To, co bezcenne

Amber
2016-02-25
2016-02-25
Małgorzata Stefaniuk, Irena Kołodziej
zdrada spadek talent pasja tajemniczy obraz

„Jakie to okropne, że spotkał ją ten finałowy cios... Obraz, który z sentymentu pozostawił jej ojciec, nie był żadną rekompensatą za to, co zrobił.”
Véronique, pięćdziesięciodwuletnia dwa rozwódka, jest kochającą matką i oddana swoim trzem córkom. Jej spokojne życie wywraca do góry nogami śmierć jej byłego męża, z którym pozostała w dobrych stosunkach, choć według mnie w ogóle na to nie zasługiwał, ale dojedziemy do tego...
Zmarły zapisał w spadku jej i ich córkom dość duży, lecz nie spodziewały się, że po nim coś dostaną: renesansowy obraz tajemniczego autora, zrujnowany zamek na południu Francji, pieniądze, pozwalające
na realizację ich życiowych marzeń. Niestety dowiadują się o również o „brudnej i niemoralnej przeszłości” swojego „ojca”, która ma konsekwencje do teraz i odmieni życie głównych bohaterek...
Uważam, że była dobrą matką, naprawdę podczas lektury widziałam, że kocha swoje dzieci ponad wszystko i stawia je na pierwszym miejscu, za co ją podziwiam, mówiąc szczerze, jak tak spojrzeć w drugą stronę to dziewczyny nie za bardzo troszczyły się o swoją rodzicielkę, na pewno w mniejszym stopniu niż ona, oczywiście nie zarzucam im własnej postawy absolutnie, aczkolwiek widać tu, że kontakt między nimi nie był silny, myślę, że szedł ku puszczeniu...
„Jej relacja z dziećmi najczęściej przypominała ulicę jednokierunkową: całe uczucie i wysiłek płynęły wyłącznie w jedną stronę, od niej do nich”.
Jeśli chodzi o najstarszą z sióstr Timmie, dwudziestodziewięciolatka, z którą się bardzo utożsamiam, jej podejście do swojego taty nie było pozytywne, powiedziałabym, że od dzieciństwa ewidentnie czułam wrogie nastawienie w stosunku do niego, stanowczo się nie dziwię, bowiem „zajmował się bardziej swoimi sprawami”...
„Wiedziała, że to nigdy nie nastąpi, ale dopóki żyły, trzymała się tej nadziei. Nigdy się o nią nie troszczył ani o nią, ani o matkę, ani o siostry. Matka mu to wybaczyła. Timmie - nigdy ”
Dodam, że w inny sposób traktował najmłodszą, dwudziestosześcioletnią Joy, niczym „oczko w głowie”.
„Zawsze była ulubienicą ojca, bo była śliczna i szalenie podobna do matki, która mając pięćdziesiąt dwa lata, wciąż uchodziła za piękność”.
Identyczne odczucie, jakie miała pierwsza z rodzeństwa, była dwudziestoośmioletnia Juliette z pewnością przeżycia kumulujące się wewnątrz niej, nie należały do miłych, tym bardziej czułych...
„Rozpaczliwie pragnęła jego aprobaty”.
Mimo to w trakcie historii wielokrotnie zdałam sobie sprawę, że, więź Timmie, Juliette i Joy z jednej strony cechuję się zdystansowością, z drugiej ogromną bliskością, ze względu na to, iż razem dorastały, ojciec w gruncie rzeczy interesował się nimi minimalne w czasie swojego całego życia, nie wysilając z siebie niemalże żadnych starań w kierunku naprawienia, bądź zbudowania od nowa bliskości ze swoimi córkami...
„Nie był zbyt dobrym mężem ani ojcem, ale nie można też powiedzieć, że był zły”.
Szkoda, że nie ma konkursu na złego ojca i męża, możliwe, że by wygrywał każdego roku.
Czy przyszłość kobiet będzie lepsza od przeszłości? Spełnią swoje marzenia?
To, co bezcenne przeczytałam w jedno popołudnie. Losy bohaterów są prawdziwe, po prostu z życia wzięte. Na koniec, nie zawiodłam się, jednak podobała mi się ciut mniej, niż inna spod jej pióra.

