczęścia – tyle wystarczyło, by dokonać przełomu w medycynie. Pod koniec XVIII wieku w Anglii...
Paweł Filipiak
Czytaj więcej
Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się...
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Ten wybitny pianista poświęcił życie i karierę walce o niepodległość. To właśnie Ignacy Jan Paderewski zapewnił poparcie Amerykanów...
Maria Procner
Historia najnowsza | 2022-06-21
Ludowa magia w Bieszczadach
Kacze mydło, pogańskie rytuały i szeptuchy… Można odnieść wrażenie, że w bieszczadzkich wioskach na pograniczu ukraińsko-polskim...
Krzysztof Potaczała
Druga wojna światowa | 2022-06-21
Nalot, który miał złamać Wielką Brytanię
7 września 1940 roku w piękny upalny dzień Londyn stracił swoją nietykalność. Trzecia Rzesza rozpoczęła operacje Blitz, pierwszym...
Erik Larson