Seven Days: Monday-Thursday

Okładka książki Seven Days: Monday-Thursday
Venio TachibanaRihito Takarai Wydawnictwo: Kotori Cykl: Seven Days (tom 1) Seria: Boys Love komiksy
komiksy
2014-05-30
Data 1. wydania:
2010-08-04
Tomasz Molski
manga shounen-ai kotori boys love romans lgbt

Okładka książki Klatka dla ptaków #3 Yukako Kabei, Rihito Takarai
Ocena 6,1
Okładka książki Klatka dla ptaków #2 Yukako Kabei, Rihito Takarai
Ocena 6,5
Okładka książki Klatka dla ptaków #1 Yukako Kabei, Rihito Takarai
Ocena 6,6
Klatka dla pta... Yukako Kabei, Rihit...

Zdecydowanie intrygujący pomysł na wątek romantyczny, zaczynający się w niebanalnych okolicznościach. Oczywiście sprawia to, że prawdziwe uczucia jednej strony nie są tak czytelne dla tej drugiej, a do tego własne przywiązanie nieźle miesza w głowie.
Bardzo przyjemna, urocza manga, w której, trzeba przyznać, jest gdzie oko zawiesić.

Ładne to, uroczę i czarujące. A do tego przystojni chłopcy. Lekkie, zwiewne polecam, nie tylko fankom yaoi.

Może być. Nic specjalnego. Zwykła obyczajówka, lekki nieskomplikowany romans z jakąś tam fabułą i małym, prostym pomysłem.

Daję takie 2/6.

Daję takie 2/6.

Przeurocza historia i bardzo ciekawa, przyjemna kreska. ♥

Przeurocza historia i bardzo ciekawa, przyjemna kreska. ♥

Nie miałam żadnych oczekiwań i się miło zaskoczyłam. Dość urocza opowieść.

Nie miałam żadnych oczekiwań i się miło zaskoczyłam. Dość urocza opowieść.

Bardzo dobra manga :)

Bardzo dobra manga :)

2003

Uroczo snująca się opowieść z zatrzymującymi uwagami.

Uroczo snująca się opowieść z zatrzymującymi uwagami.

wizualnie też niezłe

wizualnie też niezłe

Zacznijmy może od omówienia mangi pod kątem graficznym, bo w końcu to obrazek z okładki jako pierwszy rzuca się w oczy.
Przede wszystkim proporcje - długość tułowia głównych bohaterów momentami autentycznie przeraża. To już chyba nawet nie jest "8 head body" do których dążą niektórzy mangacy, tylko 10 lub 12 momentami wyglądające dość karykaturalnie. Sama kreska jest jednak bardzo pozytywnym zaskoczeniem - nie tylko jak na yaoi, ale jak na mangę w ogóle. Nie jest ona zbyt przesłodzona (jak np. w Kokoro Connect i dużej ilości współczesnych mang), nie jest też zbyt upstrzona detalami (jak np. loczki jednego z bohaterów w "Keep Out"). Efekt jest bardzo naturalny (pomijając proporcje) i miły dla oka, także mam nadzieję, że natknę się jeszcze na pozycje podobne graficznie :)
Przejdźmy zatem do fabuły.
Przedstawiona historia jest jedną z ciekawszych w nurcie yaoi, jakie zdarzyło mi się czytać. Nie ma tu typowego szablonu seme-uke, praktycznie można powiedzieć że mamy dwóch uke. Niekóre sceny są przez to naprawdę urocze :3 choć na szczęście bez zbędnego słodzenia. Całkiem nieźle przedstawiono ich charaktery - każdy z nich ma własne problemy i kompleksy, własne lęki i wątpliwości. Sam sposób poznania się głównych bohaterów też nie należy do kanonu, co jest miłym zaskoczeniem. Pierwszym minusem jest natomiast to, że cały przebieg wydarzeń jest mało prawdopodobny (szczególnie na początku i nawet jak na yaoi), chociaż oczywiście nie należy tego wymagać od tego gatunku. Drugim minusem, i to znacznie większym, jest dość powierzchowne potraktowanie relacji bohaterów (jak to możliwe, że wszystko rozwinęło się w zaledwie tydzień?) oraz nagła i w zasadzie bez wyjaśnienia zmiana orientacji głównego bohatera. To tyle, jeśli chodzi o minusy. Zakończenie tomu 1 mi się podoba a tekst o "trzymaniu na krótkiej smyczy" (jakkolwiek masochistycznie brzmi bez kontekstu) też jest ciekawy pod kątem psychologicznym.
Podsumowując, lektura jest bardzo dobra i chętnie sięgnę po nią ponownie jeśli tylko będę miała okazję :)
P.S. Manga przypomniała mi o tym, że zawsze podobały mi się tradycyjne stroje japońskie do strzelania z łuków <3

Podchodziłam do tej mangi jak pies do jeża, ale kiedy już się przemogłam, to całość wciągnęła i okazała się interesująca. Nie wykroczyła zbytnio poza to, czego i tak już oczekiwałam, ale też nie była nużąca.

Seryou znany jest z tego, że w każdą niedzielę kończy związek z dziewczyną, a w poniedziałek zaczyna chodzić z każdą, która go o to poprosi. Shino natomiast jest urodziwy, cieszy się ogromnym powodzeniem u dziewcząt, ale po bliższym poznaniu żadna nie może z nim zbyt długo wytrzymać. W pewien poniedziałek Shino rzuca propozycję chodzenia Seryou…

Muszę przyznać, że homoseksualizm jest mi zupełnie obcy, nie spotykam się z tym w moim życiu codziennym, więc nie mam też jakiś wyrobionych poglądów na ten temat. Nie przeszkadzało mi to jakoś odczuwalnie w tej mandze, wszystko było ładnie przedstawione, było coś fajnego w tym uczuciu, jakie się zrodziło w dość nieoczekiwany sposób. Wciąż do końca nie wiem, co się dzieje między głównymi bohaterami, czy to nie jest jednak gra ze strony Shino, albo odskocznia dwojga bohaterów w obliczu niepowodzeń w miłości z kobietami. Tego dowiem się zapewne z kolejnego tomu.

Co do strony graficznej – nie zachwyciła mnie, ogólnie było ok, interesujące twarze, fajnie uchwycone emocje, ale całość postaci strasznie wyciągnięta i tyczkowata, długie małpie ręce, niekończące się nogi, gra ciała zdecydowanie na minus, więc dobrze, że jednak w większości manga skupiała się na twarzach.