Castaka

Okładka książki Castaka
Alexandro JodorowskyDas Pastoras Wydawnictwo: Scream Comics Cykl: Castaka (tom 1-2) Seria: Jodoverse komiksy
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Castaka (tom 1-2)
Seria:
Jodoverse
Tytuł oryginału:
Castaka: Dayal : Le Premier Ancêtre / Les Jumelles rivales
Wydawnictwo:
Scream Comics
Data wydania:
2015-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-01
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394180157
Tłumacz:
Paweł Biskupski
Tagi:
komiks fantastyka
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki RELAX nr 39 Caza, Caryl Férey, Adi Granov, Tibor Cs. Horváth, Alexandro Jodorowsky, Péter Kuczka, Ernö Zöràd
Ocena 5,3
RELAX nr 39 Caza, Caryl Férey,&...
Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
Ocena 7,4
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...

Podobne książki

Okładka książki Bouncer - Do piekła i z powrotem Francois Boucq, Alexandro Jodorowsky
Ocena 7,3
Bouncer - Do p... Francois Boucq, Ale...
Okładka książki Miracleman Chuck Austen, Alan Davis, Steve Dillon, Don Lawrence, Alan Moore, Paul Neary, John Ridgway, John Totleben, Rick Veitch
Ocena 8,4
Miracleman Chuck Austen, Alan ...
Okładka książki Oczy kota Alexandro Jodorowsky, Mœbius
Ocena 6,6
Oczy kota Alexandro Jodorowsk...
Reklama

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1667
1208

Na półkach: ,

Miniseria „Incal” autorstwa Alejandro Jodorowsky’ego i Jean Girauda Moebiusa przeszła już do historii komiksu. Spotkała się z uznaniem zarówno krytyków, jak i czytelników. Jak grzyby po deszczu powstały kolejne spin-offy rozwijające różne zakątki i historię świata przedstawionego. Większość tytułów została już opublikowana po polsku. Jedną z tego typu serii pobocznych jest osadzona czasowo przed głównym cyklem „Kasta metabaronów” opowiadająca o kolejnych pokoleniach przypominających samurajów wojownikach. Moim zdaniem jest to jedyna tak naprawdę wartościowa seria z tego uniwersum poza samym „Incalem”. Twórcy postanowili więc kuć żelazo póki gorące i stworzyli prequel do „Kasty metabaronów”. Jak więc prezentuje się miniseria poboczna do… pobocznej miniserii?

Akcja cofa się o kilkadziesiąt lat wcześniej przed wydarzeniami znanymi z pierwszego tomu „Kasty metabaronów” na odległą planetę Ahour-La-Naine. Od wieków toczy się tam wojna między klanami Castaka i Amakura. Pewnego dnia przywódca Amakury porywa królową Castaka, co doprowadza do punktu kulminacyjnego wojny.

Bardzo obiecująca jest pierwsza część albumu rozgrywająca się w całości na jednej planecie. Ukazane jest okrucieństwo wojny, gdzie żadna ze stron nie jest tak naprawdę dobra. Oba klany kierują się specyficznym kodeksem honoru, który z punktu widzenia współczesnej mentalności wydaje się nieludzki. Na tym tle bardzo łatwo dochodzi do poruszających dramatów rodzinnych, chociaż jednocześnie bohaterowie mają dosyć ograniczoną empatię.

Druga część to już bardziej typowe science-fiction znane z innych serii z tego uniwersum. Niestety wychodzą tu na wierzch przede wszystkim wady pisarstwa Jodorowsky’ego. Bohaterowie zachowują się bardzo nienaturalnie i z poważną miną wygłaszają patetyczne kwestie. Jeden groteskowy pomysł goni następny i żadnego nie można brać w pełni na poważnie. Trochę przesadzono też w kwestii umiejętności protagonistów i uczyniono ich zbyt niezniszczalnymi.

Za warstwę graficzną odpowiada tu Das Pastoras. Bardzo dobrze wychodzą mu sceny batalistyczne i akcji pokazujące w pełnych szczegółach i bez cenzury przemoc i dynamikę walki. Również jest całkiem pomysłowy w projektowaniu obcej fauny. Niestety postacie w jego wykonaniu są zdecydowanie zbyt do siebie podobne i nie zawsze da się je od siebie odróżnić. Szczególnie jest to widoczne w przypadku kobiet, które jedynie według reakcji postaci są oszałamiająco piękne.

