Rola Pani Hiob nie była dla niej

Li-TWA
2015-07-29
2015-07-29
9788365132048

Okładka książki Galeria, nr 47 (lipiec-wrzesień 2018) Arkadiusz Frania, Jacek Gierasiński, Bożena Gorska, Zbisław Janikowski, Andrzej Kalinin, Bogdan Knop, Janusz Mielczarek, Izabela Ptak, Redakcja pisma Galeria, Rafał Socha, Barbara Strzelbicka, Tadeusz Wrona (polityk)
Ocena 0,0
Galeria, nr 47... Arkadiusz Frania, J...

W opracowaniu tym na wstępie znajdziemy bardzo interesujące porównanie losów dwóch poetek, które uczęszczały do tego samego collegu, ale nigdy się nie spotkały - Haliny Poświatowskiej i Sylvii Plath. "Dwie introwertyczne analityczki własnego wnętrza. Jedna dążąca do samounicestwienia, druga - do życia" - pisze Gorska.

Jednak głównym tematem jest oczywiście Poświatowska, jej życie i twórczość. Gorska stawia bardzo interesującą tezę, a mianowicie, że Haśka "została 'wybrana' - tak jak wybrany był Hiob. Hiob umarł 'syty dni'. Ona żyła i umarła dni swoich ciągle głodna. A żywiła się buntem przeciwko losowi, bo nigdy nie przyjęła roli 'Pani Hiob'". Gorska pochyla się nad poezją Poświatowskiej, nad pojawiającymi się w niej najpopularniejszymi motywami, nad jej muzykalnością, ale też nad tym, kim i jaka była Halina Poświatowska.

W publikacji Autorka rozprawia się też z mitami i przekłamaniami, jakie się pojawiły w wielu książkach i opracowaniach dotyczących Haśki. Mamy tutaj cały przegląd lektur i dowiadujemy się, po które na pewno nie warto sięgać. W swoich ocenach Gorska nie jest subtelna - pisze wprost, momentami bardzo ironicznie.

W tej małej, świetnie napisanej książeczce poruszono wiele wątków. Lektura jest więc szybka, ale owocna, a w dodatku urozmaicona zdjęciami Poświatowskiej. Zabrakło jedynie jakiegoś dobrego redaktora, który zwróciłby uwagę na szczegóły dotyczące formy, nie treści. Ale na to mogę przymknąć oko. Polecam i radzę się pospieszyć z kupnem, bo wydanie liczy tylko 200 egzemplarzy.

Jednak głównym tematem jest oczywiście Poświatowska,...

Dodaj cytat z książki Rola Pani Hiob nie była dla niej