Monster Petite Panic

Dango
2016-01-25
2016-01-25
Katarzyna Nishioka
komedia szkolne życie moce nadprzyrodzone yaoi BL manga

Monster Petite Panic to lekka komedia, przyjemna w odbiorze, ale niezbyt bogata w głębię. Historia sprawia wrażenie urwanej w połowie, a rozliczne wątki nie znajdują satysfakcjonującego rozwiązania, co pozwala sądzić, iż manga miała oryginalnie liczyć więcej niż jeden tom. Adresowana głównie do fanek i fanów Yaoi, chociaż brakuje jej... pikanterii, która mogłaby zadowolić doświadczonych wyjadaczy.

Pełna recenzja: https://youtu.be/kQXin-_BH6k

Na półkach: , , , , ,

Mój pierwszy kupny jaojec – i stwierdzam, że inwestycji nie żałuję. To dokładnie taka przyjemna, lekka historyjka, jakiej się spodziewałam. Największą wadą jest jej długość, chociaż może bardziej pasowałoby słowo „krótkość”. Uniwersum ciekawe, bohaterowie lubialni, nawet jeśli z braku miejsca tylko bardzo ogólnie nakreśleni, humor naprawdę bawi, kreska przyzwoita, akcja prosta jako ten cep, ale sympatyczna i chciałoby się więcej. A tu ni ma, akurat jak się człowiek wkręci okazuje się, że zaraz ostatni panel i kuniec.
Od strony technicznej też przyjemnie. Tłumaczeniu nic nie mam do zarzucenia; raz znalazłam jakieś nie do końca poprawnie skonstruowane zdanie, ale na pojedynczą wpadkę korektorską przymykam oko. Nie przepadam za obwolutami i bardzo lubię wydania ze skrzydełkami, więc za to też ode mnie plus. No i, jak już mowa o okładce, te urocze pandy trzymające karteczki z ostrzeżeniami :D Dla nich samych mam ochotę na kolejne pozycje od Dango.
Podsumowując: (za) krótkie, ale sympatyczne i ładnie wydane, polecam miłośnikom gatunku.

Monster Petite Panic jest jednotomówką, i to wyjątkowo króciutką - ot, ledwo 142 strony. Moim zdaniem taka długość to jakaś kpina, i to jeszcze przy takiej cenie (21,90 zł okładkowo). Autorka w tę objętość wciska nie tylko historię miłosną, ale też trochę szkolnego życia, komedii i magii. Niby dużo tego, ale wszystko traktuje lekko i po łebkach. Z jednej strony szacun dla tej pani, że potrafiła tyle treści upchnąć bez przytłaczania nią czytelnika. Z drugiej - czuję po lekturze tak absolutne nic, że aż mi się to w głowie nie mieści. Ani niedosytu, ani przesytu... Co najwyżej potworną męczarnię, że nie przychodzi mi do głowy żadne sensowne podsumowanie lektury. Paskudne uczucie.

Klasyczny, naiwny yaoiec, za to bardzo pozytywny w odbiorze i z dość ciekawie zarysowanym uniwersum. Nie stwierdzono gwałtów i tworów gwałtopodobnych, toksycznych treści i kreski wypalającej oczy. Stwierdzono sympatyczną atmosferę, sporą dawkę humoru i prześliczną grafikę. Bardzo żałuję, że autorka skupiła się tylko na jednym, w gruncie rzeczy niezbyt rozbudowanym wątku i nie pokusiła się na pogłębienie relacji głównych bohaterów, lepsze zarysowanie postaci pobocznych i tła jako ogółu. Widząc oryginalny pomysł na uniwersum i sposób, w jaki zgrabnie żongluje yaoischematami (zniewieściały seme!), wiem że stać ją na coś zdecydowanie lepszego. Bardzo chciałabym postawić wyższą ocenę, ale niestety, braki w fabule są dla mnie zbyt poważne, nawet jeśli polubiłam klimat tej mangi. Niemniej, polecam każdemu, kto poszukuje lekkiego, sympatycznego i niewymagającego myślenia gejromansu, zwłaszcza na cięższe dni (ach, sesjo, idź sobie...). Jak dla mnie - udany, solidny debiut Wydawnictwa Dango, mam nadzieję, że wprowadzą do Polski więcej tytułów tej autorki. (I tylko tej kolorowej strony szkoda, ale podejrzewam, że to wpadka drukarni, nie zamierzony pomysł Wydawnictwa.)

Lekki przyjemny w odbiorze, może kontynuacja w którym pogłębi autorka inne wątki! Szybka manga do przeczytania na luźniejszy wieczór polecam!

Luźna, lekka historia, w sumie do przeczytania na raz, mimo tego jest zabawna.

Luźna, lekka historia, w sumie do przeczytania na raz, mimo tego jest zabawna.

Dla miłośników gatunku :-)

Dla miłośników gatunku :-)

Dodaj cytat z książki Monster Petite Panic