Moim zdaniem tom ten nie dorównuje cyklowi „Kasta metabaronów”. Był tu pewien potencjał, ale w pewnym momencie robi się aż za niedorzecznie i ciężko brać akcję na poważnie. Również rysunki nie zawsze dają radę. Mogę głównie polecić najbardziej fanatycznym wielbicielom metabaronów czy uniwersum Incala.

Miniseria „Incal” autorstwa Alejandro Jodorowsky’ego i Jean Girauda Moebiusa przeszła już do historii komiksu. Spotkała się z uznaniem zarówno krytyków, jak i czytelników. Jak grzyby po deszczu powstały kolejne spin-offy rozwijające różne zakątki i historię świata przedstawionego. Większość tytułów została już opublikowana po polsku. Jedną z tego typu serii pobocznych jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1084
663

Na półkach: , ,

Jodorowsky odpłynął, ale w przeciwną stronę do zamierzonej. Chilijski artysta potrafi bawić się kiczem i space operą (jak w ,,Incalu''), a tutaj błądzi, rozwarstwia opowieść na oddzielne tomy i nie wiem, co chciał osiągnąć. Połączył erę Sengoku z elementami Sci-Fi. Otacza się swoimi motywami, zanurza po kostki w dziwactwie oraz niepotrzebnie poszerza uniwersum Kasty Metabaronów, do której nie musiał dopisywać czegoś na boku. Taki tam kaprys artysty (nie on pierwszy, i nie ostatni), nikomu niepotrzebny odprysk. Bawią wybuchy w kosmosie - w próżni kosmicznej jest to niemożliwe! Ale to Hollywood jest winny, że twórcy powielają bzdury i zaprzeczają prawom fizyki. No i mam wrażenie, że Jodorowsky skopiował słynną bitwę pod Nagashino, gdy Japonia wojowała między sobą - nie bez powodu umieścił w ,,Castaka'' samurajskie klany oraz ulubione tapety z przestrzeni kosmicznej umieszczając na nich technopiratów czy nanopapieża (skądinąd dobrze znanego z innych tytułów tego niesamowicie płodnego, multimedialnego artysty). Tylko dla niepoprawnych optymistów szaleńca z Chile.

Jodorowsky odpłynął, ale w przeciwną stronę do zamierzonej. Chilijski artysta potrafi bawić się kiczem i space operą (jak w ,,Incalu''), a tutaj błądzi, rozwarstwia opowieść na oddzielne tomy i nie wiem, co chciał osiągnąć. Połączył erę Sengoku z elementami Sci-Fi. Otacza się swoimi motywami, zanurza po kostki w dziwactwie oraz niepotrzebnie poszerza uniwersum Kasty...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1531
486

Na półkach: ,

W odległej cześci kosmosu, na orbicie gwiazdy, jakich wiele, znajduje się najmniejsza planeta galaktyki – Ahour-la-naine. Nielicznie zamieszkujący ją ludzie podzieleni są na dwa rody – Amakura oraz Castaka. Od wieków trwa między nimi zajadła wojna o miejsce do życia oraz zasoby. Mimo że przybyli na maleńki glob w statkach międzygwiezdnych i posiadają wiedzę na temat technologii, walczą używając tradycyjnych metod. Bitwy przy użyciu mieczy i łuków to norma, a wojownicy zakuci w zbroje wyjęte żywcem z japońskiego średniowiecza są codziennym widokiem na tym dziwnym świecie. Przyświecające obu stronom prawa kodeksów honorowych nie pozwalają na ostateczne wyniszczenie przeciwnika, a wyrównana walka wydaje się nie mieć końca.

