Nowa kuchnia wegetariańska. Dieta, która chroni serce i wydłuża życie

Okładka książki Nowa kuchnia wegetariańska. Dieta, która chroni serce i wydłuża życie Małgorzata Duży
Małgorzata Duży Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Vital
2015-04-30
2015-04-30

Dla mnie super. 450 przepisów na potrawy proste, z polskich warzyw i składników, które można bez problemu kupić, bez udziwnień rodem ze wschodu. Dla mnie przepisy te stanowią pomysł na dania, które modyfikuję po swojemu. Można to i owo autorom zarzucić, np. to, że proponują użycie warzyw z puszki, albo gotowanie ryżu w woreczkach itp. Mimo wszystko dla mnie dobra pozycja. Dość ciekawy wstęp na temat wegetarianizmu i zdrowego odżywiania.

Bardzo mylny tytuł "NOWA kuchnia wegetariańska". Od kiedy to, "nowi" wegetarianie jedzą ryby? ...i do tego z puszki? ... 1/4 książki to przepisy, oparte min. na nabiale, jajkach, rybach i puszkach. Początek to luźne, powierzchowne informacje, które można znaleźć na pierwszej lepszej stronie internetowej. Nic ciekawego.

Na diecie wegetariańskiej jestem już ponad 10 lat i bardzo sobie ją chwalę. Co więcej, od około trzech miesięcy staram się całkowicie wykluczyć z diety wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego i wychodzi mi to całkiem nieźle. Z wielką chęcią sięgałam po książkę „Nowa kuchnia wegetariańska”, bowiem liczyłam nie tylko na nowe przepisy, ale również na jakieś świeże nowinki z zakresu zdrowego odżywiania. A co otrzymałam?
Wyjątkowo zacznę od tego, co mi się nie spodobało. Wegetarianizm z definicji wyklucza spożywanie mięsa i zwierząt. Autorzy chyba o tym zapomnieli, bowiem wśród przepisów można znaleźć takie rzeczy jak sałatka śledziowa, makaron z tuńczykiem i tym podobne. To mnie zniesmaczyło, bowiem wegetarianizm ryby również odrzuca. Kolejną rzeczą, która niezbyt przypadła mi do gustu było to, iż już na samym początku państwo Duży negują korzystanie z gotowych produktów czy przetworzonych, a potem w przepisach piszą, żeby wykorzystać ananasa z puszki… Oczywiście sama czasem po takiego sięgam, ale jednak jak tylko mam możliwość to wolę kupić świeżego i jest to dużo lepszy wybór!
Mimo wszystko bardzo podobał mi się sam wstęp, gdzie autorzy przytaczają ciekawe statystyki i wyniki badań dotyczące sposobu odżywiania. W bardzo zwięzły, ale wystarczająco dobry sposób opisują zdrowe zamienniki białego cukru, mąki pszennej czy komercyjnie dostępnych przypraw. Pojawiają się również informacje o wartościach odżywczych poszczególnych produktów oraz proste wskazówki, które powinno się stosować na diecie wegetariańskiej. Autorzy przytoczyli również argumenty za i przeciw wegetarianizmowi i możemy tutaj przeczytać o tym, z jakimi niedoborami może się zmagać ta osoba, która nieodpowiednio zbilansuje swoją dietę. Stąd wykaz wszystkich witamin i składników mineralnych oraz spis produktów, w których możemy je znaleźć.
Autorzy jednak sporo zyskują ogromem przepisów, które można znaleźć w ich publikacji. Jest ich łącznie 450, z czego najwięcej to sałatki, ale nie brak tutaj również przepisów na dania główne, zupy czy desery. Są to przepisy łatwe, tanie i szybkie w przygotowaniu. Każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie – nawet mnie kilka z nich przypadło do gustu, poza tymi wyjątkami, o których pisałam powyżej. Szkoda tylko, że w książce nie ma zdjęć poszczególnych potraw, ale wtedy zapewne zmniejszyłaby się albo liczba przepisów albo znacznie wzrosłaby objętość i format książki.
„Nowa kuchnia wegetariańska” wzbudziła we mnie różne emocje i ciężko mi ją jednoznacznie ocenić. Ma swoje plusy, ale ma też kilka minusów, które naprawdę mnie do niej zniechęciły. Jednak z pewnością wykorzystam niektóre z zawartych w niej przepisów. Do jedzenia dużej ilości warzyw i owoców nigdy nie trzeba mnie było specjalnie namawiać  Być może będzie to odpowiednia pozycja dla tych, którzy dopiero chcą spróbować zmiany diety i są na etapie przejściowym – np. jedzą ryby. Przekonajcie się sami!

www.bookeaterreality.blogspot.com

• Rok 2016
  • Dieta, przepisy
  • Książki kucharskie
  • Poradniki
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Nowa kuchnia wegetariańska. Dieta, która chroni serce i wydłuża życie