Wariat z Krupówek

Okładka książki Wariat z Krupówek
Maciej Pinkwart Wydawnictwo: Wydawnictwo WAGANT biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo WAGANT
2015-10-10
2015-10-10
Witkacy

Wspaniała książka, która pochłonęła mnie. Autor przedstawia czytelnikowi zupełnie inny obraz Witkacego niż ten jaki ma w głowie od lat. Po lekturze książki jestem przekonana, że jej bohater był niezwykłym człowiekiem, artystą malarzem, pisarzem, felietonistą, twórca nowoczesnego teatru i co było zaskoczeniem także filozofem. Przyjaźnił się z wieloma wybitnymi osobami m.in. Bronisławem Malinowskim, Karolem Stryjeńskim i filozofem Corneliusem. Przez całe życie tułał się po Zakopanem, po pensjonatach prowadzonych przez matkę i rodzinę. Książka ukazuje także Zakopane z początków wieku do Ii wojny światowej, tak różne od dzisiejszego jarmarcznego miasta. Karol Stryjeński, Witkacy i inni im współcześni nie poznaliby tego miejsca. A na deser kilka tekstów Witkacego. Polecam bardzo😄

Doskonała, jedyna, pierwsza pełna biografia Witkacego

Doskonała, jedyna, pierwsza pełna biografia Witkacego

Czy wariat sam powtarzający że jest wariatem faktycznie nim jest? Nie. Witkacy z pewnością obłąkany nie był. Wariat bowiem żyje w przekonaniu iż sam jest normalny, natomiast szaleńcami są wszyscy którzy go otaczają. Opracowanie pokazuje Witkacego tak jak skonstatowała to wcześniej Joanna Siedlecka: jako człowieka tragicznego, wrażliwego, cierpiącego, samotnego. Lekceważonego przez współczesnych, błazeństwem zagłuszającego swój dramat, którego przekleństwem było właśnie to, że urodził się Europie środkowej i utknął w Zakopanem. Jego groteskowy teatr wyprzedził przecież Ionesco i Geneta... Skoro już przy Zakopanem jesteśmy; książka to nie tylko wnikliwa biografia Witkiewicza, przedstawia ona bowiem Witkacego poprzez historię Zakopanego i Zakopane poprzez postać genialnego artysty. Autor rozprawia się też z na poły negatywną gębą erotomana i ćpuna jaką Witkacemu dorobiono, a posiadając szeroką wiedzę, potrafi ją iście gawędziarsko sprzedać, co sprawia że niemal 700 stronicową publikację czyta się jednym tchem. Dodatkowym atutem jest aneks w postaci wyboru tekstów publicystycznych Witkacego, a także polemik prasowych na temat jego twórczości. Książka mimo iż dopiero się ukazała, już stanowi rarissimum, będąc dostępną jedynie w jednej z zakopiańskich księgarń i za pośrednictwem sprzedaży internetowej, w wysokiej, wynoszącej 99 zł cenie, która żywo zainteresowanych tematem nie powinna zniechęcać.

Dodaj cytat z książki Wariat z Krupówek