Obłęd, tom 1: Tropiony i osaczony

literatura piękna
Państwowy Instytut Wydawniczy
1980-01-01
1980-01-01

Od samego początku uderza komediowość opisanych sytuacji. Oglądamy rzeczywistość wewnętrznym okiem głównego bohatera, który ocenia na bieżąco czyhające na niego zagrożenie. Wraz z postępem narracji dynamika myśli wzrasta zupełnie jak w filmie sensacyjnym. Możemy mówić o równym podziale akcji i przemyśleń autora. Biorąc pod uwagę uczciwość w prezentowaniu swoich najgłębszych sekretów, mogę stwierdzić, że jest to ważna (dla mnie), jak i odważna książka. Jerzy Krzysztoń jawi nam się jako obieżyświat umysłowy, cechuje go bystrość porównań oraz wiedza na temat funkcjonowania życia z najdalszych zakątków świata. Gdy do tego dodamy bogaty, dziennikarski język polski, wyjdzie zabawny, nużący, frustrujący (w nieprzypadkowej kolejności) komediodramat. Nie ma nic dla mnie piękniejszego niż odkrycie własnych myśli, a najbardziej tych nikczemnych, dlatego tę lekturę będę miał sobie za wzór. Nie zapamiętam na pewno początkowego humoru ani ostatecznej grozy, lecz największy atut, jakim jest prowadzenie narracji w postaci rozmowy z własnym ja, która jak dotąd nie dominowała w żadnej z przeczytanych przeze mnie książek.