Pod niebem Flandrii

Kagero
1995-01-01
1995-01-01
lotnictwo Udet Richthofen

"Pod niebem Flandrii. Kroniki wojenne nr 11"

Bezapelacyjnie najlepsza cześć serii!!!
Autorem jest ten Bodensschatz - adiutant TEGO Richthofena!! Tematem książki są powietrzne zmagania nad Flandrią między czerwcem 1917 a listopadem 1918 r. opisane z punktu widzenia jednego niemieckiego pułku myśliwskiego.

Znakomity, wybitny tekst. Znacząco dłuższy niż zwykle w tej serii, mimo to wart przeczytania od deski do deski - nawet kilkukrotnie. Relacja naocznego świadka, wzbogacona trafnie dobranymi tekstowymi cytatami z raportów i relacji innych naocznych światków wydarzeń. Relacja szczególnie cenna bo pochodząca od adiutanta "czerwonego barona" - czyli od osoby znającej fakty niemal tak dobrze jak sam "baron", a w wielu kwestiach nawet lepiej poinformowanej.

Tekst sam w sobie, wyrwany z kontekstu i pozbawiony oprawy jest wart co najmniej 7 gwiazdek. A oprawa jest i kontekst także!!

Co do oprawy: jak zwykle garść ciekawych historycznych fotografii. Wydawca (WRESZCIE!!) nie zapomniał o dodaniu mapki poglądowej - nie jest jakaś wybitna ale bardzo pomocna i potrzebna. W książce brak "tabelek" i "zestawień", za to jest "drobny druczek" . To właśnie wspomniane wcześniej cytaty z innych źródeł i relacje innych świadków/uczestników zdarzeń które sam Bodenschatz wybrał i przytoczył. Warto je uważnie przeczytać!!

Wreszcie najważniejsze: kontekst. W tym przypadku 90% kontekstu stanowi jedna ksiązka 7 cześć tej samej serii: "Dywizjon straceńców". Odpowiednio oprawiony pakiet tych dwu książek (mapki, tabele, mapki, szkice sytuacyjne pojedynków powietrznych i jeszcze raz mapki) stanowiłyby arcydzieło. Byłby to wybitny pod każdym względem stereoskopowy (czyli dający widzenie "przestrzenne" ) obraz zmagań powietrznych w czasie Wojny Światowej (pierwszej). Przy czym "Pod niebem Flandrii" zdecydowanie byłby "okiem wiodącym". (patrz: moja opinia o 7 części serii).

Dla czego zatem nie dałem kompletu gwiazdek?? Zabrakło mi nieco kilku dodatków które w XXI wieku mógłby bez trudu dodać wydawca:
1) rysunki sytuacyjne / schematy typowych wówczas manewrów powietrznych
2) rysunki najciekawszych potyczek / pojedynków powietrznych
3) szczegółowe mapy terenu zmagań
4) rysunki pól ostrzału samolotów, pionowy schemat zasięgu flaku, poziomy schemat linii frontu z uwzględnieniem charakterystyki dla lotnictwa (balony zwiadowcze, lotniska swoje i wroga, schematy systemów obronnych i logistyki)
Dużo?? W XXI wieku to raczej niewiele - to nawet nie połowa tego co dokonał tekstem i cytatami Bodenschatz w 1925 roku!!

Podsumowując: lubisz historię?? Przeczytaj tę książkę! Nie lubisz historii?? Przeczytaj TĘ książkę - właśnie tę: 11 część koronki wojennych "Pod niebem Flandrii".

Lubisz tylko romanse, a polityka i wojna cię brzydzi? Stos innych wartościowych ale ciężkich tomiszczy odpuść sobie a tę cienką książeczkę przeczytaj!! Nie odczujesz nudy ani "toporności". Czytanie tej książki sprawi Ci przyjemność - nawet gdy jesteś eteryczną romantyczką lub zakręconym fantastą!

"Pod niebem Flandrii. Kroniki wojenne nr 11"

Bezapelacyjnie najlepsza cześć serii!!!

Znakomity, wybitny tekst. Znacząco dłuższy niż zwykle w tej serii,...

Działania lotnictwa podczas I WŚ to nie tylko "Czerwony Baron", ale również Australijczycy na swoich Sopwith Camel. Możemy wczuć się w rolę pilota i poznać tajniki walki powietrznej i zestrzeliwania balonów obserwacyjnych.

• I wojna światowa
  • Lotnictwo