W głowie się nie mieści. Przewodnik

Okładka książki W głowie się nie mieści. Przewodnik Steve Bynghall
Okładka książki W głowie się nie mieści. Przewodnik
Steve Bynghall Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: W głowie się nie mieści literatura dziecięca
literatura dziecięca
W głowie się nie mieści
Egmont Polska
2015-06-29
2015-06-29

Fajne uzupełnienie po oglądnięciu filmu o tym samym tytule.

Raczej dla dzieci 6+, bo temat uczuc jest raczej abstrakcyjny dla małych dzieci. Mojemu 6-latkowi bardzo sie podobała, zresztą jak i film.

U nas w domu staramy się byc świadomi przezywanych uczuć, dlatego ksiązeczki do tego filmu bardzo sie przydały.

Fajne uzupełnienie po oglądnięciu filmu o tym samym tytule.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak działa ludzki umysł, czyli o znaczeniu emocji

Radość, gniew, smutek, strach czy odraza to emocje, które wpływają na ludzkie myśli i działania. Wszystkie są potrzebne, ale w umiarkowanej ilości. Umiejętność panowania nad nimi, świadczy o inteligencji emocjonalnej. Proces jej powstawania, kształtowania się zmiennych elementów osobowości człowieka, w niezwykle obrazowy sposób pokazuje animacja „W głowie się nie mieści”. Dawno już nie wzruszyłam się tak na filmie animowanym. Ponieważ doskonale oddano w nim przeżycia jedenastoletniej Riley, stał się on też motywem do rozpoczęcia rozmowy z córką na temat doznań, jakie pojawiają się codziennie w życiu każdego z nas.

Animacja „W głowie się nie mieści” pokazuje umysł jedenastoletniej Riley Anderson. Wyobrażono go sobie jako centrum dowodzenia, w którym prym wiedzie pięć emocji – Radość, Smutek, Strach, Gniew i Odraza. Pośród nich zaś najważniejsza jest Radość, która dominuje w Centrali, stanowiącej główny ośrodek kontrolny umysłu dziewczynki. W podobny sposób zbudowane są umysły innych bohaterów opowieści. Prawdziwym wyzwaniem dla emocji stała się przeprowadzka rodziny Andersonów z Minnesoty do San Francisco. Ta sytuacja kryzysowa pozwala dostrzec, jak skrajne czasem przeżycia towarzyszą młodym ludziom, kiedy w ich życiu dokonują się diametralne zmiany. Jest to też nauka dla rodziców, którzy dzięki tej animacji mogą przekonać się, co kryje się w umysłach ich dzieci, kiedy muszą poradzić sobie z chwilami trudnymi czy nawet traumatycznymi.

(...)

Magdalena Żerek www.czytamto.pl

Jak działa ludzki umysł, czyli o znaczeniu emocji

W książeczce poznajemy 11-letnią dziewczynkę o imieniu Riley , jej mamę i tatę oraz cały szereg emocji: Smutek, Radość, Gniew, Strach i Odrazę. To właśnie po świecie umysłu Riley będziemy się poruszać. Pewnego dnia uporządkowany i szczęśliwy mały świat dziewczynki staje do góry nogami. Wraz z rodzicami przeprowadza się do innego miasta, zmienia szkołę, zawiera nowe znajomości. Wszystko to sprawia, że Riley jest zagubiona i próbuje odnaleźć się w całkiem nowej i trudnej dla niej sytuacji.

W książce w przystępny sposób zostały wyjaśnione podstawowe emocje oraz najważniejsze, jak sobie z nimi radzić. Dzieci dowiedzą się, co składa się na osobowość danej osoby, jak działa pamięć, czy podświadomość. Są to tematy dość trudne do wytłumaczenia, a w książce przedstawione zostały w sposób przystępny. Na końcu przewodnika umieszczono ciekawy quiz "Którą emocją jesteś?". Warto mieć tę pozycję w dziecięcej biblioteczce.

Przewodnik. W głowie się nie mieści jest bardzo ładnie wydany. Twarda oprawa oraz kolorowe ilustracje przyciągają wzrok i zachęcają dzieci do sięgnięcia po tę książkę. Kartki są błyszczące, śliskie i dość grube.

To coś co z pewnością zainteresuje każdego. Maluchy zwrócą uwagę na barwne ilustracje, zaś pozostałe dzieci mogą skojarzyć ów książkę z bajką, o której głośno było w kinach.
Książka ta, to nic innego jak przewodnik po ekranizacji, która moim zdaniem była dość ciekawa.

