Miałam szczęśliwe życie. Ostatnia z Branickich

Anna Branicka-Wolska Wydawnictwo: Znak Literanova biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Literanova
wspomnienia Braniccy
Znak Literanova
biografia, autobiografia, pamiętnik
wspomnienia Braniccy

Książka z trudem zdobyta, wręcz upolowana.Ciekawa ,opisuje losy ludzi w trudnych czasach wojny.Coś niesamowitego,piękna osobista,polecam.

Niesamowicie ciekawe wspomnienia kobiety, ostatniej z dziedziczek Wilanowa.
Życie, które było dla śmiertelników nieosiągalne. Ale jednocześnie bohaterka została wychowana w etosie pracy i patriotyzmu, a także wpojono je szacunek dla drugiego człowieka.
W jednej chwili całe życie ziemiańskie skończyło się. I niestety, nie wróciło do swojego stanu początkowego.
Bardzo polecam.

Ciekawa historia, szybko się czyta. Można dowiedzieć się z niej jak wiele niektórzy stracili z powodu wojny i komunizmu, przez jakie upokorzenia musieli przejść tylko dlatego, że urodzili się w rodzinie ziemiańskiej. Bardzo interesujący jest rozdział o Wilanowie - opowieść o zwyczajnym życiu w pałacu, który dziś wszystkim kojarzy się jako muzeum, a nie czyjś dom.

Dawne rody ziemiańskie stanowiły i stanowią fundament naszej kultury. Ich dziedzice są na wagę złota. Nie mogę pogodzić się z sytuacją, jaka zaistniała w komunie - że odebrano komuś jego własność, jego dom, rzeczy prywatne, ziemię, że odebrano środki do życia a do tego piętnowano.To straszne, a wiem o tym z historii mojej rodziny. Pani Anna sprawia wrażenie osoby niezwykle...

"Miałam szczęśliwe życie" to przepiękne wspomnienia hrabianki Anny Branickiej, ostatniej mieszkanki "przedwojennego" Wilanowa. Pani Branicka-Wolska snuje opowieść o życiu w dwudziestoleciu międzywojennym kiedy jej rodzina była bogata i szanowana. Opowiada o swoich rodzicach i siostrach. Opowiada o wybuchu wojny, o tułaczce, o stracie majątków, o Powstaniu, w którym brała...

Książka godna polecenia.Czyta się lekko mimo trudnej historii. Dzieki tej książce spojrzałam na Wilanów inaczej z perspektywy złodziejstwa w majestacie polskiego prawa. Złodziejstwa za które nikt nie przeprosił i żaden z rządów nie podjął zwrotu zagrabionego majątku. Jak można być dumnym z kraju, który jest dumny z muzealnego majątku, który nigdy nie był polski. Wstyd...

Na półkach: , , , ,

Biografia Branickiej-Wolskiej jest oczywiście wyjątkowo ciekawa, choćby już z samego względu na jej pochodzenie. Arystokratka z Wilanowa biorąca udział w działaniach podziemia i w powstaniu, wywieziona do ZSRR, represjonowana w powojennej Polsce... Wszystko to bardzo interesujące i z pewnością dałbym tej książce wyższą jeszcze ocenę, gdyby nie jedna kwestia: bardzo wiele...

• Ebook
  • Biografie
  • 2019
  • XX wiek
  • Historia

Anna Branicka-Wolska Miałam szczęśliwe życie. Ostatnia z Branickich Zobacz więcej