Pewnego dnia Divadal – przywódca Amakura porywa Orielę, żonę Omezo – przywódcy Castaki i gwałci ją na oczach bezradnych wojowników jej klanu. Rzuca również wyzwanie przeciwnikom – jeśli chcą odzyskać królową, muszą odbić ją z twierdzy Amakura. Zrozpaczony Omezo – pewny tego, że Oriela by zachować jakąkolwiek godność popełni samobójstwo, kiedy tylko będzie miała ku temu sposobność – wyrusza na czele całego klanu na spotkanie wrogów, lecz nie po to, żeby odbić królową. Jego cel jest prosty – eliminacja zagrażającego jego rodowi przeciwnika aż do ostatniej kobiety czy dziecka. Naruszając honor wypowiada Amakurze wojnę na wyniszczenie, lecz nawet w najbardziej trafnych przewidywaniach nie wyobraża sobie tego, czym może zakończyć się powodzenie jego misji. Nie spodziewa się bólu i udręki, jaki na całej planecie może wywołać jego upór oraz tego, że jego decyzje będą przesądzały nie tylko o przyszłości zaściankowej planety, ale również o losach najbliższej przestrzeni kosmicznej, a może i całego wszechświata.

„Castaka” to historia stworzona przez Alexandro Jodorowskiego, scenarzystę odpowiedzialnego za powstanie kultowej serii „Incal”, która zmieniła oblicze komiksu fantastycznego, oraz Das Pastorasa, świetnego grafika łączącego rysunek komiksowy z klasycznymi obrazami. Mimo fabuły umieszczonej na odległej planecie również ten pomysł Jodorowskiego nawiązuje do jego najbardziej znanego dzieła. Jodorowski stworzył wiele historii w świecie Incala: „Przed Incalem”, „Final Incal” czy „Kastę Metabaronów”, jednak „Castaka” – podobnie jak seria „Megalex” – tylko w pośredni sposób odnosi się do tej kreacji świata. Bohaterowie, którzy w pewnym momencie będą musieli stawić czoła bezwzględnym Technokapłanom, mogliby bowiem rzucić wyzwanie dowolnemu kosmicznemu zagrożeniu. Pisarz wzbogacił znane uniwersum umieszczając w nim ich przygody. Do tego kreując kultury w luźny sposób naśladujące Japonię sprzed kilku wieków pokazał, że jest ono dużo bardziej zróżnicowane, niż mogło się do tej pory wydawać. Tym samym otworzył furtkę do dalszego jego rozwoju. Łącząc to z ciekawą i wartką akcją, opierającą się na ezoteryce w znacznie mniejszym stopniu niż jego poprzednie dokonania, a bardziej zbliżającą się do baśni, pokazał też inne oblicze swojej twórczości....

- - -
cały tekst można przeczytać tu:
https://dybuk.wordpress.com/2016/04/24/castaka/

W odległej cześci kosmosu, na orbicie gwiazdy, jakich wiele, znajduje się najmniejsza planeta galaktyki – Ahour-la-naine. Nielicznie zamieszkujący ją ludzie podzieleni są na dwa rody – Amakura oraz Castaka. Od wieków trwa między nimi zajadła wojna o miejsce do życia oraz zasoby. Mimo że przybyli na maleńki glob w statkach międzygwiezdnych i posiadają wiedzę na temat...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
589
130

Na półkach:

Ciekawa opowieść ale brakowało mi w niej czegoś. Czegoś co pozwoli mi zapamiętać ten komiks na dłużej niż na kilka dni. Kreska nie jest zła ale dość "zwyczajna".

Ciekawa opowieść ale brakowało mi w niej czegoś. Czegoś co pozwoli mi zapamiętać ten komiks na dłużej niż na kilka dni. Kreska nie jest zła ale dość "zwyczajna".

Pokaż mimo to

avatar
1969
273

Na półkach:

Bardzo brzydkie, bardzo słabe, niestrawne. Miłośnicy kasty Metabaronów powinni omijać szerokim łukiem. Nędzne odcinanie kuponów.

Bardzo brzydkie, bardzo słabe, niestrawne. Miłośnicy kasty Metabaronów powinni omijać szerokim łukiem. Nędzne odcinanie kuponów.

Pokaż mimo to

avatar
543
512

Na półkach:

Ciekawe pomysły i zwroty akcji. Przekrój światów i tematów.

Ciekawe pomysły i zwroty akcji. Przekrój światów i tematów.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Castaka


Reklama
zgłoś błąd