Dlaczego? Bo poruszała ludzkie emocje, które nie raz trudno jest nam zrozumieć. Pokazywała jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają wspomnienia, skąd bierze się gniew i jak z tym wszystkim sobie poradzić. Brzmi to może 'za mądrze' jak na dzieci, ale wierzcie mi, one także potrafią wyciągnąć z takiej bajki morał.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Najnowszy film animowany pt. „W głowie się nie mieści” okazał się wielkim kinowym przebojem na całym świecie. Historia dziewczynki o imieniu Riley zachwyciła nie tylko młodszych widzów, lecz także dorosłych, których wciągnęła fabuła filmu. Nic więc dziwnego, że produkcja Disneya i Pixara w dalszym ciągu zyskuje nowych fanów, którzy interesują się wszystkim, co związane jest z tą niezwykłą bajką. Naprzeciw ich oczekiwaniom wydawnictwo Egmont wydało coś specjalnego - „Przewodnik. W głowie się nie mieści”, będący prawdziwym vademecum po świecie umysłu bohaterki filmu.

Muszę przyznać, że mi również bardzo podobała się ta animacja. Mój syn oglądał ją z dużym zainteresowaniem. I choć nie wszystko było dla niego zrozumiałe, to przekaz odebrał we właściwy sposób. Myślę, że taki Przewodnik może okazać się bardzo fajnym uzupełnieniem filmu, umożliwiającym zgłębienie tematu świata emocji.

W książce krok po kroku opisane są emocje rządzące umysłem dziewczynki, a także przedstawione jest jej życie. Dowiadujemy się co czuje 11-latka po przeprowadzce do nowego, innego miasta, w którym nie może się odnaleźć. To, co rozgrywa się w jej głowie to fascynujące perypetie różnych odczuć: Radości, Smutku, Gniewu, Strachu i Odrazy, które chcą przejąć panowanie nad sterami umysłu dziewczynki. Ale nie tylko o emocjach jest mowa. Cały niezwykły zespół mechanizmów ma wpływ na zachowanie bohaterki. Centrala, wyspy osobowości, regały pamięci, Kraina Wyobraźni czy Wytwórnia Śpioch to bardzo ważne miejsca w głowie dziewczynki.

Historia Riley to bardzo barwnie i trafnie przedstawiony świat emocji dziecka, które musi mierzyć się z różnymi życiowymi wyzwaniami. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłowości i wyobraźni autorów, którzy stworzyli historię różniącą się od innych filmów, przez co opowieść zyskuje na wyjątkowości. Książka, będąca przewodnikiem po „W głowie się nie mieści” na pewno spodoba się wszystkim fanom filmu, ponieważ jest bardzo fajnie wydana i w przejrzysty sposób obrazuje świat sympatycznej dziewczynki.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Riley to jedenastoletnia dziewczynka, w której głowie dzieje się bardzo wiele. Dominują takie emocje jak: Radość, Smutek, Strach, Gniew i Odraza, a głównym ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz miłych, szczęśliwych chwil. Wyruszcie już dziś w głąb ludzkiego umysłu, by poznać jego tajniki i lepiej zrozumieć, co się w nim dzieje. Teraz do waszych rąk trafia przewodnik, który znacznie ułatwi to zadanie.

Barwna, twarda okładka przyciąga wzrok i zachęca do rozpoczęcia lektury. Prezentuje bohaterów filmu W głowie się nie mieści, z którymi pewnie część dzieci już się spotkała.

Na wstępie poznajemy dziewczynkę, która jest główną postacią tej opowieści, czyli Riley. Informacje dotyczą tego, gdzie mieszka, co lubi robić, co sprawia jej trudność oraz kto jest jej najlepszą przyjaciółką. Dopiero nieco dalej na pierwszy plan wychodzą emocje, które znajdują się w centrum dowodzenia jej umysłu oraz zadania, które realizują. Z poszczególnych rozdziałów wynikają także plusy i minusy dowodzenia każdej z nich. Nie zabrakło informacji na temat samej centrali oraz niesamowitych wysp osobowości.

W interesujący i dostosowany do wieku odbiorców sposób zostało przedstawione znaczenie codziennych decyzji, które podejmują dorośli. Przykład może stanowić przeprowadzka do innego miasta i pierwszy dzień w nowej szkole. To bardzo duża zmiana dla dziecka i mnóstwo kłębiących się emocji, którymi może poczuć się przytłoczone.

Świat umysłu to też piękne miejsce, pełne pracowników i ulegające ciągłym przemianom. Można by rzec, że magiczne i niezmierzone. Usiane wspomnieniami, snami, ale także najgorszymi koszmarami. W książce można poznać to wszystko, by lepiej zrozumieć siebie, a także emocje innych. Na zakończenie znajduje się test, w którym można sprawdzić, którą z emocji się jest.

„W głowie się nie mieści. Przewodnik” to pięknie wydana i interesująca publikacja dla najmłodszych. Dostarcza wielu informacji, które wzbudzają ciekawość, ale mogą też być przydatne by lepiej zrozumieć otaczający dziecko świat. Duże litery oraz ładne, barwne ilustracje zachęcają do samodzielnego zapoznawania się z treścią. Myślę, że to dobra publikacja mogąca stanowić ciekawy prezent dla dziecka.

• Biblioteka 2023
  • Kiedyś miałam