Ciepła i wspierająca, ale jednak trochę nudna

Ciepła i wspierająca, ale jednak trochę nudna

Myślałam, że dłużej będę czytać tę książkę, bo nie ten format, za mały druk... ale okazało się, że tak mnie wciągnęła, że dwa dni i przeczytana ;) Losy rodziny Parkerów są bardzo ciekawe, chociaż może niezbyt wesołe, dopóki żył ojciec dziewczyn, za to po jego śmierci wszystko jest inaczej, życie każdej z bohaterek bardzo się zmienia. Bardzo fajna książka ;)

Świetna

Świetna

Pierwszoplanową postacią książki jest Veronique Parker i jej trzy dorosłe córki. Timmie, Juliette i Joy ciężko pracują, choć pochodzą z zamożnej rodziny. Ich matka nie do końca akceptuje zawodowe wybory, ale popiera finansową i życiową samodzielność. Książka zaczyna się mocnym akcentem - śmiercią Paula Parkera - niewiernego męża i lekkodusznego ojca. Kiedy przychodzi pora otwarcia testamentu nikt nie spodziewa się niczego. Jednak zmarły zaskakuje wszystkich. Okazuje się, że rodzina była dla niego ważna. Znał potrzeby każdej córki oraz żony. Swój spadek rozdzielił nierówno. Ale to nie przeszkodziło, aby te bezcenne dary przyniosły kobietom szczęście.

Bogata Veronique po rozwodzie z mężem samotnie wychowała trzy córki. Po śmierci Paula dorosłe już córki otrzymują w spadku zamek we Francji oraz wiadomość, że dziedziców jest więcej. Ciekawa książka, lubię powieści pani Steel, są takie lekkie, łatwe i przyjemne.

"To, co bezcenne", to najnowsza powieść Danielle Steel. Autorka wydała już kilkadziesiąt powieści, i jeszcze żadna z jej książek mnie nie zawiodła. Jak było tym razem? Zapraszam na recenzję.

Były mąż Véronique umiera. Zostawia testament i tym samym odkrywa w nim wiele tajemnic skrywanych przez lata. Véronique na odczyt testamentu udaje się wraz z córkami i synem Paula z pierwszego małżeństwa. Prócz Bernie'go, wszystkie córki dostają uczciwą część majątku ojca. Nawet Véronique otrzymuje coś od Paula. To obraz, który zakupili, gdy byli jeszcze szczęśliwym małżeństwem. Obraz zawsze budził kontrowersje małżonków, gdyż Paul uważał, że obraz jest autentyczny, a Véronique twierdziła, że jest wręcz przeciwnie. By dowiedzieć się prawdy wyrusza do Wenecji. Jednakże nie jest przygotowana na to co ją tam spotka. Czyżby przeznaczenie?

Powieść ta zaczyna się dość mocnym i wzruszającym akcentem. Umiera były mąż Véronique, który ani nie był dobrym mężem, ani dobrym ojcem. Jednak po rozwodzie nasza bohaterka cały czas pozostawała z byłym mężem w przyjaznych stosunkach. Był on od niej dużo starszy i po rozwodzie traktowała go bardziej jak ojca. Życie Véronique u boku Paula było pełne zdrad, ale na to czego dowiedziała się podczas odczytywania testamentu chyba nigdy nie byłaby przygotowana. Okazało się, że Paul miał nieślubną córkę, którą uwzględnił w swoim testamencie. Córki oraz Véronique czują wielki ból po tych nowinach. Mimo tego nasza bohaterka wyrusza do Wenecji...

"To, co bezcenne", to kolejna świetna powieść w dorobku Danielle Steel. Każda z jej książek porusza problemy ludzi takich jak my. Nasza bohaterka to kobieta po pięćdziesiątce. Mogłoby się wydawać, że niczego jej w życiu nie brakuje. Ma za sobą rozwód, ale jest spełniona jako matka, należy do osób zamożnych, a i jakiś adorator by się znalazł. Niestety to tylko pozory, bo Véronique jest bardzo samotna, córki mają własne życie i mało interesują się matką. To także za ich sprawą nasza bohaterka nie wyszła ponownie za mąż, ponieważ jej córki każdego kandydata porównywały do swojego ojca. Po śmierci byłego męża Véronique uświadamia sobie, jak kruche jest życie i postanawia czerpać z niego garściami.

Podczas podróży do Wenecji przypadkowo poznaje dwóch mężczyzn. Milionera Nikołaja oraz biednego fotografa Aidena, który gardzi bogaczami. Czy któryś z tych mężczyzn zagości w sercu naszej bohaterki na dłużej? Przecież nie znamy ani dania, ani godziny, kiedy może trafić nas strzała amora.

Uwielbiam styl jakim operuje Danielle Steel. Jest on lekki, mimo że jej książki poruszają bardzo życiowe problemy. Wszystko jest idealnie opisane z każdym najdrobniejszym szczegółem. Każdy kto zna powieści tej autorki wie, że lubuje się ona w dość obszernych opisach, a ja strasznie tego nie lubię. U pani Steel te opisy są jednak potrzebne i czytamy je bardzo szybko i z ogromną przyjemnością.

Ta historia to samo życie, a bohaterowie to osoby takie jak my. Z własnymi problemami, rozterkami oraz smutkami. Daniell Steel pisze tak, że porywa nas w głąb fabuły i nie jesteśmy w stanie oderwać się od lektury. Każda z jej książek dotyka problemów, które mogą spotkać każdego z nas, czyli zwyczajnych ludzi. Ta książka, to trudna lekcja wybaczania, to walka o własne jestestwo, drogę do szczęścia oraz własne marzenia.

Powieść tę polecam dosłownie każdemu, bo jestem przekonana, że każdy z nas wyniesie z tej książki coś dobrego.

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Amber.
Link do recenzji

Powiesc 98
PRECIOUS GIFT

Powiesc 98
PRECIOUS GIFT

Książka zaczyna się mocnym akcentem – śmiercią Paula Parkera – niewiernego męża i lekkodusznego ojca. Kiedy przychodzi pora otwarcia testamentu nikt nie spodziewa się niczego. Jednak zmarły zaskakuje wszystkich. Okazuje się, że rodzina była dla niego ważna. Znał potrzeby każdej córki oraz żony. Swój spadek rozdzielił nierówno. Ale to nie przeszkodziło, aby te bezcenne dary przyniosły kobietom szczęście.

Zawsze z niecierpliwością czekam na nową powieść mistrzyni, ale muszę przyznać, że ostatnio nie wszystkimi byłam zachwycona. W przypadku „To, co bezcenne” jest inaczej - Danielle Steel powraca w najwyższej formie. To wspaniała historia, pełna pasji i uczuć. Opowieść o czterech, a właściwie pięciu kobietach, pozornie zupełnie innych, które łączą więzy krwi i coś, z czego jeszcze nie zdają sobie sprawy - wiara w marzenia. To zawsze najbardziej mnie urzeka w powieściach tej autorki, to, że pokazuje, jak ważna jest nadzieja, jak ważna jest przyjaźń i miłość. A w tej książce to wszystko pokazane jest na tle pięknej scenerii - Paryża, Włoch i południa Francji - i wplecione w akcję, która wciąga bez reszty.

• Danielle Steel
  • Posiadam :)

Dodaj cytat z książki To, co bezcenne